Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut

Boj Francouzů proti měření nejvyšší povolené rychlosti na silnicích už není jen záležitostí okrajově probíranou na pozadí současných protestů. Sám ministr vnitra to otevřeně přiznal.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut

13.1.2019 | Petr Prokopec

Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Boj Francouzů proti měření nejvyšší povolené rychlosti na silnicích už není jen záležitostí okrajově probíranou na pozadí současných protestů. Sám ministr vnitra to otevřeně přiznal.

Když loni Francie ohlásila snížení rychlostního limitu na okresních silnicích z 90 na 80 km/h, označili jsme to za absurdní, ale nečekali jsme, že by tato změna způsobila cokoli dramatického. Francouzi nakonec nejsou vyhlášeni holdováním rychlé jízdě, a tak jsme předpokládali, že se novince zkrátka přizpůsobí. Překvapivě se tak ale nestalo.

Tento krok začal být stále častěji označován za pouhý pokus o tahání většího množství peněz z kapes řidičů a věčně odbojní Francouzi se rozhodli, že si to nenechají líbit. Od vstupu nového limitu v platnost se tak začali stále častěji pouštět do ničení či alespoň „oslepování“ stacionárních radarů. Dělo se tak potichu a tato aktivita unikala pozornosti tím spíše, čím aktivnější byly protesty tzv. žlutých vest.

Že k hromadnému ničení radarů ve Francii dochází, jsme vás informovali již dříve. Tehdy mělo být poškozeno asi 870 radarů v celé zemi, což znamenalo pro celou síť velkou ránu. Teď můžeme posloužit novými informacemi, které jsou ještě pozoruhodnější. Dříve v zemi operovala radary na celkem 4 600 místech, z nichž asi 3 200 bylo aktivních. V tuto chvíli je z oněch 3 200 používaných měřičů již 1 920 vyřazeno všemi zmíněnými způsoby - zalepením, posprejováním, zapálením či dokonce vyhozením do vzduchu.

Teď už ovšem nejde odhad, tento stav oficiálně přiznal francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Ten uvedl, že zcela zničeno či alespoň poškozeno bylo takřka 60 procent všech radarů v zemi. To je vskutku neuvěřitelné množství a protesty žlutých vest situaci jistě rychle eskalovaly. Jak jsme však zmínili, nejde o žádný nenadálý odpor, radary začaly být oslepovány či vyhazovány do povětří již na počátku letních prázdnin, kdy došlo na zmíněné snížení rychlostních limitů.

Castaner za tyto kroky vandaly kritizuje, poškození radarů totiž dle něj může „ohrozit bezpečnost na silnicích a nevinné životy“. Zatím ale není hlášen žádný dramatický nárůst nehodovosti či počtu obětí dopravních nehod, co země hlásí, je výrazný pokles vybraných peněz. Celkový roční příjem Francie z pokut za překročení rychlosti zaznamenaná stacionárními radary v roce 2017 přesáhl 1 miliardu Eur (asi 25,6 miliardy Kč) a už v průběhu loňska byl hlášen pokles o 15 procent. Data za celý rok 2018 zatím nejsou k dispozici, za nastalého stavu ale budou Francii nepochybně chybět v přepočtu miliardy korun. A to při snížení povolené rychlosti na okreskách počítala s pravým opakem...


Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 1 - Francie ponicene radary 2019 nova sada 02Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 2 - Francie ponicene radary 2019 nova sada 01Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 3 - Francie ponicene radary 2019 nova sada 03
Francouzi byli loni naplněni hněvem od hlavy až po patu, řidiči si jej vybyli hlavně na radarech. Těch bylo poškozeno či zcela zničeno skoro 60 procent z celkového počtu

Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 4 - Francie ponicene radary 01Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 5 - Francie ponicene radary 02Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 6 - Francie ponicene radary 03Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 7 - Francie ponicene radary 04Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 8 - Francie ponicene radary 05Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 9 - Francie ponicene radary 06Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 10 - Francie ponicene radary 07Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 11 - Francie ponicene radary 08Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 12 - Francie ponicene radary 09Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 13 - Francie ponicene radary 10Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 14 - Francie ponicene radary 11Francouzi dál ve velkém demolují radary u silnic, stát připravují o miliardy z pokut - 15 - Francie ponicene radary 12
K likvidaci radarů přitom bylo použito prakticky vše, došlo i na žhářství či dokonce použití výbušnin

Zdroj: AFP

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše