Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu

Nissan potvrdil své plány pro autosalon v Tokiu. Představí také elektrický sporťák BladeGlider, zaměřený na mladé zákazníky, a GT-R Nismo Edition.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu

8.11.2013 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nissan potvrdil své plány pro autosalon v Tokiu. Představí také elektrický sporťák BladeGlider, zaměřený na mladé zákazníky, a GT-R Nismo Edition.

Nissan BladeGlider Concept bude patřit k největším tahákům stánku tohoto výrobce. Tento velmi futuristický trojmístný sportovní vůz má být důvodem, proč Andy Palmer, viceprezident Nissanu, nedávno označil Toyobaru za lék na krizi středního věku. Podle Nissanu by dvacátníci měli spíše než v lehkém sporťáku s velmi dobrým atmosférickým spalovacím motorem a pohonem zadních kol jezdit v něčem, co půdorysem připomíná kus pizzy a k pohybu využívá elektřinu. Ve výrobě však nebude ještě několik let.

Koncept sází na úzkou příď a širokou a stabilní záď. Přední část je široká pouze 1 metr a má snižovat odpor vzduchu a zlepšovat manévrovatelnost auta, které tak má dosahovat velkého bočního přetížení. Rozložení hmotnosti je ne zrovna ideálních 30/70 na přední/zadní nápravu, i když na závodním DeltaWing to funguje. Koncept je trojmístný, jak již bylo zmíněno, a řidič je vystrčený dopředu, zatímco pasažéři jsou trochu dál vzadu a po stranách, podobně jako u McLarenu F1.

Technikou je koncept poměrně pokročilý, šasi je vyrobeno z karbonu a karoserie z plastu, vyztuženého karbonem. Elektromotory jsou v zadních kolech a elektronika umožňuje jejich nezávislé ovládání, pravděpodobně tak půjde nasimulovat funkce samosvorného diferenciálu. „BladeGlider by mohl být prvním produkčním Nissanem, který má elektromotory v kolech. To výrazně šetří místo,” doplnila automobilka.

„Máme už testovací prototyp, založený na Arielu Atom s užším předním rozchodem. Jel jsem s ním a je skvělý. Baterie úplně u podlahy znamenají nízké těžiště a grip toho stroje je neuvěřitelný,” řekl Palmer. Je třeba dodat, že Ariel Atom je po stránce přilnavosti mezi silničními vozy ma špici - pokud tedy bude i skutečný BladeGlider srovnatelný s Atomem, mohl by být po jízdní stránce velmi zajímavý.

Cíl Nissanu patrně byl dostat do segmentu sportovních aut něco úplně nového: „Chtěli jsme udělat v designu a stavbě takovýchto aut revoluci a ukázat, jak 'Zero Emissions' (projekt Nissanu, pod který patří elektromobily, včetně Leafu) můžou pomoci redefinovat naše chápání koncepce aut,” říká Francois Bancon, manažer produktového plánování Nissanu.

Nejsme si však jisti dvěma věcmi - jednak jestli dvacátníci budou schopni zaplatit kompletně karbonové auto s malými, ale výkonnými (tj. drahými) elektromotory v kolech a jednak jestli vůbec chceme redefinovat naše chápání koncepce aut pomocí Nulových Emisí. Andy Palmer však potvrdil, že se BladeGlider bude vyrábět, a doplnil, že cenově bude stát pod Nissanem 370Z.

Stánek Nissanu na tokijském autosalonu však nebude žít jen BladeGliderem. Ukáže se také nový X-Trail, několik malých MPV a GT-R Nismo, o kterém toho zatím mnoho nevíme.


Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 1 - nissan bladeglider concept 01Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 2 - nissan bladeglider concept 02Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 3 - nissan bladeglider concept 03Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 4 - nissan bladeglider concept 04Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 5 - nissan bladeglider concept 05Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 6 - nissan bladeglider concept 06Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 7 - nissan bladeglider concept 07Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 8 - nissan bladeglider concept 08Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 9 - nissan bladeglider concept 09Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 10 - nissan bladeglider concept 10Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 11 - nissan bladeglider concept 11Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 12 - nissan bladeglider concept 12Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 13 - nissan bladeglider concept 13Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 14 - nissan bladeglider concept 14Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 15 - nissan bladeglider concept 15Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 16 - nissan bladeglider concept 16Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 17 - nissan bladeglider concept 17Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 18 - nissan bladeglider concept 18Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 19 - nissan bladeglider concept 19Nissan BladeGlider: koncept „sporťáku pro mladé” se představí v Tokiu - 20 - nissan bladeglider concept 20
Z některých úhlů Nissan BladeGlider nevypadá zle, z jiných se na něj však nedá dívat

Marek Bednář

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše