Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce

Korejci se zjevně rozhodli, ze ať už si u nich koupíte cokoli, tak trochu šílená světla dostanete pokaždé. Po „neviditelných” světlech nového Tucsonu tak zkouší cosi mezi pavoukem a Robocopem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce

22.11.2020 | Petr Miler

Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce

/

Foto: Hyundai

Korejci se zjevně rozhodli, ze ať už si u nich koupíte cokoli, tak trochu šílená světla dostanete pokaždé. Po „neviditelných” světlech nového Tucsonu tak zkouší cosi mezi pavoukem a Robocopem.

Hyundai znovu získalo do svého čela jednoho z nejprogresivnějších velkých designérů posledních dekád a tak moc o něj jistě stojí z jediného důvodu - chce nabízet vzhledově výrazná auta. Jak moc se vám jeho nejnovější modely líbí, budete nejlépe vědět sami, výrazná jsou ale každopádně.

Jednou z obsesí Luca Donkerwolkeho jsou světla, která má v úmyslu z moderních aut zcela odstranit a v případě některých modelů tak úspěšně činí. Ale protože Donkrewolke - podle nás velice správně - nechce, aby všechny modely jedné značky byly v určitou chvíli jednou variací na totéž, nedrží se jednoho nápadu. A tak vám můžeme ukázat další novinku značky, která má opět světla jako ze sci-fi filmu a přitom bude běžně v prodeji už za pár týdnů.

Jde o Hyundai Mistra, už relativně velký sedan střední třídy. Na délku měří 4 780 mm, na šířku 1 815 mm a na výšku 1 460 mm, přičemž rozvor náprav dosahuje 2 770 mm. Je to tedy podobně velké auto jako model Sonata a pokud si nyní říkáte, jaký vedle něj dává smysl, pak rovnou říkáme, že nemáme tušení. Ale trápit nás to nemusí, protože stejně jako se u nás neprodává Sonata, nebude tu k mání ani Mistra - ta je primárně určena pro Čínu.

Nás na ní ale nevíce zaujala ona světla, která míchají hned tři oblíbené moderní motivy - úzký proužek z LED jako hlavní světla nahoře, ještě užší proužek jako denní světla dole a mezi tím obří parabola pro další tři světelné zdroje. Výsledek je podobný tomu, co jsme mohli vidět na modelech Palisade či Kona, ale je to zase něco trochu jiného. Působí to divoce a popravdě nevíme, co si o tom myslet - je to jako Robocop se svítícími kusadly pavouka nebo něco na ten způsob. V návaznosti na chromovanou masku chladiče to možná nevypadá úplně špatně, ale... posuďte sami.

Do interiéru nás nakloněné H nepustilo, část detailů k technice ovšem máme. Standardně půjde o vůz pracující s motorem 1,8 s atmosférickým plněním, 143 koňmi výkonu a 176 Nm točivého momentu, alternativou bude jednotka 1,5 turbo se 170 k a 253 Nm. Ještě další variantou pak bude elektrická verze se 184koňovým elektromotorem živeným 56,5kWh bateriemi. Má ujet až 520 km na nabití, což bude ovšem chtít extrémně lehkou nohu (jde o ekvivalent asi 22 litrů benzinu v nádrži konvenčního auta) a „dobití z 30 na 80 % už od 40 minut” zní spíše jako vtip, to je jako uvádět zrychlení z 30 na 90 km/h z kopce.

Tak či onak zajímavé auto. Jeho ceny neznáme, prodávat se ale začne už začátkem příštího roku. Jak moc s ním bude Hyundai úspěšné, ukáže až čas, o zájmu či nezájmu ale jistě do značné míry rozhodne přijetí či nepřijetí nového designu.


Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 1 - Hyundai Mistra 2021 prvni 01Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 2 - Hyundai Mistra 2021 prvni 02Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 3 - Hyundai Mistra 2021 prvni 03Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 4 - Hyundai Mistra 2021 prvni 04Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 5 - Hyundai Mistra 2021 prvni 05Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 6 - Hyundai Mistra 2021 prvni 06Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 7 - Hyundai Mistra 2021 prvni 07Nejnovější Hyundai zkouší zase něco jiného, než všichni ostatní, znovu divoce - 8 - Hyundai Mistra 2021 prvni 08
Hyundai Mistra zaujme hlavně řešením svých čelních světel, je to zase něco trochu jiného, než co už od Hyundai známe. Foto: Hyundai

Zdroj: Hyundai

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše