Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují

Neskutečné čtyři roky trvalo vývojářům, než si poradili s požadavkem mateřského koncernu a nové modely Land Roveru osadili skrytými klikami dveří. Ani tak dlouhý čas ale nestačil na vyřešení všech možných problémů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují

7.4.2019 | Mirek Mazal

Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Neskutečné čtyři roky trvalo vývojářům, než si poradili s požadavkem mateřského koncernu a nové modely Land Roveru osadili skrytými klikami dveří. Ani tak dlouhý čas ale nestačil na vyřešení všech možných problémů.

Nestává se často, aby vysoce postavený šéf vedení jakékoli automobilky otevřeně přiznal, jak dlouho se musela firma potýkat s vývojem jakékoli specifického prvku či vůbec odkryl pozadí jeho vzniku. Šéfdesignér Land Roveru Gerry McGovern ale právě takovou věc udělal. Minulý týden na prezentaci nové generace modelu Evoque zmínil, že jeho skryté kliky dveří vznikly na základě specifického požadavku mateřského koncernu Tata. A že jejich vývoj - jen těch - zabral neuvěřitelné čtyři roky.

Pro Jaguar Land Rover to dnes už není nová věc, stejný způsob otevírání už delší dobu používá třeba Range Rover Velar nebo Jaguar I-Pace. Moderní rukojeti fungují tak, že normálně splývají s karosérií a nenarušují čistotu tvarů. Když odemknete nebo se přiblížíte vozu, elektronicky se vysunou. Po zamknutí automobilu se pak zase zasouvají do dveřních panelů. Britové dobu vývoje zdůrazňují s tím, že kliky byly testovány pro použití ve všech klimatických podmínkách a potíže s nimi nebudete mít ani v tuhé zimě. Zní to přesvědčivě, ale praktické zkušenosti hovoří o něčem jiném.

Kde jinde než v Rusku mohli majitelé získat už během letošní zimy opačnou zkušenost. Pro motorky ovládající kliky Velaru není problémem slabá vrstva námrazy, kterou překonají a vysunou se ven. Jenže zima umí být i krutější a na autě se vytvořit námrazu o tloušťce i více než 4 milimetry. V takovém případě se z britských SUV stávají nedobytné pevnosti - kliky se nedostanou přes zamrzlou pokrývku ven a do vozu se jednoduše nedá nastoupit.

Řešením je jen použití násilí. Dobře mířené rány pěstí do dveří mohou pomoci odstranit led, ale bez agresivního postupu se člověk dovnitř neprobojuje. A ruku na srdce, chtělo by se vám jako majiteli prestižních SUVs milionovými cenovkami mlátit do auta pěstmi, aby se vůbec otevřelo?

Zapuštěné kliky tak možná vypadají efektně, ale k čemu je taková věc, když vás po prvních tuhých mrazech nenechá nastoupit do vozu? Trochu se divíme, co vývojáři celé ty čtyři roky dělali - možná mohli už za čtyři dny přijít na to, že komplikované elektrické řešení nestojí jen za další roky práce, ale ani za snížení uživatelského komfortu v komplikovaných podmínkách. Tohle nám přijde jako další moderní nesmysl, který potěší oko, jinak ale jen trápí.


Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 1 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 01Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 2 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 02Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 3 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 03Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 4 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 04Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 5 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 05Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 6 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 06Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 7 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 07Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 8 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 08
Tata Motors si u Jaguaru Land Roveru prosadila nový prvek, který možná vypadá šik...

Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 9 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 15Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 10 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 16Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 11 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 17Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 12 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 18Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 13 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 19Vývojářům trvalo čtyři roky vymyslet tyto skryté kliky dveří, v zimě přesto nefungují - 14 - Jaguar Land Rover zapustene kliky dveri 20
...v zimě ale vysouvací kliky nemusí fungovat bez použití násilí

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Autobazar

zobrazit vše