Test Lexus IS-F: dravý cesťák

Nejrychlejším vozům střední třídy léta kralovaly německé sedany a kupé. Do jejich souboje se nyní rozhodl zapojit japonský Lexus modelem IS-F. A začal rozhodně nebojácně, svému prvnímu „eFku” nadělil pětilitrový osmiválec, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál. Je s touto výbavou německé konkurenci důstojným soupeřem?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Lexus IS-F: dravý cesťák

13.5.2008 | Walter Kraft | 5 příspěvků

Test Lexus IS-F: dravý cesťák

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nejrychlejším vozům střední třídy léta kralovaly německé sedany a kupé. Do jejich souboje se nyní rozhodl zapojit japonský Lexus modelem IS-F. A začal rozhodně nebojácně, svému prvnímu „eFku” nadělil pětilitrový osmiválec, pohon zadních kol a samosvorný diferenciál. Je s touto výbavou německé konkurenci důstojným soupeřem?

Supervýkonná auta střední třídy mají již po léta jasné premianty. Mercedes C AMG, Audi RS4 a BMW M3 jsou v automobilovém světě každý ikonou svého druhu. Ačkoli byly v každé generaci důkladně srovnávány, každý nabízel něco trochu jiného. M3 byla po léta ztělesněním řidičské dokonalosti, C AMG spíše superrychlým cesťákem a Audi S či RS4 něčím mezi tím, okouzlujícím zejména velmi vysokým výkonem a špičkovou trakcí pohonu všech kol. Nyní do tohoto našlapaného subsegmentu vtrhl Lexus s modelem IS-F. Má v tomto souboji co říci, nebo je jen lacinou hrou na německou dokonalost? To dnes stoprocentně zjistíme.


Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 1 - Lesux_IS-F_01Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 2 - Lesux_IS-F_02Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 3 - Lesux_IS-F_09

Nenápadnost? Zapomeňte

Chcete luxusní premiový vůz a nechcete příliš dráždit své sousedy či obchodní partnery? Kupte si Lexus. Toto rčení dnes rozhodně platí pro všechny modely značky. I přes svou nespornou atraktivitu jsou ztělesněním relativně nenápadné elegance a jakákoli křiklavost je jim cizí. To ovšem nesmějí mít v názvu písmeno F.

IS-F vás rozhodně nenechá ani na moment pochybovat, že před sebou máte něco docela jiného. Styling vozu je poměrně agresivní a s mohunými nárazníky vpředu i v zadu, rozšířenými blatníky přecházejícími ve svalnaté prahové nástavce a čtveřicí specificky poskládaných koncovek výfuků si asi jen těžko budete myslet, že hledíte na model 220d.

V interiéru již tak razantní změny nenajdeme, ale obvyklá kvalita montáže i materiálů, doplněná o sportovní sedačky a volant, dělá z vnitřku tohoto vozu velmi příjemné místo. Navíc je třeba dodat, že IS-F si nekoupíte v jiné než plné výbavě, která příjemným pocitům na palubě rozhodně přispívá. Perforovaná kůže na sedadlech, palubní systém včetně navigace nebo špičkový audiosystém jsou zde samozřejmostí.

Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 4 - Lesux_IS-F_11Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 5 - Lesux_IS-F_14Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 6 - Lesux_IS-F_19

Pět litrů, osm válců

Inženýři Lexusu se s tím příliš nemazlili a hned do prvního sportovního modelu značky osadili mohutný osmiválcový pětilitr. Maximální výkon 423 koní v 6 600 ot. a točivý moment až 500 Nm. v 5 200 ot. jasně ukazují, na jakou kartu v Japonsku vsadili. Vyšší objem motoru dodává křivce výkonu velmi ploché tvary a maximální otáčky sotva dosáhují hranice 7 000. Realita potvrdí papírové předpoklady, velký osmiválec dominuje vysokým výkonem v téměř celém spektru otáček. Ač rozhodně nelze říci, že by s tímto vozem nemělo smysl řadit, jeho požadavky na tuto aktivitu mají daleko k nutnosti udržovat ručičiku otáčkoměru v posledních dvou tisících otáček.

Projev motoru má přesto dvojí tvář, danou především fungování výfukové soustavy. Do cca 3 600 otáček je klidný jako beránek. S chutí se sice sbírá od volnoběhu, ale těžko byste z jeho nevinného osmiválcového bublání hádali jeho skutečné možnosti. Za zmíněnou hranicí se k životu probudí výfuky a z beránka se stává zuřivý vlk. Zvuk ohromně nabere na intenzitě a ač výkon míří dále k výšinám po své ploché křivce, ze zvukového projevu máte pocit, že nyní jste osedlali japonskou formuli 1. Intenzivní baryton výfuků po čase doplní i ryk lačného sání pětilitrových plic vozu a v kabině se začne rozléhat zvuk, vedle kterého nápis Mark Levinson na středové konzole bledne jak sláva kladenské poldovky.

Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 7 - Lesux_IS-F_25Test Lexus IS-F: dravý cesťák - 8 - Lesux_IS-F_27

Ačkoli Lexus hraje svým motorem na docela jinou notu než konkurence, zejména Audi a BMW, která šla cestou také dost velkých motorů, ale přesto stále vysokotáčkových, je to dílko povedené. Svým dvojím projevem je navíc s to zaujmout jak řidiče toužící po klidném přesunu, tak nerváky hoblující asfalt opuštěných okresek.

Diskuze 5 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.