Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit

Když byl poprvé odhalen jeho odvážný design, ptali se mnozí, zda ho to prodejně nepohřbí. Dnes už můžeme říci, že to způsobilo pravý opak, v Jižní Koreji to bylo po 14 z posledních 17 měsíců nejprodávanější auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit

7.4.2021 | Petr Prokopec

Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit

/

Foto: Hyundai

Když byl poprvé odhalen jeho odvážný design, ptali se mnozí, zda ho to prodejně nepohřbí. Dnes už můžeme říci, že to způsobilo pravý opak, v Jižní Koreji to bylo po 14 z posledních 17 měsíců nejprodávanější auto.

Faceliftované Hyundai Grandeur není zrovna žhavou novinkou, představilo se světu již na sklonku roku 2019. Jeho nejzajímavějším prvkem je neobvyklé řešení čelních světlometů s integrovanými LED do čelní masky, s nímž vůz designově vyšlapal cestu dalším modelům značky bez viditelných předních světel. Diody u něj ale slouží jen pro denní svícení a pomáhají rozbít velkou plochu, do které se maska chladiče transformovala.

V podstatě tak jde o konkurenci podobně abnormálním ledvinkám, jimiž se v poslední době chlubí nové modely BMW. A podobně jako ty se nová příď Hyundai líbí hlavně ve své domovině. Tam Grandeur boduje zcela mimořádně, neboť za loňský rok se stal absolutně nejprodávanějším vozem, jeho prodejní výsledky přepisují rekordy a ve vítězném tažení pokračuje i letos. Vzhledem k tomu, jak velkým autem Grandeur je, jde o docela zvláštní jev - jako by u nás byla suverénní prodejní jedničkou Škoda Superb.

Abychom byli konkrétní, Grandeur byl do března letošního roku, z nějž máme korejské prodejní výsledky právě před sebou, 14krát během posledních 17 měsíců jedničkou na trhu. A nejen to, výlučně v Koreji oni oslovil 145 463 zákazníků, což je o 40,7 % více než v roce před tím a druhé nejvyšší číslo ročních prodejů jediného modelu auta v historii země.

Je to v době všeobecného prodejního úpadku aut fascinující počin a pokračuje i letos - také v lednu, únoru a březnu 2021 se Grandeur prodejně pohyboval okolo 10 tisíc prodaných vozů měsíčně, březen uzavřel s 9 217 prodeji. Jediný, kdo mu šlape na paty, je malý náklaďák Hyundai Porter, přesto je s celkovým odbytem od chvíle vstupu Grandeur na trh o více jak třetinu níže. A je otázkou, zda jej lze s Grandeurem vůbec srovnávat, je to laciné, ryze užitkové auto.

Můžeme už jen dodat, že současný Grandeur je skutečně jen faceliftovaným provedením stále stejné generace, přesto narostl do délky na 4 990 milimetrů (+60 mm). Ještě zajímavější je ovšem posun o 40 mm v kabině, neboť k takovým zásadním krokům v případě pouhého faceliftu často nedochází. Novinka tak slibuje prostornější interiér, ze kterého těží hlavně cestující na zadních sedadlech.

Vpředu je možné počítat s dvěma 12,3palcovými displeji, jimž společnost dělá ještě menší obrazovka pro ovládání klimatizace. Na první pohled se přitom může zdát, že Hyundai eliminovalo většinu tlačítek, nicméně skutečnost je taková, že došlo hlavně na jejich zmenšení. Zachován tak byl přímý přístup k většině funkcí, zatímco elegance šla nahoru. Za tím stojí i přepracovaný volant, nová je pak dále klimatizace či podsvícení až 64 možnými barvami.

Aby toho nebylo málo, rozrostla se také bezpečnostní výbava, do které se nastěhovalo i semi-autonomní řízení. Po stránce motorické pak Korejci mohou vybírat mezi novým 2,5litrovým benzinovým čtyřválcem (198 koní) či hybridem párujícím dva-čtyřku s elektromotorem o výkonu 38 kW. Dále je pak k dispozici třílitr LPi uzpůsobený i spalování plynu, zatímco vrcholný 3,3litrový šestiválec s 294 koňmi již opět spoléhá jen na benzin.

Ceny na korejském trhu pak startují v na 32,94 milionů wonů, v přepočtu asi na 640 tisících korunách, což je opravdu lákavá cena. V takovém případě tedy nelze počítat s vrcholnými 19palcovými litými koly, vyhřívanými a chlazenými sedadly, head-up displejem či panoramatickou střechou. Na druhou stranu, i když zákazník sáhne po nejdražším - tedy hybridním - ústrojí a základní výbavu doplníte veškerými myslitelnými příplatky, stále se s cenou vejde do 41,08 milionu wonů, tedy asi 799 tisíc Kč. Velký zájem Korejců tak lze pochopit, o dobrém poměru výkonu a ceny tady nemá smysl diskutovat.


Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 1 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 09Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 2 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 10Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 3 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 11Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 4 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 12Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 5 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 13Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 6 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 14Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 7 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 04Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 8 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 05Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 9 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 07Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 10 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 08Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 11 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 18Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 12 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 19Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 13 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 20Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 14 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 21Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 15 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 22Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 16 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 23Korejský lidový luxus je i přes svérázná světla pořádný hit, při jeho ceně se nelze divit - 17 - Hyundai Grandeur 2019 facelift nova sada 24
Faceliftované Hyundai Grandeur láká hlavně na netradiční čelní světla, která napomáhají rozbíjet stále větší čelní masku. Zákazníky to kupodivu bere tak moc, že šlo loni o absolutně jasně nejprodávanější auto v Koreji s historicky druhým nejlepším prodejním výsledkem vůbec a i letos je to jednička s téměř 30 tisíci prodeji za tři měsíce. Foto: Hyundai

Zdroj: Hyundai

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.