Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery

Postvítit si na cestu ve tmě je třeba, a to nejen tehdy, když není úplněk. Světla se ale jako všechno v autech postupně vyvíjí. Podívejme se, jak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery

6.9.2015 | Marek Bednář | 24 příspěvků

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Postvítit si na cestu ve tmě je třeba, a to nejen tehdy, když není úplněk. Světla se ale jako všechno v autech postupně vyvíjí. Podívejme se, jak.

Světlomety jsou velmi důležitou částí auta. Nejen proto, že svítí, aby člověk ve tmě viděl, kam jede a byl také viděn, když jede, dnes jsou velmi podstatné i z designového hlediska. Jsou vnímána jako „oči” auta a jejich tvar určuje charakter celé přídě. Můžou být zamračené nebo vykulené, malé nebo velké, ale vždycky jsou podstatné.

Pochopitelně, jejich důležitější funkcí je svítit, zejména v noci na cestu před vámi, ale v některých zemích také ve dne kvůli zákonným nařízením, jejichž přínos můžeme rozebírat, ale nikoliv dnes. Dnes se pojďme stručně podívat na to, jakým vývojem světla aut za víc než století prošla. Halogenové žárovky, třebaže jsou dnes všudypřítomné, tu nebyly od počátku věků.

Acetylenové lampy

První osvětlení aut někdy v 80. letech 19. století zajišťoval acetylen, který jednoduše hořel a tím vydával světlo. Někdy se nahrazoval petrolejem, ale acetylenové hořáky byly odolnější proti větru a dešti. Za plamenem bylo zrcadlo, které směrovalo světlo před automobil - ale do prostoru, nikoliv na silnici. Moc dobře tedy tyhle lampy nesvítily, ale bylo to lepší než nic, pochopitelně.


Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 1 - histsvet acetylen 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 2 - histsvet acetylen 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 3 - histsvet acetylen 03

Elektrická světla

Klasické žárovky s wolframovým vláknem ze v autech začaly objevovat na samém počátku 20. století, ale trvalo asi deset let, než se trochu víc rozšířily. Důvod je dnes téměř neuvěřitelný - byl problém postavit dynamo dostatečně malé na to, aby se dalo použít v autě, a dost velké na to, aby uživilo proudem žárovku.

Teprve v roce 1908 nabídla firma Pockley Automobile Electric Lighting Syndicate kompletní systém elektrického osvětlení auta, kde byly světlomety, postranní světla a koncová světla. A až v roce 1912 automobilka Cadillac integrovala zapalování a osvětlení do jednoho systému takovým způsobem, jaký je běžný v dnešních autech.

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 4 - histsvet elektrina 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 5 - histsvet elektrina 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 6 - histsvet elektrina 03

Světla Sealed Beam

Reflektory Sealed Beam jsou proslulé hlavně Spojené státy, protože se tam tento typ světel používal ještě relativně nedávno. Princip Sealed Beamu je, že nemá výměnnou žárovku; parabola, sklo a klasická žárovka s wolframovým vláknem jsou uzavřeny (anglicky „sealed) v jednom dílu. Takže když žárovka praskne, je potřeba vyměnit celý Sealed Beam.

Tahle světla vznikla v roce 1939 a používala se po celém světě. Byla mnohem lepší než předchozí typ, lépe osvětlovala silnici, protože paprsky světla byly směrovány parabolickým zrcadlem přes sklo na silnici, nikoli „na veverky”. Dlouho se používala jen kulatá, což je také důvod, proč jsou i na jinak stoprocentně hranatých amerických autech kulatá světla.

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 7 - histsvet sealed beam 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 8 - histsvet sealed beam 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 9 - histsvet sealed beam 03

Halogenové světlomety

Vynález halogenového světlometu pro automobil patří Evropě a je datován až do roku 1962. Princip halogenové žárovky je ten, že když naplníte žárovku halogenem, inertním plynem, wolframové vlákno svítí mnohem jasněji a déle vydrží. V průběhu let prošly halogenové žárovky vývojem, existují jedno- i dvouvláknové, a jsou levné a slušně fungují. Proto jsou ještě dnes všudypřítomné; najdete je pořád ve většině i zbrusu nových aut.

