Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory

Mladoboleslavští budou kráčet ve stopách svých kolegů z Wolfsburgu, nebo ani nebudou mít na vybranou. Krom dvoulitrových čtyřválců tak pod kapotu napěchují i jedna-čtyřku a elektromotor.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory

3.1.2020 | Petr Prokopec

Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mladoboleslavští budou kráčet ve stopách svých kolegů z Wolfsburgu, nebo ani nebudou mít na vybranou. Krom dvoulitrových čtyřválců tak pod kapotu napěchují i jedna-čtyřku a elektromotor.

Bude nová Škoda Octavia RS hybridní či nikoliv? To byla otázka, na kterou jsme dlouho neměli jasnější odpověď. Dle předchozích zvěstí ji mladoboleslavská automobilka měla v plánu, nicméně s postupem času se začalo mluvit pouze o verzích s benzinovým a dieselovým agregátem. Nyní se však ukazuje, že pravdivější byly ty úplně původní informace. Nová Octavia tedy nejspíše bude věrně kráčet ve stopách osmé generace Volkswagenu Golf a jako RS se bude prodávat i s dvojicí motorů naráz.

Na hatchback z Wolfsburgu jsme si posvítili nedávno, přičemž jsme konstatovali, že Němci chystají snad největší sportovní ofenzivu v historii svého bestselleru. Nový Golf má dorazit hned v šesti výkonových verzích, přičemž GTE jako jedna z nich dostane pod kapotu 1,4litrový přeplňovaný čtyřválec spárovaný s elektromotorem a lithium-iontovou baterií o kapacitě 13 kWh. Dostane i agresivnější vzhled, aby tak šlo o plnohodnotnou alternativu pro benzinové GTI a dieselové GTD.

Škoda pak sice v repertoáru tolik slavných názvů nemá, nicméně ona dvojice písmen RS značce plně postačuje, nakonec se k nim dá přidat i nové označení iV. Za samotnými písmeny RS se dosud skrývala pouze benzinová a dieselová verze, nyní by však mohl dorazit i plug-in hybrid, který by se stejně jako německý zástupce pyšnil 245 koňmi. Značka již oznámila, že základní Octavia bude mít k dispozici onu jedna-čtyřku a elektromotor jako Golf, ovšem pouze v méně výkonném naladění, kdy navíc 204 koní nebude spárováno se sportovním bodykitem.

Ve výsledku by tedy bylo jen logické, kdyby Škoda výkonnější plug-in hybrid skryla pod sportovní nálepku a v jiném naladění, s odlišným designem prodávala za citelně vyšší cenu. Toto provedení sice bude v přímém směru i v zatáčkách pomalejší než čistě benzinový derivát. Jeho výkon by měl narůst právě nad oněch 245 koní, navíc bude výrazně méně vážit. Hybridní ústrojí by spolu s bateriemi mělo přihodit na palubu zhruba 250 kilo, takže i s více než dvěma stovkami koní bude na sprint na stovku potřebovat okolo 7 sekund.

I přes tento handicap by však plug-in hybridní model byl nejdražším v řadě, neboť kromě sportovních vlastností by nabízel i dojezd zhruba 50 kilometrů čistě na elektřinu. Zároveň by se také pyšnil nejnižší spotřebou v nabídce, jakkoliv ta by byla spíše papírová. Pro zákazníky z řady zemí však realita není až tak podstatná, neboť auta s vysokými papírovými emisemi CO2 (přímý ekvivalent spotřeby) jsou zatížena vyšším zdaněním nebo oproštěna dotací. Takovým se plug-in-hybrid přes veškeré minusy může vyplatit.

Jak jsme tedy zmínili, takový postup by dával nemalou logiku, oficiální potvrzení ale zatím chybí. Pro tuto chvíli dodejme, že s náznakem věcí budoucích by Škoda měla vyrukovat již v březnu, neboť na ženevském autosalonu se čeká právě debut sportovní verze se zmíněným benzinem nebo novým, 200koňovým dieselem.


Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory - 1 - Skoda Octavia RS PHEV 2020 neoficialni ilustrace 01Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory - 2 - Skoda Octavia RS PHEV 2020 neoficialni ilustrace 02
Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory - 3 - Skoda Octavia RS PHEV 2020 neoficialni ilustrace 03Nová Škoda Octavia RS dorazí ještě letos, nakonec skutečně dostane i dva motory - 4 - Skoda Octavia RS PHEV 2020 neoficialni ilustrace 04
Škoda Octavia RS má skutečně dorazit jako plug-in hybrid a potěšit hlavně zákazníky ze zemí, jako je Nizozemsko

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.