Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok

Konkurence pro X5 M dostane výkon 550 koní, stovku má pokořit za 4,5 sekundy. Menší Evoque má nabídnout jen 300 koní a lehčí úpravu vzhledu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok

28.7.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Konkurence pro X5 M dostane výkon 550 koní, stovku má pokořit za 4,5 sekundy. Menší Evoque má nabídnout jen 300 koní a lehčí úpravu vzhledu.

O ostrých verzích modelů Land Roveru se nezmiňujeme poprvé, až dosud se ovšem jednalo pouze o zvěsti, které jsme nemohli opřít o konkrétní data a informace. Nyní ale kolegové z Autocaru prolomili hradbu mlčení, díky čemuž máme pár novinek nejen o vrcholném provedení Range Roveru Evoque, ale také o chystané konkurenci pro BMW X5 M. Oba vozy, tedy jak kompaktní SUV, tak i Range Rover Sport, prý dostanou nálepku RS a dorazit mají již příští rok.

První v řadě bude Evoque, o jehož potentnějším modelu se mluví prakticky od zahájení prodeje standardní verze. Ta však byla natolik úspěšná, že továrna v Halewoodu nestíhala (a stále ještě nestíhá) uspokojit poptávku. Vedení tak nakonec příchod modelu RS o pár měsíců odložilo. Někdy v první polovině roku 2014 bychom se ale konečně měli dočkat, přičemž vůz by měl z přeplňovaného benzinového dvoulitru produkovat nějakých 300 koní.

Souběžně s vyšším výkonem dorazí také modifikovaný vzhled, podle šéfdesignéra Gerryho McGoverna ale máme zapomenout na obrovská kola, mohutné boční prahy a agresivní nárazníky. Místo toho by se verze RS měla dočkat jen lehčích úprav, které budou potenciál pod kapotou naznačovat jen velmi opatrně. Což je i případ druhého zástupce britských „Hooligans“.

Také Range Rover Sport by spíše než na vzhled měl klást důraz hlavně na mechaniku. Používat tak bude maximálně 21palcové ráfky, které jsou k mání i pro standard, pod nimi však nabídne mnohem účinnější brzdové ústrojí. Krotit totiž bude muset 550 koní, jež má produkovat stejný pětilitrový osmiválec, jaký nalezneme i pod kapotou Jaguaru XKR-S, XFR-S a XJR.

S touto silou by britská X5 M měla zvládat sprint z klidu na stovku za 4,5 sekundy, nejvyšší rychlost ale zřejmě i nadále bude kvůli bezpečnosti omezena na 250 km/h. Do prodeje by přitom Range Rover Sport RS měl dorazit někdy v druhé půli příštího roku, kdy vyšší výkon doplní i jiné nárazníky a zřejmě i nové boční prahy.

Na ceny obou modelů je momentálně ještě příliš brzo, i v tomto ohledu ale zřejmě nápovědu mohou přinést nejvýkonnější modely Jaguaru. Ty jsou totiž ve srovnání s verzemi produkujícími „běžnějších“ 510 koní dražší o nějakých 600 tisíc korun. RRS RS by se tak mohl prodávat za 3,2 milionu korun, zatímco RRE RS by nemusel překročit hranici dvou milionů.


Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 1 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 01Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 2 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 05Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 3 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 06Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 4 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 07Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 5 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 08Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 6 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 09Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 7 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 10Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 8 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 11Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 9 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 12Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 10 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 02Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 11 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 03Range Rover Sport RS a Evoque RS: „offroadoví Hooligans“ dorazí již příští rok - 12 - Range Rover Evoque RS250 Dark Tungsten Metallic edition 04
Na úpravu vzhledu připomínající tuningovou kreaci může Range Rover Evoque RS zapomenout. Vizuálně se prý bude lišit jen minimálně, více se změní pod kapotou

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.