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 10 - histsvet halogen 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 11 - histsvet halogen 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 12 - histsvet halogen 03

Výbojkové (xenonové) světlomety

Výbojky produkují světlo tím, že mezi dvěma elektrodami vznikne elektrický oblouk, který vydává silné světlo. Tenhle oblouk je třeba „nastartovat”, proto tyto systémy mají startéry, které při zapnutí světel vygenerují vysoké napětí a tím oblouk uvedou v chod. Elektrody jsou umístěny ve skleněné trubičce naplněné inertním plynem, xenonem. Odkud má také tenhle typ osvětlení svůj název - xenonová světla. Oproti halogenovým žárovkám svítí mnohem silněji za stejné spotřeby energie, takže výbojky mohou být menší a energeticky úspornější, aby svítily stejně dobře. Jsou ale také podstatně dražší, jak ukáže kdekterý katalog nového auta.

Tenhle typ světel je velmi populární od počátku 21. století, třebaže se ve vrcholových autech objevuje už od roku 1992, kdy je dostalo BMW řady 7. Kromě továrních instalací se také dají koupit přestavbové sady do klasických parabolových světel. Problém nicméně je, že světlo produkované výbojkami má odlišnou charakteristiku od toho z halogenových žárovek a klasické paraboly, stavěné na halogenové žárovky, neumí tohle světlo správně nasměrovat na silnici. To může znamenat oslnění ostatních řidičů.

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 13 - histsvet xenon 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 14 - histsvet xenon 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 15 - histsvet xenon 03

Světlo emitující diody (LED)

LEDky, Light Emitting Diodes, jsou na poli světlometů stále relativně novinkou, třebaže se pod přístrojovými štíty, v zadních světlech a na spoustě dalších míst používají už relativně dlouho. Jsou ale ještě lepší než xenonové výbojky, protože dovedou svítit ještě silněji, vydržet ještě déle a spotřebovávat ještě méně energie. Pokud jsou ale hodně silné, např. pro potkávací nebo dálková světla, potřebují chlazení, protože se jejich čipy dost zahřívají.

Poprvé se v předních světlech LEDky objevily u Audi A8 v roce 2004 jako světla pro denní svícení. O dva roky později dostal LEDky pro potkávací světla jako první Lexus LS 600h; dálková světla ale měla halogenové žárovky. Jen o rok později se objevila první kompletně LEDková světla, a to u Audi R8 V10. Dnes člověk najde LEDky celkem běžně i u aut nižší střední třídy.

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 16 - Audi RS7 hlavni svetla LED PerexJak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 17 - histsvet led 01Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 18 - histsvet led 03

Laserová světla

Nejmodernější technologií osvětlení jsou lasery, se kterými do sériové výroby přišlo BMW i8. Funguje na principu třech diod, které posílají modrý laserový paprsek do hranolu, kde se spojuje do jednoho. Ten prochází fosforovou čočkou, která mění jeho barvu na bílou. Odtud světlo směřuje na reflektor, zakřivené zrcadlo, a odtud na silnici. Není to tedy nejjednodušší proces a má i svá další úskalí, výsledek za něj ale stojí.

Lasery jsou o 30 % efektivnější než LEDky, ale používají se zatím pouze pro dálková světla, protože jejich paprsek není možné tak přesně směrovat, jak to jde u LEDek. Také produkují mnohem více tepla. Jsou ale údajně schopné dosvítit až 2 000 metrů daleko, což jakoukoliv jinou technologii strčí do kapsy. Laserová světla BMW i8 zvládnou dosvítit až 600 metrů a i to na všechna ostatní auta stačí. Bavorská automobilka ale není jediná, kdo se na tomto poli angažuje, na trh dostalo laserovou R8 LMX a pracuje na matricových laserech iLaS, prý vrcholu dosavadní evoluce...

Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 19 - histsvet laser 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 20 - BMW i8 Laser Lights 02Jak se vyvíjela světla aut: od acetylenu po lasery - 21 - BMW i8 Laser Lights 05

Inspirace: Car Throttle

Marek Bednář

Diskuze 24 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše