Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek

Už teď se musí automobilky hodně snažit, aby elektrická auta vyrobily za alespoň nějak přijatelných podmínek, brzy to nemusí jít vůbec. Kvůli při dvou gigantů mohou doslova dojít baterky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek

3.12.2019 | Petr Prokopec

Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už teď se musí automobilky hodně snažit, aby elektrická auta vyrobily za alespoň nějak přijatelných podmínek, brzy to nemusí jít vůbec. Kvůli při dvou gigantů mohou doslova dojít baterky.

Rozvoji elektrické mobility brání leccos, od problematických akumulátorů přes nezájem zákazníků až po chybějící infrastrukturu. Možná jí ale nakonec podrazí nohy zcela něco jiného - chybějící elektromobily. Něco takového může znít překvapivě, neboť svou touhu vstoupit na pole elektrické vyjádřily téměř všechny automobilky, jakkoliv ve většině případů ne zcela dobrovolně. Přesto se může stát, že nebudou s to vyráběná auta dokončit. Stojí za tím soudní spor mezi korejskými firmami SK Innovation a LG Chem.

Abychom si vykreslili pozadí, budeme se muset několikrát na chvíli vrátit do minulosti. Nejdříve si skočíme do roku 2018, kdy SK Innovation oznámila, že se stává vrchním dodavatelem baterií pro koncern VW. Z toho důvodu byl v březnu letošního roku položen základní kámen nové továrny korejské firmy v Commence v Georgii. Podnik za 1,7 miliardy dolarů (cca 39,5 mld. Kč) by tak ležel jen 200 kilometrů od továrny Volkswagenu ve mětě Chattanooga. To byla pro LG Chem další těžká rána poté, co ji ve prospěch SK Innovation opustilo 77 důležitých zaměstnanců.

LG Chem tak již v dubnu poslalo SK Innovation k soudu s tím, že došlo ke krádeži obchodních tajemství. Podle korejské firmy se řada jejích pracovníků věnovala vlastním projektům navázaným na platformu MEB Volkswagenu a SK Innovation následně získala u německé značky kontrakt jen proto, že jejich přetažením došlo k odcizení know-how. To však žalovaná strana popírá a uvádí, že „si váží duševního vlastnictví“. Proto prý každý nový zaměstnanec musí podepsat smluvní doložku, na jejímž základě nepoužije informace z předchozích pracovišť.

O případu bude rozhodovat americká obchodní komise ITC (International Trade Commission), nicméně až 5. června příštího roku. Podle LG Chem by konečný verdikt mohl padnout dokonce až 5. října. Během jednoho roku se ale může odehrát mnohé, a vědomi jsou si toho i Korejci. Proto po soudu požadují předběžné rozhodnutí, které by zmrazilo aktivity SK Innovation. To doporučují i soudní vyšetřovatelé, kteří se obávají, že by žalovaná strana mohla zničit důkazy či je upravit ve svůj vlastní prospěch.

Už nastalá nejistota aktivity SK Innovation brzdí, brzy ale má proběhnout soudní slyšení obou stran, na jehož základě může být předběžné rozhodnutí vydáno. Pokud by se tak stalo, pak by byla nejen zastavena výstavba továrny v Americe, ale totéž by hrozilo i novému podniku v Maďarsku. Pro SK Innovation by to znamenalo pohromu, stejně jako pro Volkswagen, který by se tak rázem ocitl bez dvorního dodavatele baterií. Nicméně taková situace je pořád tím menším problémem, který z probíhajícího sporu může vyplynout.

Pokud dojde na soud, který shledá, že k pochybením a krádežím obchodních tajemství došlo na obou stranách, pak prohrát mohou všichni, neboť zmrazeny by byly veškeré patenty LG Chem i SK Innovation z posledních let. Obě firmy by se tak vrátily zpátky v čase, což by je za aktuální situace činilo velmi obtížně konkurenceschopnými.

Na trní není jen VW, neboť na LG Chem či SK Innovation je navázána většina automobilek včetně koncernu GM, Fordu, Jaguaru Land Roveru, Kie nebo dokonce i Tesly. Volkswagen dopředu připouští, že v příštích pěti letech nemusí mít k dispozici dostatek baterií, a to ani kdyby se tento problém nestal, natož když k němu došlo.

Jak je tedy patrné, hraje se opravdu o hodně. A momentálně je nejasné, jak vše dopadne. Nicméně pokud obě strany skutečně nakonec dorazí až k soudu, dá se rozumné východisko očekávat stěží. Automobilky coby zákazníci oběma kohoutům doporučují najít řešení mimosoudně a splnit své závazky, něco takového ale může být složité - zákopy, ve kterých se obě strany nachází, jsou už hodně hluboké.


Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek - 1 - LG Chem versus SK Innovation 2019 soudni spor 01Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek - 2 - LG Chem versus SK Innovation 2019 soudni spor 02Rozmach elektromobilů brzdí nečekaná překážka, VW může zůstat bez baterek - 3 - LG Chem versus SK Innovation 2019 soudni spor 03
Korejské firmy LG Chem a SK Innovation si jdou po krku a elektromobily to už teď brzdí. Do budoucna však může být ještě mnohem hůř

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše