Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid

Čínský sedan cílí na mladé. Již v základu nabídne dokovací stanici pro smartphone, osmipalcový displej, 156 koní a 450litrový zavazadelník.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid

15.2.2013 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Čínský sedan cílí na mladé. Již v základu nabídne dokovací stanici pro smartphone, osmipalcový displej, 156 koní a 450litrový zavazadelník.

První čínská expanze na evropské trhy se odehrála již před několika lety. Tamní automobilky však, na rozdíl od těch korejských nebo japonských, nebyly na nároky Starého kontinentu připraveny. Jejich modely nasáklé toxickým lepidlem a takřka nulovou bezpečností kvůli tomu absolutně propadly. Číňané se, jak ukazuje nově vzniklá značka Qoros, poučili. Auta pro Evropany nachávají konstruovat zase Evropany. O design modelů se stará autor novodobého Mini Gert Hildebrand, šéfinženýrem je Klaus Schmidt, bývalý manažer oddělení vývoje podvozků BMW. Qoros tak očividně má základy, na nichž lze stavět.

To ovšem není novinkou, stejně jako vám asi nemusíme dopodrobna představovat plán, jaký si čínská automobilka vytyčila. Místo toho se zaměříme na aktuální prezentaci značky v Mnichově, která předchází výstavnímu debutu na autosalonu v Ženevě. Qoros právě zde, poprvé na evropské půdě, představil svůj produkční sedan 3 (původní název GQ3 je zřejmě zapomenut), a to ve společnosti konceptů Cross Hybridu a kombíku. Oba němečtí zástupci značky přitom prohlásili, že po stránce bezpečnosti s ničím jiným než s pěti hvězdičkami Euro NCAP nepočítají.

My za to můžeme v rámci motorového prostoru v první vlně počítat se dvěma benzinovými čtyřválci. Základní 1,6litrová pohonná jednotka produkuje 126 koní a 155 Nm, přeplňovaná verze o stejném objemu pak 158 koní a 220 Nm. Stejný výkon ve druhé vlně nabídnou tříválcové motory, kdy slabší výkon je vyhrazen 1,2litrovému motoru, zatímco ten vyšší agregátu 1,4. Standardem pro evropské verze bude systém start/stop, v případě převodovek lze vybírat mezi šestistupňovým manuálem nebo sedmistupňovým DSG.

Technologickou lahůdkou by se měl stát hybridní pohon pod kapotou crossoveru, který používá technologii Saabu vyvíjenou v kooperaci s firmou American Axle pro zamýšlený nový model 9-3. Po krachu švédské značky Qoros tuto technologii odkoupil. Jejím základem je tříválec o objemu 1,2 l, který spolu s pohonem předních kol skrze integrovaný startér/generátor napájí lithium-iontové baterie o kapacitě 1,9 kWh. Zadní osu pohání elektromotor o výkonu 68 koní.

Miniaturní kapacita baterií by Qorosu měla vystačit pouze na pět kilometrů jízdy čistě na elektřinu, v rámci kombinované spotřeby pak Cross Hybrid vykazuje průměrných 5 l/100 km. Sprint z klidu na stovku by (asi jen s plně nabitými bateriemi) vůz měl zvládat pod sedm sekund, datum uvedení do prodeje však čínská automobilka prozatím nezveřejnila. V případě produkčního sedanu se na čínském trhu počítá se závěrem letošního roku.

Do Evropy by 4,6 m dlouhý a 1,84 m široký sedan měl dorazit až příští rok, přičemž jako cílovou skupinu vidí marketingový boss Stefano Villanti v pětadvaceti až pětatřicetiletých obyvatelích velkých měst. Zaměření na mladé potvrzuje přítomnost dokovací stanice pro smartphony, která bude zařízení nejen nabíjet, ale také propojovat s 8palcovým dotykovým displejem.

Kromě bohaté moderní výbavy ovšem modely Qorosu nabídnou také velkou praktičnost. Sedan dostal 450litrový zavazadlový prostor, koncepční kombi je dokonce o 50 l objemnější. V případě crossoveru lze počítat s jistými terénními schopnostmi, které nesází pouze na pohon všech kol, ale také na vyšší světlou výšku (nárůst o 60 mm oproti kombi) a krátké převisy kvůli zlepšení nájezdových úhlů.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2013.


Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 1 - Qoros 3 sedan 01Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 2 - Qoros 3 sedan 02Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 3 - Qoros 3 sedan 03Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 4 - Qoros 3 sedan 04Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 5 - Qoros 3 sedan 05Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 6 - Qoros 3 sedan 06Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 7 - Qoros 3 sedan 07Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 8 - Qoros 3 sedan 08Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 9 - Qoros 3 sedan 09Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 10 - Qoros 3 sedan 10Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 11 - Qoros 3 sedan 11Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 12 - Qoros 3 sedan 12Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 13 - Qoros 3 sedan 13Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 14 - Qoros 3 sedan 14Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 15 - Qoros 3 sedan 15Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 16 - Qoros 3 sedan 16Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 17 - Qoros 3 sedan 17Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 18 - Qoros 3 sedan 18Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 19 - Qoros 3 sedan 19Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 20 - Qoros 3 sedan 20Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 21 - Qoros 3 sedan 21Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 22 - Qoros 3 sedan 22Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 23 - Qoros 3 sedan 23Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 24 - Qoros 3 sedan 24Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 25 - Qoros 3 sedan 25Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 26 - Qoros 3 sedan 26Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 27 - Qoros 3 sedan 27
Qoros 3 sedan by se ještě letos měl dostat do prodeje v rodné Číně. Do Evropy vůz dorazí příští rok, přičemž zaměřit se hodlá hlavně na mladé

Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 28 - Qoros Cross Hybrid koncept 00Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 29 - Qoros Cross Hybrid koncept 01Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 30 - Qoros Cross Hybrid koncept 02Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 31 - Qoros Cross Hybrid koncept 03Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 32 - Qoros Cross Hybrid koncept 04Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 33 - Qoros Cross Hybrid koncept 05Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 34 - Qoros Cross Hybrid koncept 06Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 35 - Qoros Cross Hybrid koncept 07Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 36 - Qoros Cross Hybrid koncept 08
Koncepční Qoros Cross Hybrid používá technologii vyvinutou původně pro Saab. Ta má zaručit spotřebu 5 l/100 km a sprint z klidu na stovku pod 7 sekund

Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 37 - Qoros 3 Kombi koncept 01Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 38 - Qoros 3 Kombi koncept 02Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 39 - Qoros 3 Kombi koncept 03Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 40 - Qoros 3 Kombi koncept 04Qoros 3: čínská novinka je venku s novým jménem, přijde i kombi a hybrid - 41 - Qoros 3 Kombi koncept 05
Qoros 3 kombi vsází hlavně na objemný zavazadelník. Již ve standardu proto nabídne 500 litrů, které půjde navýšit sklopením zadních sedadel

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky