Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak

Dohadů spojených s blížící se premiérou nástupce Enza je tolik, že bychom si měli udělat menší rekapitulaci. Ne vše je tak, jak se píše.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak

17.4.2012 | Miro Mihálik | 3 příspěvky

Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dohadů spojených s blížící se premiérou nástupce Enza je tolik, že bychom si měli udělat menší rekapitulaci. Ne vše je tak, jak se píše.

Minulý měsíc potvrdil nejvyšší šéf Ferrari Amedeo Felisa připravenost jeho stáje k nasazení hybridní technologie pro modely vybavené dvanáctiválcem. Neoficiálně se mluví o tom, že vůbec prvním takto navrženým strojem bude nástupce Enza, pracovně nazývaný F70. Jeho V12 má mít objem až 7,3 litru a výkon 800 koní, přičemž dalších 120 koní nabídne elektromotor poháněný lithium-iontovými akumulátory. Parametry ovšem berte s rezervou. Velkou rezervou.

Média je na internetu přebírají z jednoho zdroje - tím je americký magazín Automobile, který šéfovi Ferrari stihl položit jen pár otázek. Autor článku píše, že nástupce Enza dostane ten samý motor, který pracuje rovněž v „novém 599“, který také nazývá „top modelem GT s motorem vpředu a koncepcí transaxle“.

Evidentně se přitom odvolává na novou F12, přičemž ani jednou nepoužije její jméno. Proč? Protože v době vzniku tohoto materiálu byla Berlinetta tajemstvím. A tady je asi zakopán onen proslulý pes. Ačkoli autor o nové F12 zjevně mnoho nevěděl, napsal, že jde o dvanáctiválec s objemem 7,3 litru, přičemž ten skutečný je o rovný litr menší.

Háček je v tom, že informaci následně přebral uznávaný Inside Line a také GT Spirit a od té doby žije vlastním životem. To ale není všechno. Dalšího faux pas spojeného s nástupcem Enza se před pár dny dopustil v návaznosti na potvrzení hybridu také americký magazín Car and Driver.

Ten tvrdí, že nové Ferrari s motorem V12 nedostane technologii KERS z dva roky starého konceptu 599 HY-KERS. Podle něj půjde o konvenční hybrid. V čem je potíž? Autor je přesvědčen, že ona ženevská studie disponovala technologií pracující s kinetickým akumulátorem energie (jinak řečeno setrvačníkem), protože podle něj přesně takto monoposty F1 fungují. Že několik značek s mechanickým setrvačníkem experimentovalo, je známo, ale nevzpomínám si, že by do závodu F1 nastoupil byť jen jeden takto vybavený stroj. Všechny dosud nasazené technologie byly postaveny na akumulátorech, respektive kondenzátorech.

Kromě toho Ferrari techniku pod kabátem konceptu 599 HY-KERS ve skutečnosti popsalo - firma uváděla, že s motorem V12 spolupracuje elektromotor o výkonu 100 koní a točivém momentu 137 newtonmetrů (podle fotek je umístěný oproti převodovce, u diferenciálu). Ne proto, aby jeho lithium-iontové akumulátory pouze krátkodobě zvýšily výkon. Naopak, měl se postarat o možnost jezdit výlučně na elektřinu, snížil spotřebu a samozřejmě také občas vypomáhal při akceleraci. Tudíž jedovatě zelené Ferrari 599 bylo tím samým „obyčejným hybridem“ a ne že ne.

Proto když se vrátíme na začátek a připomeneme si slova nejvyššího šéfa stáje, pak je zřejmé, že nástupce Enza určitě nebude obyčejným supersportem. Každopádně jeho hybridní technika podle všeho nemá být nijak zvlášť revoluční a už vůbec byste v ní neměli hledat setrvačník. Zvěsti o tom, že Ferrari změnilo směr a místo původního konceptu HY-KERS zamířilo někam úplně jinam se zkrátka nezakládají na pravdě. A konec konců, KERS (Kinetic Energy Recovery System), ať už využije jako úložiště energie cokoli, je beztak pořád docela obyčejný hybrid, akorát jsme si toto označení zvykli používat pro systém sloužící ve vozech F1, tedy jako něco „sportovního” místo „ekologického”. Nic takového ale označení KERS ani samotná podstata systému neskýtají, jde maximálně o jiné využití stejné techniky.

Nebuďte ovšem překvapeni, když vám některá média budou tvrdit opak. Známé internetové stránky Autoblog i Motorauthority to Car and Driveru spolkly i s navijákem.


Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 1 - Ferrari 599 Hy-Kers 01Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 2 - Ferrari 599 Hy-Kers 02Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 3 - Ferrari 599 Hy-Kers 03Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 4 - Ferrari 599 Hy-Kers 04Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 5 - Ferrari 599 Hy-Kers 05Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 6 - Ferrari 599 Hy-Kers 06Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 7 - Ferrari 599 Hy-Kers 07Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 8 - Ferrari 599 Hy-Kers 08Ferrari F70: obyčejný hybrid místo KERS pro nástupce Enza? Ale kdepak - 9 - Ferrari 599 Hy-Kers 09
Že by klasický mechanický setrvačník potřeboval vysokonapěťové kabely?

Zdroje: blog.caranddriver.com, autoblog.com, motorauthority.com, automobilemag.com

Miro Mihálik

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše