Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo

Když úřady instalují do ulic nové radary, obvykle se snaží, aby byly co nejméně vidět. Nový typ používaný v moskevském regionu je vidět z velké dálky, zato rozbít ho je složité.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo

29.1.2020 | Petr Prokopec

Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Když úřady instalují do ulic nové radary, obvykle se snaží, aby byly co nejméně vidět. Nový typ používaný v moskevském regionu je vidět z velké dálky, zato rozbít ho je složité.

Rozličné systémy na měření rychlosti motoristy obvykle moc pozitivně vnímány nejsou. Není to překvapivé, neboť kvůli nim obvykle přicházejí o peníze. Lze samozřejmě říci, že v mnoha případech jsou pokuty oprávněné, častokrát však policie měří i v těch místech, kde vyšší než povolená rychlost není žádným rizikem. Namísto vymáhání bezpečnosti se tak ruka zákona jen snaží naplnit státní kasu, což je vnímáno s velkou nelibostí. A jelikož na policistech si lidé zlost vybít nemohou, často to odskáčou samotné radary.

Asi nejznámější je v tomto ohledu tažení francouzských Žlutých vest, nepříjemné zkušenosti s ničením radarů má ovšem i Rusko. Proto v moskevském regionu přistoupili k unikátnímu řešení, jež spočívá v ochranném boxu. Ten je společně s radarem instalován na střechu Lady Granta, zařízení se tak stalo nejen odolné, mobilní, ale také má dobrý „výhled” a dokonce i ochranku. Operátoři společnosti MVS Group, kteří mají obsluhu na starosti, jsou oděni do jasně žluté uniformy, kvůli je možné je spařit již na dálku.

Právě tímto krokem chtějí Rusové v podstatě zabít několik much jednou ranou. Tou první je prevence, neboť pokud motoristé vidí, že dochází k měření, dobrovolně zpomalí. Společnost MVS Group tak chce ve spolupráci s úřady prokázat, že prioritou není výběr pokut, ale skutečně navýšení bezpečnosti na silnicích. Ve druhé řadě pak dochází na zvýšení ochrany radarů, a to nikoliv jen s ohledem na onen box či střešní instalaci, ale také na zmiňovaný doprovod.

Rusové uvádí, že novým typem radaru hodlají nahradit veškeré dosavadní trojnožky, na které řidiči reagují nejvíce negativně a také nejvíce agresivně. Systém přitom zvládá měřit vozy až do rychlosti 350 km/h, a to až na stometrovou vzdálenost. Společnost MVS Group přitom s vládou spolupracuje od roku 2016, přičemž instalace a údržba kamer jde na její triko. Za to ovšem dostává 233 rublů (cca 85 Kč) z každé pokuty. To sice není mnoho, předloni ale firma takto vydělala 3,1 miliardy RUB (1,13 mld. Kč). Tím ovšem poněkud sráží význam svých slov, dle kterých jí jde hlavně o bezpečí na silnicích.


Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo - 1 - Rusko novy typ radaru 2020 prvni foto 01Rusové začali používat nový typ radarů. Moc nenápadný není, ale o to ani nešlo - 2 - Rusko novy typ radaru 2020 prvni foto 02
Rusové mají nový typ radaru, který je lépe chráněn před naštvanými motoristy

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše