Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita?

Údaj o 10 000 Nm točivého momentu zní jako z jiné planety, jenže neříká v podstatě nic. Už dnes existují auta, která takto umí nabídnout ještě víc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita?

27.12.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Údaj o 10 000 Nm točivého momentu zní jako z jiné planety, jenže neříká v podstatě nic. Už dnes existují auta, která takto umí nabídnout ještě víc.

Před několika málo týdny Tesla překvapila svět, když představila zcela nový Roadster. Na jeho příchod sice Elon Musk dříve upozorňoval, nicméně jsme tak jako obvykle počítali s tím, že dorazí spíše až za pár let. Což je de facto i pravda, neboť aktuálně byl odhalen pouze funkční koncept, se sériovou verzí však máme počítat nejdříve v roce 2019. Vše přitom samozřejmě bude záviset na tom, zda Tesla vůbec přežije následující měsíce, něco nám ale říká, že její pád hned tak nepřijde.

Spekulace nad osudem automobilky ale nyní nechme stranou, místo toho se budeme zabývat suchými čísly. Tesla uvedla, že nový Roadster zvládne akcelerovat na stovku (respektive na 96 km/h) za pouhých 1,9 sekundy. Za 8,5 sekundy by pak měl pokořit čtvrtmíli, přičemž maximálka se prý bude pohybovat za hranicí 400 km/h. Stran toho mají baterie o kapacitě 200 kWh zaručit dojezd až tisíc kilometrů.

To všechno jsou nadmíru líbivá data, díky nimž lze snadno zapomenout na cenu, jež má startovat na 200 000 USD (cca 4,35 mil. Kč). Ta vlastně není ani nadmíru drastická, neboť vůz slibuje výkony Bugatti, ovšem při ceně lépe vybaveného sedmičkového BMW. Kdo by na tohle volání neslyšel, viďte? Zvláště když Tesla vše ještě umocnila zmínkou o točivém momentu, který vrcholí hodnotou 10 000 Nm.

Právě u tohoto údaje jsme se pozastavili již v době představení, neboť nejde o točivý moment motoru, ale o točivý moment na kolech. Že jde o diametrální rozdíl a uvedená hodnota je zcela bezvýznamné číslo jsme si již nejednou vysvětlili, jenže téměř všechna světová média to ignorovala a éterem se nesly v podstatě jen zmínky o nadpozemském točivém momentu. Optikou běžně udávaných parametrů aut je ale realita úplně jiná a i když není nezajímavá, je o dost méně fantastická.

Že se Tesla tímto zkresleným údajem snažila ohromit záměrně, je nade vší pochybnost. Nakonec něco takového od výrobce elektromobilu neslyšíme poprvé, i když jinak točivý moment tímto způsobem automobilky běžně neudávají. S menším odstupem čas se právě tuto problematiku rozhodl detailně rozebrat náš přítel Jason Fenske z Engineering Explained, který data Tesly zasadil do kontextu. A pokusil se spočítat, jaký „standardní” točivý moment a výkon nový Roadster může mít.

Jason nejprve ukazuje, že i jednokoňový motor při správném zpřevodování dokáže na kolech vyvinout obrovský moment, jen se přitom kola budou pohybovat pomalu. Slovo zpřevodování je tu zásadní, protože právě to určuje, kolik toho na kolech naměříme. Na pomoc si Fenske vzal nový Dodge Demon, v jehož případě zná jak točivý výkon motoru, tak převodové poměry na cestě ke kolům.

Americký muscle car disponuje maximem 972 Nm, přičemž na první rychlostní stupeň tu máme převod 4,71:1, stálý převod pak činí 3,09. Pokud všechna tato tři čísla vynásobíme, dostaneme 14 146,4 Nm. Tedy ještě citelně vyšší hodnotu, než jakou pro nový Roadster uvádí Tesla. Fenske v danou chvíli počítá s 91oktanovým benzinem a tedy i nižším točivým momentem.

Demon je ovšem možné natankovat rovněž 100oktanovým palivem, přičemž v tu chvíli točivý moment narůstá na 1 044 Nm. V případě druhého rychlostního stupně je konfrontován s převodem 3,14:1, ve výsledku tedy máme na kolech v daný moment 10 129 Nm. Tedy opět vyšší hodnotu, než jakou se chlubí Tesla. Jak se tedy ukazuje, její číslo není až tak mimořádné.

U Roadsteru podrobné údaje pro motor neznáme, Fenske je proto odvozuje z dostupných čísel. Za předpokladu, že je zde použito stejné techniky jako u Modelu S, je výsledkem výpočtu přibližné maximum točivého momentu 1 000 Nm. To je vysoké číslo, jež si nezadá s nejvýkonnějšími vozy současnosti, nicméně už není tak ohromující jako 10 000 Nm.

Aby Roadster dosáhl sprintu na stovku za méně než dvě sekundy, potřebuje dle Fenskeho přibližně 1 000 koní. A pro onu čtvrtmíli dokonce alespoň 1 400 k. Tedy za předpokladu, že bude vážit zhruba dvě a půl tuny, což je neoficiálně odhadovaná hmotnost. Tu pravděpodobně dostaneme i v reálu, pokud Tesla nevyrukuje s radikálně novými bateriemi.

Uvidíme tedy, co nás za dva roky čeká. Momentálně lze říci jen tolik, že Tesla opravdu velmi dobře rozumí marketingu a dokáže ohromit davy. A přestože „pravda“ dříve či později vždy vyjde najevo, automobilka jí dokáže ustát se stejně neochvějnou pevností jako třeba Andrej Babiš obvinění z toho, že nezákonně pobíral dotace na Čapí hnízdo...


Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 1 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 21
Specifikace Roadsteru na webu Tesly vypadají jak z jiné planety...

Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 2 - Tesla Roadster 2019 Torque explained 02Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 3 - Tesla Roadster 2019 Torque explained 03Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 4 - Tesla Roadster 2019 Torque explained 04Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 5 - Tesla Roadster 2019 Torque explained 05Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 6 - Tesla Roadster 2019 Torque explained 06
...jenže točivý moment 10 000 Nm na kolech není u aut nic taž tak extrémního, ještě více vám už dnes nabízí třeba Dodge Demon. Takové údaje ale automobilky běžně nepublikují

Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 7 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 01Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 8 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 02Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 9 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 03Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 10 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 04Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 11 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 05Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 12 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 06Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 13 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 07Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 14 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 08Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 15 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 09Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 16 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 10Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 17 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 11Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 18 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 12Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 19 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 13Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 20 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 14Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 21 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 15Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 22 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 16Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 23 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 17Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 24 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 18Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 25 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 19Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 26 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 20Tesla záměrně zkreslila údaj o točivém momentu Roadsteru. Jaká je tedy realita? - 27 - Tesla Roadster 2017 budouci prvni 20a
Nový Roadster v předprodukční formě při listopadové premiéře

Zdroj: Engineering Explained@Youtube

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše