Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

(+ video) Prakticky každý výkonnější vůz s automatickou převodovkou je teď vybaven systémem kontroly startu. Je efektní, pomáhá ale něčemu?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

2.1.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil

/

(+ video) Prakticky každý výkonnější vůz s automatickou převodovkou je teď vybaven systémem kontroly startu. Je efektní, pomáhá ale něčemu?

Anglicky Launch Control, česky elektronicky asistovaný rozjezd s maximálním zrychlením, je dnes už běžnou výbavou nejen supersportů. Z nejvyšších pater se rychle dostal do běžnější produkce spolu s tím, jak rostou výkony motorů. Efektivně se rozjet s autem o výkonu přes 400 k dnes umí málokdo, proto dnes mívají Launch Control i auta s manuálem, běžnější je ale u vozů vybavených automaty - módnějšími dvouspojkami i těmi klasickými s hydraulickým měničem.

Lamborghini Huracán není výjimkou, stejně jako sesterské Audi R8 V10 plus, jehož rychlý start jsme vám předvedli. Je to nepochybně efektní věc, otáčky vyletí, spojka se „kousne” a auto vypálí vpřed jako smyslů zbavené, s nepochybně vyššími nároky na techniku. Je ale tento systém také efektivní? Pomáhá citelně zlepšit čas akcelerace? Nebo - zvlášť u čtyřkolky a dvouspojkového automatu - stačí prostě zašlápnout plyn do podlahy a dočkáte se méně efektního téhož, jen s ohleduplnějším chováním k autu?

Přesně to se rozhodl vyzkoušet člověk stojící za kanálem DragTimes na Youtube, majitel mnoha zajímavých aut. Mezi nimi najdeme i zmíněné Lamborghini Huracán, u nějž vyzkoušel akceleraci z nuly na 60 mph (97 km/h) s Launch Controlem, zde nazvaným Thrust Mode, a bez něj. Neměřil stopkami v ruce, nýbrž profesionální technikou, a výsledky jsou pozoruhodné.

Od pohledu na obě akcelerace je patrné, že auto jede v obou případech výtečně a běžným okem sotva postřehnete rozdíl. Technika ho ukázala - s aktivním Thrust Mode se řidič dostal nejlépe na 2,83 vteřiny, bez něj v ideálním případě na 2,99 vteřiny. To je skutečně velmi malý rozdíl, ale rozdíl to pochopitelně je.

Přesto je záměr jasný - pokud zrovna nesoutěžíte s Teslou Model S P100D, stačí zašlápnout plyn do podlahy normálně od volnoběhu a držet, dokud nebudou vaši soupeři jen tečkou ve zpětném zrcátku. Huracán tu mimochodem znovu ukazuje, jak dokáže být i se „zastaralým” atmosféricky plněným motorem rychlý - na 97 km/h zrychlí v obou případech rychleji, než podle automobilky má. Podle autora videa překonává i Aventador s jednospojkovým robotizovaným manuálem, který jinak má být rychlejší. Jestli Lambo schválně udává u Huracánu horší čas, protože lepší než u Aventadoru by u „základního modelu” nevypadal době, posuďte sami...


Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 1 - Launch Control realny efekt video 01Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 2 - Launch Control realny efekt video 02Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 3 - Launch Control realny efekt video 03Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 4 - Launch Control realny efekt video 04Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 5 - Launch Control realny efekt video 05Jak moc zlepšuje zrychlení auta tzv. Launch Control? Majitel Lamba to změřil - 6 - Launch Control realny efekt video 06
Launch Control u Huracánu, zde zvaný Thrust Mode, na akceleraci vozu zase tak moc nemění. Tabulka ukazuje výsledky dvou měření s Thrust Modem a dvou bez něj

Zdroj: DragTimes@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 5 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše