Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Maserati Ghibli 2014: menší Quattroporte se rýsuje, prodávat se začne ještě letos
11.2.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Italská novinka bude zmenšeným Quattroporte se vším všudy.. Nepřekvapí tak motory V6 a V8, třílitrový turbodiesel či možnost pohonu všech kol.
O příchodu nového sedanu s trojzubcem ve znaku víme již delší dobu. Vyjma názvu Ghibli však italská značka veškeré ostatní aspekty zahalila tajemstvím. Znám tak byl pouze fakt, že v rámci platformy bude novinka vycházet ze šesté generace Quattroporte a že sdíleny mají být rovněž pomocné rámy a elektricky stavitelný podvozek. O design se pak stejně jako u většího sourozence postaral Lorenzo Ramaciotti, místo aby zakázka mířila k Pininfarinovi tak, jako pátá generace Quattroporte. Poté však informační řeka z Modeny vyschla, až dosud.
S nejnovějšími zprávami přichází britský Autocar, podle kterého by se nové Maserati mělo odhalit v dubnu na autosalonu v Šanghaji. Naši ostrovní kolegové ale rovněž spekulují o zářiovém Frankfurtu, zatímco některé italské automobilové servery mají spíše za to, že se sedan Ghibli ukáže již v Ženevě. Stoprocentní jistotu tak budeme mít do dvou měsíců, během nichž se odehraje motor show jak ve Švýcarsku, tak v Číně.
V případě zahájení prodeje ale již není nad čím přemítat. Nové Maserati by totiž mělo zamířit k dealerům ještě letos, což souvisí i s nedávno odhalenými plány značky. Podle nich totiž letos mají mít premiéru dva modely (Quattroporte debutovalo v lednu v Detroitu), zatímco rok příští bude vyhrazen SUV Levante a rok následující novému sporťáku Grand Sport vycházejícímu z Alfy Romeo 4C, ovšem poháněného motorem V6.
Stejnou pohonnou jednotku dostane také Ghibli, přičemž třílitr z Quattroporte doplní 3,6litrový motor V8. Výkon bude oproti většímu sourozenci odladěn na nějakých 480 koní, v případě očekávaného dieselu však pohonná jednotka naopak posílí. Víme totiž, že zvoleným kandidátem je nový třílitr od firmy VM Motori, se standardní silou 241 koní se ale Maserati nehodlá spokojit.
V případě převodovek bude k mání zřejmě jen automat, který ve standardu přenáší výkon motoru na zadní nápravu. Za příplatek ovšem automobilka nabídne i pohon všech kol, díky čemuž budou mezi soupeře nového sedanu s délkou 4 900 mm patřit Audi A6, BMW řady 5 i Jaguar XFR nebo Porsche Panamera ve všech výkonnostních verzích.
Vzhledem k tomu, že italská automobilka hodlá z modelu Ghibli udělat „mnohem agresivnější vůz, než jakým je Quattroporte“, pak nepřekvapí ani zvukový generátor, který s největší pravděpodobností dostane jen dieselový motor. BMW M550d by se ale mohlo začít bát nového soupeře.
Maserati si od Ghibli neslibuje takové prodeje jako od dalšího nováčka, SUV Levante, které by mělo pomoci navýšit prodeje značky na 50 000 vozů ročně v prvé řadě. Také Ghibli má ale v tomto záměru odehrát svůj part - s jakou odezvou se setká u zákazníků, to uvidíme již docela brzy.


Nové Maserati Ghibli se představilo již na několika počítačových retuších - jak vidíte, designové překvapení se nečeká. K odhalení hotového vozu pak má dojít v Ženevě, Šanghaji nebo až ve Frankfurtu, na každý pád ale letos
Zdroj: Autocar
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
dnes
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nejčtenější články
Shořelou obří dopravní loď skutečně celou zapálil elektromobil, ukázalo vyšetřování, úřady jeho výsledky do poslední chvíle tajily
15.11.2025
Seat odhalil vůbec nejrychlejší auto, jaké kdy stvořil. Vyndali z něj omezovač, vy z něj můžete vyndat sedačky
15.11.2025
„Poklad” za 60 tisíc měsíčně: Majitel procitl ze zeleného snu, na tomto autě „provařil” za 3 roky 2 miliony
15.11.2025
Číňané nakonec nabídnou všechno. Teď přichází s luxusním autem, na které si svého času netrouflo ani Audi
15.11.2025
Elektrická Godzilla nebude, automobilka ji odpískala. Prý zkoumá „jiné cesty” kvůli „přehodnocení elektromobilů”
15.11.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
