Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby

(živé foto, video) Chorvatský Rimac s dvacítkou inženýrů má nemalé ambice. V roce 2013 chce svůj Concept One dodat prvním zákazníkům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby

15.9.2011 | Miro Mihálik | 2 příspěvky

Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(živé foto, video) Chorvatský Rimac s dvacítkou inženýrů má nemalé ambice. V roce 2013 chce svůj Concept One dodat prvním zákazníkům.

Mate Rimac, zakladatel a předseda představenstva malé automobilky zřejmě bezmezně věří svým plánům a budoucnosti elektromobilů. Docela odvážně tvrdí, že „elektrický motor je pro sportovní vůz mnohem lepší volbou, než agregát s vnitřním spalováním“.

Pokud zapomeneme na takové archaické podružnosti jako je nádherný zvuk vytočeného víceválce, precizní řazení manuální převodovkou, přesné strefování se do otáček meziplyny, pohodlné natankování do deseti minut apod., možná má i pravdu.

Slibovaných 1 088 koní a 3 800 newtonmetrů ze čtyř vodou chlazených elektromotorů spárovaných se čtyřmi jednostupňovými převodovkami skutečně vypadá i při relativně vyšší hmotnosti 1 650 kg velmi působivě. Stejně tak i proklamovaná akcelerace na stovku za 2,8 s, i když vhledem k výkonům se zdá být maximálka 305 km/h poněkud slabší.

Mate Rimac ale možná trochu opomíjí jeden drobný fakt, že sportovní vůz není jen o výkonech a akceleraci v přímce, ale jeho stroj bude muset dokázat své kvality také v zatáčkách, zpětnou vazbou, prostě vším, co bychom mohli nazvat subjektivním vnímáním auta. Přesto si Rimac zaslouží respekt. Jako neznáma persona automobilového světa se jen loni uvedl představením velmi rychlého BMW E30 e-M3 na baterky, a už letos má na frankfurtském autosalonu elektrický supersport, který ve svém segmentu jen stěží hledá sobě rovné soupeře.

Zdali se mu opravdu podaří prodat všech 88 plánovaných vozů, nebo jestli budou mít skutečně dojezd 600 kilometrů, je momentálně vepsáno ve hvězdách. Ale už teď je jasné, že třeba při čekání na plné nabití akumulátorů s kapacitou 92 kWh se bude případný majitel asi trochu nudit, jelikož to z běžné zásuvky potrvá přes 25 hodin. A akční rádius rozhodně nebude tak optimistický v případě, že se bude s Conceptem One jezdit zamýšleným způsobem.

Ani slůvko zatím nepadlo k typu použitých akumulátorů nebo předpokládané ceně vozu, což je škoda, protože jde o docela zásadní informace. Dokonce natolik, že by to firmě Rimac Automobili pomohlo vybrat od potenciálních zájemců zálohy na výrobu a další vývoj. I proto zůstává na místě otázka, jestli se tento zhmotněný sen někdy změní v realitu. Vedle částečně zavedených značek jako Fisker či Tesla to Rimac patrně nebude mít snadné.

Tip: Projděte si také další novinky letošního frankfurtského autosalonu.


Rimac Concept One si nejlépe prohlédnete na tomto videu


Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 1 - Rimac Concept One 01Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 2 - Rimac Concept One 06Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 3 - Rimac Concept One 05Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 4 - Rimac Concept One 09Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 5 - Rimac Concept One 10

Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 6 - Rimac Concept One oficialni 01Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 7 - Rimac Concept One oficialni 02Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 8 - Rimac Concept One oficialni 03Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 9 - Rimac Concept One oficialni 04Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 10 - Rimac Concept One oficialni 05Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 11 - Rimac Concept One oficialni 06Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 12 - Rimac Concept One oficialni 07Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 13 - Rimac Concept One oficialni 08Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 14 - Rimac Concept One oficialni 09Rimac Concept One: 1 088 koní pozná kouzlo výroby - 15 - Rimac Concept One oficialni 10
Koncept Rimacu na dalších záběrech

Miro Mihálik

Diskuze 2 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.