Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Stávka odborů v USA eskaluje. Dělníkům nestačí ani 900 Kč/h, 6 000 lidí už propustili, šetření odnesly další autosalony
21.10.2023 | Petr Miler
I když tato nejzazší forma vyjednávání - eufemicky řečeno - trvá už od 15. září, řešení není v dohledu. Naopak se zdá, že antipatie obou stran rostou a zejména Stellantis nebude s nekompromisními kroky váhat ani minutu.
Může se zdát, že stávka odborů UAW (United Auto Workers) v USA nám může být ukradená, v dnešním globalizovaném světě ale neexistuje skoro nic, co by mělo jen lokální dopad. A tento „štrajk” teprve ne - část závodů automobilek Stellantis, Ford a General Motors stojí už více než měsíc a nezdá se, že by vývoj směřoval k rozuzlení situace. Naopak jsme ze strany automobilek stále častěji svědky vyjádření v tom smyslu, že své nejlepší nabídky už daly na stůl a dál nemohou jít.
Nejnověji vedení GM varovalo, že požadavky odborů jsou přemrštěné a pokud budou akceptovány, budou zničující pro samotnou firmu i pracovní místa v ní. Gerald Johnson, výkonný viceprezident GM pro globální výrobu, označil dříve učiněnou nabídku odborářům za „historickou” a zveřejnil i detaily. Podle nich by se většina platů dělníků vyšplhala s odměnou na 39,24 dolaru za hodinu, tedy asi 911 Kč/hod. To zejména z českého pohledu nezní jako málo, dělníkům to ale nestačí.
„Možná se sami sebe ptáte, proč General Motors nemůže splnit každý požadavek, který Shawn Fain (šéf UAW - pozn. red.) požaduje? Jednoduchou odpovědí je, že potřebujeme zisky, abychom mohli investovat do naší budoucnosti,” řekl k věci Johnson. Podobně se k věci staví Ford, který uvedl, že „dosáhl svého limitu”, pokud jde o návrhy na zvýšení mezd a vůbec zlepšení pracovních podmínek. Ještě dál pak zachází Stellantis, který už na nic nečeká, odborům vrací úder a raději šetří, což se projevuje i na dalších krocích.
Neznáme detaily amerického práva týkající se stávek, firmy ale zjevně mohou i za této situace propouštět. A to také takticky dělají jako varování před tím, že nepracovat nemusí nutně vést k lepší práci, může to vést i k žádné práci. Podle Auto News mělo takto o práci přijít už asi 6 000 lidí. Podle Fordu jsou někteří dělníci už teď placení lépe než mnozí učitelé a zdravotníci, a propustil tak okolo 2 700 lidí. Následují Stellantis a GM, které poslaly k vodě okolo 1 500 zaměstnanců. Ani to ale k ničemu pozitivnímu nevede.
Stellantis tak dál šetří a byť se to před pár dny zdálo vzhledem k velmi blízkým termínům těchto dvou událostí nepravděpodobné, zrušil svou účast na dvou dalších autoshow. To vše kvůli ztrátám způsobeným stávkami a snaze je nějak vykompenzovat. Žádnou ze značek Stellantisu tak neuvidíme nejen na CES v lednu, ale ani na autosalonu v Los Angeles a tuningové SEMA Show v Las Vegas. Situace tak skutečně eskaluje a nezdá se, že by se na obzoru rýsovalo jakékoli kloudné řešení.



SEMA Show 2023 v Las Vegas měla začít už za pár dnů a Stellantis na ni přes svou divizi Mopar lákal i oficiálními upoutávkami. Ani tato účast koncernu na blížícím se autosalonu se ale neodehraje, firma pod tlakem ztrát způsobených stávkami šetří, kde se jen dá. Foto: Stellantis
Zdroje: Auto News, Detroit Free Press, Stellantis
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
