Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly

Pro Teslu je síť dobíjecích stanic Supercharger na jednu stranu darem, na tu druhou je ale současně i jejím prokletím. Dnes už ne nutně jen potenciálním, jak ukazují poslední dny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly

1.12.2019 | Petr Miler

Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly

/

Pro Teslu je síť dobíjecích stanic Supercharger na jednu stranu darem, na tu druhou je ale současně i jejím prokletím. Dnes už ne nutně jen potenciálním, jak ukazují poslední dny.

Na Tesle jde spoustu věcí milovat i nenávidět a záleží do značné míry na vašich preferencích, co je pro vás důležité - co vnímáte jako určující a co je pro vás druhotné. Jednou z věcí hodných obdivu je nepochybně síť dobíjecích stanic Supercharger, kterými Tesla už v době, kdy zdaleka neznamenala tolik, začala ambiciózně zaplavovat svět. Zatímco většina ostatních čeká, až někdo vyřeší „problém s infrastrukturou”, Tesla ho začala řešit sama. A to si zaslouží potlesk.

Problém ale je, že „začít řešit” a „vyřešit” jsou dvě docela jiné situace a je otázkou, zda je nedostatečná infrastruktura v případě elektrických aut se současnými akumulátory vůbec řešitelným problémem. Pakliže by bylo možné baterie dobít stejně rychle, jako lze dotankovat konvenční auto benzinem či naftou, šlo by to, pokud ale dobití i velmi rychlým Superchargerem trvá obvykle okolo 1 hodiny, vyžadovalo by to nespočet dobíjecích míst s nespočtem jednotlivých dobíječek, aby nikdo nestrádal. A to zjevně není řešitelné ani v případě samotných Tesel, natož pak elektrických aut obecně.

Ukazují to záběry jednoho z majitelů aut této značky, které pořídil v uplynulých dnech v USA. Tam přibližně od středy do konce týdne slaví Den díkůvzdání, což znamená velké stěhování národů. Z hlediska kapacity silnic je to problém pro všechny stejný, z hlediska kapacity míst pro doplnění energie do vozu je to ale potíž jen pro majitele Tesel.

Na místech s větším výskytem vozů této značky, jako je San Luis Obispo v Kalifornii, kde přiložené záběry vznikly, se u Superchargerů tvořily tak dlouhé kolony, že trvalo několik hodin, než mohli řidiči pokračovat v cestě. Pokud správně počítáme, u 13 fungujících dobíječek čekal přímo na Den díkůvzdání více jak dvojnásobek aut. A o den později byla situace ještě horší, to se řidiči Tesel už začali formovat v jakémsi specifickém šiku, aby neblokovali silnici všude kolem.

Jakkoli tedy Superchargery mohou být pro „teslisty” darem a dovolit jim relativně (slovo relativně zdůrazněme, čekat každých pár set kilometrů hodinu na doplnění energie není zejména pro zaneprázdněné úplně komfortní) schůdnou možnost cestovat s elektrickým autem i na delší vzdálenosti, současně jsou pro ně prokletím. Elektrické auto rozumně „nenatankujete” jinde (z běžné zásuvky by to u Tesel se 100kWh akumulátory trvalo skoro dva dny) a spoléhat jen na tuto síť může být ošemetné, pakliže se v nesprávný čas ocitnete na nesprávném místě. Jako třeba v San Luis Obispo v Kalifornii na Den díkůvzdání či pár dnů okolo něj.

Tato „energetická krize”, jak vše označil sám majitel Tesly, který neměl kde doplnit „šťávu”, navíc připomíná, jak složité, ne-li zcela nereálné by bylo obsluhovat podobným způsobem všechna auta v provozu, pokud by přepřáhla na elektrický pohon. Tesly jsou stále velmi okrajovým zbožím, v Kalifornii je přes 1 000 Superchargerů a stejně to zdaleka nestačí pokrýt veškeré potřeby majitelů, když se jich více naráz rozhodne jet dále než okolo komína.


Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 1 - Tesla energeticka krize 01Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 2 - Tesla energeticka krize 02Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 3 - Tesla energeticka krize 03Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 4 - Tesla energeticka krize 04Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 5 - Tesla energeticka krize 05Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 6 - Tesla energeticka krize 06Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 7 - Tesla energeticka krize 07Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 8 - Tesla energeticka krize 08Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 9 - Tesla energeticka krize 09Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 10 - Tesla energeticka krize 10Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 11 - Tesla energeticka krize 11
Takovéto fronty se tvořily u dobíjecí stanice Tesly na Den díkůvzdání v jednom kalifornském městě, minimálně dvě hodiny čekání byly jistotou

Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 12 - Tesla energeticka krize 12Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 13 - Tesla energeticka krize 13Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 14 - Tesla energeticka krize 14Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 15 - Tesla energeticka krize 15Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 16 - Tesla energeticka krize 16Poslední dny naplno ukázaly hlavní problém dobíjecích stanic Tesly - 17 - Tesla energeticka krize 17
O den později byla situace ještě horší

Zdroj: StevenMConroy@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše