Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto

Pokud jste si s auty už něco užili, asi víte, jak nepříjemné je zapadnout třeba do hlubšího sněhu, bláta či písku. Vysvobodit se není snadné, nový Mercedes GLS to zvládne sám.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto

12.6.2019 | Petr Prokopec

Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud jste si s auty už něco užili, asi víte, jak nepříjemné je zapadnout třeba do hlubšího sněhu, bláta či písku. Vysvobodit se není snadné, nový Mercedes GLS to zvládne sám.

Mercedesy mají tendenci kráčet v čele vývoje automobilové techniky a jeho SUV zjevně nechtějí být výjimkou. Nová generace modelu GLS, kterou automobilka vytáhla na světlo světa před pár měsíci, tak nabízí aktivní hydropneumatické odpružení E-Active Body Control, které dovoluje nezávisle na sobě nastavovat světlou výšku i způsob odpružení každého z kol.

Právě v rámci tohoto systému dostalo nové GLS speciální řešení, které velmi usnadňuje situace, kdy s vozem zapadnete bahna, písku, závějí a dalších podobných nástrah. Systém je to geniálně jednoduchý - vůz v takovém případě po vydání pokynu tlačítkem automaticky využije aktivní podvozek k rozhoupání synchronizovanému se záběrem kol. A zapadlé auto má během chvíle zpět svou hrdost, aniž byste museli opouštět místo řidiče.

Efekt má ve výsledku velmi podobný, jako když zkoušíte vyjet z takové šlamastyky opakovaným mírným popojížděním vpřed a vzad, ideálně za pomoci pár lidí okolo. Obvykle se podobného výsledku dá dosáhnout jen u aut s manuální převodovkou, u automatů to ale moc nejde. Takto i GLS s povinným automatem dá šanci kolům se „chytit” na trochu jiném povrchu a z pasti se dostat, jak můžete vidět na přiloženém videu v čase okolo jeho třetí minuty.

Dodejme, že GLS není prvním Mercedesem, který tuto funkci dostal, v minulosti se ji dočkalo i nové GLE. Řešení v GLS je ale díky pokročilejšímu odpružení ještě schopnější a z písečné duny se dostává - vzhledem ke své velikosti a hmotnosti - s ohromnou lehkostí. Podívejte se sami, co tento vůz dovede, na videu nakonec uvidíte i jiné kejkle...


Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 1 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 01Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 2 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 02Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 3 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 03Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 4 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 04Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 5 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 05Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 6 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 06Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 7 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 07Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 8 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 08Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 9 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 09Němci vyvinuli geniální systém, který sám vysvobodí zapadlé auto - 10 - Mercedes GLS Active Body Control vyjeti 10
Nový Mercedes GLS ukázal jednu ze svých výjimečných funkcí, sám se vyhrabe ze závěje, bláta, písku a podobných situací

Zdroj: Aircar@Youtube

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše