Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie

Když už, tak už, řekli si asi Číňané a vedle Škody Octavia se v Evropě rozhodli zatopit také Kodiaqu. Jejich SUV se jmenuje jako BMW, stojí ale spíše jako Dacia a zatápět bude hlavně značkám typu Škody.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie

30.10.2020 | Petr Prokopec

Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie

/

Foto: JAC Motors

Když už, tak už, řekli si asi Číňané a vedle Škody Octavia se v Evropě rozhodli zatopit také Kodiaqu. Jejich SUV se jmenuje jako BMW, stojí ale spíše jako Dacia a zatápět bude hlavně značkám typu Škody.

Škoda Kodiaq je pro českou značku bezesporu úspěchem, který trvá i v době koronavirové. Letos v červenci bylo totiž v Evropě prodáno 8 771 exemplářů, což je nejen druhé nejvyšší číslo v celé historii tohoto vozu, ale také nejvyšší údaj za daný měsíc. Za loňský rok si našel na starém kontinentu skoro 90 tisíc zákazníků a byť za aktuálně se vracejících restrikcí toto číslo letos nejspíše nevyrovná, do září k tomu měl slušně našlápnuto.

Špatně na tom ovšem Kodiaq není ani na čínském trhu, kde loni oslovil přes 40 tisíc lidí a dočkal se i stylového sourozence v podobě kupé-verze GT. Kde je ovšem úspěch, tam je i konkurence, a tento případ není výjimkou. Kodiaq tak musí soupeřit se stále větším počtem novinek hlavně z Číny, mezi něž se letos na jaře zařadilo také nové JAC X7.

Tento model navíc aktuálně získal také homologaci pro ruský trh, stejně jako pro Arménii, Bělorusko, Kyrgyzstán a Kazachstán. V poslední zmíněné zemi se pak kromě své domoviny bude rovněž vyrábět. Číňané tedy skutečně chtějí do Evropy vtrhnout skrze Rusko a s X7 navážou na model J7, pro změnu čínskou obdobou Škody Octavia, kterou už v Evropě koupit lze.

Jménem novinka připomíná největší SUV BMW a v případě rozměrů jde o vskutku velké auto, v mnohém dokonce větší než Kodiaq. X7 je totiž 4 776 milimetrů dlouhá, 1 900 mm široká a 1 760 mm vysoká. Škodu tím Číňané překonávají v každém ohledu, jen s rozvorem 2 750 mm již tahají za o něco kratší provaz. Jejich auto je tak i o něco těžší (v závislosti na výbavě váží mezi 1 810 a 1 840 kilogramy), což s ohledem na použitou pohonnou jednotku nevede ke zrovna působivé dynamice.

X7 bude totiž minimálně v nejbližší době k mání pouze s jedním hnacím ústrojím, a sice s šestistupňovým automatem a přeplňovanou jedna-pětkou. Ta bude nicméně produkovat 174 koní a 251 Nm točivého momentu, což je po konci Kodiaqu RS skoro to samé co vrcholné verze Škody Kodiaq (maximálně 200 koní). Horší pro JAC je, že o pohonu všech kol se v jeho případě nemluví ani u příplatkové výbavy, takže jde vždy o předokolku.

Na jízdní vlastnosti se ale bere ohled stále méně, místo toho prim začíná získávat vzhled a výbava. V tomto ohledu se přitom JAC X7 zdá být vizuálně agresivnější, čemuž mimo jiné napomáhají i standardní 18palcová litá kola. Uvnitř pak je možné počítat se dvěma 12,3palcovými displeji, které doplní kožené čalounění, hlasové ovládání či multimédia se sadou kamer monitorujících celé vaše okolí.

K mání bude stejně jako u Škody pětimístné a sedmimístné provedení, jejichž ceny se v závislosti na výbavě pohybují na čínském trhu mezi 89 800 a 119 800 yuany (cca 314 až 418 tisíc Kč). První číslo je částka, na které u nás startuje Škoda Fabia v základu s motorem 1,0 TSI, sám Kodiaq je více jak dvakrát dražší zde (716 900 Kč) i v Číně (670 tisíc Kč). A jelikož JACy stojí v Rusku obvykle jen okolo 10 % více než v Číně, vypadá to, že X7 má zaděláno na další úspěch.


Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 1 - JAC X7 2020 prvni sada 01Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 2 - JAC X7 2020 prvni sada 02Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 3 - JAC X7 2020 prvni sada 03Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 4 - JAC X7 2020 prvni sada 04Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 5 - JAC X7 2020 prvni sada 05Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 6 - JAC X7 2020 prvni sada 06Škoda Kodiaq má v Evropě nového soka z Číny, víc výbavy i výkonu dá za cenu Fabie - 7 - JAC X7 2020 prvni sada 07
JAC X7 je čínský soupeř Škody Kodiaq, který aktuálně míří i na jiné trh než pouze na ten domácí. Vzhledem k tomu, co nabízí a za kolik, by mohl uspět. Foto: JAC Motors

Zdroj: JAC Motors

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše