Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného

Bavoráky poslední doby poněkud smutně prosluly extrémním designovým pojetím některých částí, možná je ale na čase zajet se do Mnichova omluvit. Čínská novinka zachází v případě masky chladiče ještě mnohem dál.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného

30.7.2021 | Petr Miler

Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného

/

Foto: GAC

Bavoráky poslední doby poněkud smutně prosluly extrémním designovým pojetím některých částí, možná je ale na čase zajet se do Mnichova omluvit. Čínská novinka zachází v případě masky chladiče ještě mnohem dál.

Říkejte nám „konzervy”, jsme ale přátelé designově decentních, nevtíravých aut, která zůstávají atraktivní po dekády, nikoli jen do chvíle, než někdo jednu divočinu nahradí jinou. Samozřejmě není možné jednoduše říci, jak bude to či ono vzhledové pojetí auta působit za pár let, to musí rozsoudit až čas, obvykle ale platí, že čím bláznivější ten či onen nápad je, tím dříve budí spíše výsměch než cokoli jiného.

S rozpaky tedy hledíme na designy bavorských novinek, které jako by se schválně pokoušely vzbudit kontroverzi pojetím některých partií. Obvykle jsou to ledvinky, někdy ale BMW sáhne po divokém pojetí jiných partií, aniž by nějak zvlášť vzhledově zapadaly do pojetí zbytku vozu. Proč? Šéfdesignér Jaguaru kdysi řekl, že to je kvůli Číně, kde je se obtížné bez podobného přístupu udržet na očích publika. V tomto kontextu tedy nepřekvapí, že ještě dál zachází právě Číňané.

Automobilka Guangzhou Automobile Group, zkráceně GAC, má za sebou veřejnou premiéru inovovaného modelu GS8 podznačky Trumpchi. A po jeho spatření se máme tendenci jít BMW ještě omluvit, nebo o něm raději v okolí Mnichova vůbec nemluvit. Pokud si totiž designéři modro-bílých všimnou, co se také dá poslat do prodeje, mohli by cítit nutkání vydat se stejným směrem.

GS8 jste už možná viděli dříve, kdy zaujalo přebujelým pojetím zejména oné masky chladiče. Nově odhalená hybridní verze ale posouvá vše ještě dál, neboť masku protahuje až úplně ke spodní části vozu a všechno dosud viděné překonává o parník. Nejde navíc říci, že by zbytek auta byl pojatý jinak, mohutnost z něj čiší každým coulem. A zřejmě tím dělá, co má.

Pokud totiž po shlédnutí fotek budete mít dojem, že jde snad o 6metrové auto, není tomu tak, vůz je přibližně stejně velký jako BMW X5, což pravda není prcek, není to ale ani žádný tank. S přesně 4 980 mm délky, 1 950 mm šířky a 1 780 mm výšky jde o vůz o něco málo kratší, vyšší, ale užší a při rozvoru 2 920 mm také v tomto směru hůře disponovaný než v případě bavorského soupeře. Pod kapotou se pak nachází dvoulitrové turbo s 250 koňmi a 400 Nm, které míří na všechna čtyři kola. Parametry hybridního provedení nebyly upřesněny, vůz ale údajně používá pohonné ústrojí Toyoty.

Z interiéru vám zatím můžeme ukázat jen obrázky dosavadní verze, má ale nabídnout 6 nebo 7 míst, semi-autonomní řízení úrovně SAE2 a samozřejmě spoustu luxusu a výbavy. Na odhalení cen si musíme počkat, faktický prodej začne až v srpnu, něco nám ale říká, že ona maska chladiče bude aspoň pro některé čínské zákazníky k nezaplacení.


Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 1 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 01Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 2 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 02Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 3 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 03Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 4 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 04Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 5 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 05Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 6 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 06Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 7 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 07Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 8 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 08Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 9 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 09
GAC Trumpchi GS je už v základním provedení designově hodně výrazné auto... Foto: GAC

Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 10 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 10Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 11 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 11Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 12 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 12Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 13 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 13
...verze Hybrid ale teprve dává masce chladiče absurdní podobu, která zatím nenapadla ani designéry BMW. Foto: GAC

Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 14 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 14Nejnovější čínské SUV raději neukazujte BMW, nebo začne vyrábět něco podobného - 15 - GAC Trumpchi GS8 a Hybrid 2021 15
Interiér vám zatím můžeme ukázat jen z dosavadní generace vozu. Foto: GAC

Zdroj: GAC

Petr Miler