Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb

Dosud bylo zvykem dělat spíše Škody po vzoru Volkswagenů, časy se ale mění. Úspěch Škody a nutnost minimalizace nákladů udělají z obou sourozenců podobnější auta jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb

24.8.2020 | Petr Prokopec

Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb

/

Foto: Autocar

Dosud bylo zvykem dělat spíše Škody po vzoru Volkswagenů, časy se ale mění. Úspěch Škody a nutnost minimalizace nákladů udělají z obou sourozenců podobnější auta jinak.

V poslední době se začíná čile spekulovat o tom, zda mnohé ikony Volkswagenu neskončí v propadlišti dějin. Nejistá je zejména budoucnost modelu Golf, na jehož osmé generaci německá automobilka očividně šetřila. Z toho důvodu se vůz nedočkal tak bouřlivého aplausu jako jeho předchůdci, a vše tak skutečně působí dojmem, jako by se Němci připravovali na jeho konec. A to zvláště ve chvíli, kdy se jim konečně povedlo dostat na trh nový ID.3, který je do jisté míry elektrickým Golfem.

Stejně tak se do řečí dostal Passat, a to zvláště poté, co se o jeho budoucnosti v nelichotivém slova smyslu vyjádřil i sám šéf koncernu VW Herbert Diess. Ten oznámil, že podobně velký Arteon je stále populárnější. Kromě toho automobilka chystá i produkční model elektrického konceptu ID Vizzion, který by měl v roce 2023 dorazit i jako kombík. Bylo tak skutečně otázkou, zda Volkswagen potřebuje ještě třetí model, se kterým by útočil prakticky na tutéž klientelu. Nyní ale známe definitivní odpověď.

Nový Passat B9 byl odsouhlasen vedením koncernu, přičemž dočkat bychom se jej měli zhruba za dva roky. Co je zajímavé, podle zdrojů z automobilky půjde o německé dvojče české Škody Superb. Nejde jen o to, že oba vozy budou sdílet platformu a pohonná ústrojí, to platilo i dosud, oba mají stavět na ideových základech Superbu a vyrábět se bok po boku v jedné továrně. Volkswagen totiž fabriku v Emdenu uzpůsobí výrobě elektromobilů, přičemž první vlaštovkou se v roce 2022 má stát SUV ID.4. Svůj tradiční domov tak Passat opustí po více než šestatřiceti letech.

Zatím není jasné, zda oba modely nakonec budou montovány na Slovensku, vše k tomu ale spěje. S ohledem na výše zmíněné by Passat neměl dále být tradičním sedanem, ale liftbackem jako Superb jen být vyveden v mnohem konzervativnějším stylu. Stojí za tím nejen Supern, ale i již zmiňovaný Arteon, který úspěšně útočí na emoce. Passat se tedy zaměří na prostor v kabině i zavazadelníku, kvůli čemuž se dočká zvětšení rozvoru i rozchodu kol.

Za oficiálním požehnáním má stát zejména čínská divize VW, pro kterou jde o stěžejní model. I proto, že vlastně prodává hned dvě varianty, neboť jedna počítá s platformou PQ46, jejíž kořeny sahají až do roku 2005, a druhá s moderní modulární architekturou MQB. Nyní by mělo dojít ke sjednocení, což znamená, že druhou zmíněnou variantu vyfasuje také americké provedení.

Nový Passat dorazí i jako kombík včetně varianty Alltrack s vyšší světlou výškou a ochrannými plasty ve spodní části karoserie. Pohon pak nejspíše budou mít starosti pouze mild a plug-in hybridní agregáty, jak benzinové, tak i dieselové. Mimo to má ovšem dorazit i ryze elektrické provedení, což je s ohledem na příchod sériového ID Vizzion ještě překvapivější. Uvidíme ale, zda se tak skutečně stane.


Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 1 - VW Passat 2023 neoficialni ilustracebr>Chystaný VW Passat se ukázal na neoficiální ilustraci. Foto: Autocar

Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 2 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 01Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 3 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 02Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 4 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 03Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 5 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 04Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 6 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 05Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 7 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 06Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 8 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 07Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 9 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 08Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 10 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 09Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 11 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 10Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 12 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 12Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 13 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 13Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 14 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 14Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 15 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 15Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 16 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 16Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 17 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 17Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 18 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 18Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 19 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 19Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 20 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 20Nový VW Passat se rýsuje, bude to taková německá verze Škody Superb - 21 - VW Arteon 2020 facelift prvni sada 21
Odklon od faceliftovaného Arteonu je tak zřejmý, takto pojatý Passat B9 by měl blíže k osmému Golfu. Foto: Volkswagen

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše