Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku

Dobrá světla zvyšují komfort i bezpečí jízdy autem. Tohle mají být ta nejlepší, která si v současnosti můžete koupit, nabízí je jen luxusní odnož Mercedesu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku

6.3.2018 | Mirek Mazal | 17 příspěvků

Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dobrá světla zvyšují komfort i bezpečí jízdy autem. Tohle mají být ta nejlepší, která si v současnosti můžete koupit, nabízí je jen luxusní odnož Mercedesu.

Přední světlomety jsou zásadní prvek každého automobilu. Velký význam mají už pro jeho design, hlavní je tu ale funkční stránka - ve dne se starají hlavně o to, abyste byli lépe viděni a v noci především o to, abyste sami lépe viděli. Není tedy divu, že za sebou mají dlouhý vývoj, který je postupně přenesl od halogenových žárovek přes xenonové výbojky až po dnešní LED a laserová světla. Vrcholí dnešním dnem, neboť právě nyní Mercedes posouvá do sériové výroby řešení, o kterém říká, že je tím úplně nejlepším na světě. A asi ani moc nepřehání.

Samotný nápad německé automobilky není nový, poprvé nám byl nastíněn již před více než rokem. Teď už ale nejde jen o nápad a vizi budoucnosti, ale produkční realitu. A to je vždy zajímavější moment ve vývoji toho či onoho technického prvku. O co tedy přesně jde?

Ve stručnosti řečeno o nejnovější výplod techniky digitálního světla, který do dosud nevídaných mezí posouvá možnosti osvětlování okolí vozu bez oslňování ostatních účastníků provozu. Něco takového jsme slyšeli už mnohokrát, žádný z těchto systémů ale dosud nebyl tak přesný, aby opravdu osvětloval, co může a neosvětloval, co nemá. Mercedes nyní říká, že jeho řešení je tak chirurgicky přesné, že na silnici může promítat i libovolné symboly. A posvítit si na chodce, aniž by zasáhl jeho oči, je pro něj vedle toho triviální úkol.

Každý světlomet má čip s více než milionem mikroreflektorů. Dohromady přední světla poskytují přes dva miliony těchto malých zdrojů světla. Chování jednotlivých částí navazuje na palubní systém včetně navigace a všech senzorů s kamerami a vyzařování světla se pak logicky přizpůsobuje podmínkám, ve kterých se auto nachází. Jak můžete sami vidět níže, systém umí nasvítit kupříkladu kompletní okolí vozu, ale vynechat prostor pro řidiče a spolujezdce v protijedoucím autě.

Ony dva miliony dílků umí na cestu zobrazit i naprogramované znaky, což berme do jisté míry spíše jako exhibici možností systému než skutečně praktickou věc, třebaže v některých situacích prospěšná být může. Nový systém nazvaný Digital Light (Digitální světlo) dokáže v závislosti na tom, které bezpečnostní a asistenční systémy jsou zapnuté či co se v okolí vozu děje, promítat výstražné značky na vozovku před jedoucí vozidlo.

Z těch praktičtějších zmiňme možnost promítání vodících linek na úzké silnici či ve zúženém pruhu na dálnici. Umí také automaticky detekovat osoby blízko silnice - důležité objekty systém označí šipkou. Možností je ale mnoho, software umí zobrazovat nebezpečné překročení rychlosti, vybočení z jízdního pruhu, konstrukční zóny, předměty v mrtvých úhlech, vzdálenosti k jinému dopravnímu prostředku a dokonce vykreslená souměrná sněhová vločka upozorní na nízkou teplotu.

Nový digitální systém světel je nachystaný pro zákazníky, ale jen vybraných modelů. Dostupný bude zpočátku jen u nejvyšších modelů Mercedesu s logem Maybachu a v katalozích příplatkových prvků se objeví v polovině roku 2018. Cenu zatím neznáme, Mercedes ale předem varuje, že v některých zemích může zobrazování symbolů narazit na legislativu a pro celý svět slibuje „pouze” ono chirurgicky přesné osvětlování okolí vozu...


Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 1 - Mercedes Maybach Digital Light seriova PerexRevoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 2 - Mercedes-Benz Digital Light 25
Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 3 - Mercedes-Benz Digital Light 26Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 4 - Mercedes-Benz Digital Light 27Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 5 - Mercedes-Benz Digital Light 28
Nové řešení světel nevypadá na první pohled až tak zvláštně, uvnitř ale ukrývá opravdu vymakanou techniku

Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 6 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 01Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 7 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 02Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 8 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 03Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 9 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 04Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 10 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 05Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 11 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 06Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 12 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 07Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 13 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 08Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 14 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 09Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 15 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 10Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 16 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 11Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 17 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 12Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 18 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 13Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 19 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 14Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 20 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 15Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 21 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 16Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 22 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 17Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 23 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 18Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 24 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 19Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 25 - Mercedes Maybach Digitalni svetlo symboly promita 20
Názorná ukázka, jak si Mercedes-Maybach představuje bezpečné cestování noční krajinou

Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 26 - Mercedes-Benz Digital Light 01Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 27 - Mercedes-Benz Digital Light 02Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 28 - Mercedes-Benz Digital Light 03Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 29 - Mercedes-Benz Digital Light 04Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 30 - Mercedes-Benz Digital Light 05Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 31 - Mercedes-Benz Digital Light 06Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 32 - Mercedes-Benz Digital Light 07Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 33 - Mercedes-Benz Digital Light 08Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 34 - Mercedes-Benz Digital Light 09Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 35 - Mercedes-Benz Digital Light 10Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 36 - Mercedes-Benz Digital Light 11Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 37 - Mercedes-Benz Digital Light 12Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 38 - Mercedes-Benz Digital Light 13Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 39 - Mercedes-Benz Digital Light 14Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 40 - Mercedes-Benz Digital Light 15Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 41 - Mercedes-Benz Digital Light 16Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 42 - Mercedes-Benz Digital Light 17Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 43 - Mercedes-Benz Digital Light 18Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 44 - Mercedes-Benz Digital Light 19Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 45 - Mercedes-Benz Digital Light 20Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 46 - Mercedes-Benz Digital Light 21Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 47 - Mercedes-Benz Digital Light 22Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 48 - Mercedes-Benz Digital Light 23Revoluční, chirurgicky přesná světla jdou do výroby. Zatím jsou jen pro smetánku - 49 - Mercedes-Benz Digital Light 24
Takto Mercedes systém představoval dříve v jeho koncepční podobě

Mirek Mazal

Diskuze 17 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše