Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl

Převézt rodinu umí řada kompaktních MPV. Žádné ale zatím nespojilo silný benzin, automat a 4x4 s věhlasnou značkou. Nebo? Á, Béčko se hlásí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl

14.3.2014 | Adam Šrámek | 5 příspěvků

Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Převézt rodinu umí řada kompaktních MPV. Žádné ale zatím nespojilo silný benzin, automat a 4x4 s věhlasnou značkou. Nebo? Á, Béčko se hlásí.

Nebudu se tajit tím, že kategorie MPV nepatří k mým šálkům kávy, přesto tu je a prodejně se v záplavě všemožných míšenců úplně neztrácí. Chápu smysl kolosálních MPV schopných převážet i sedm odvážlivců, třebaže smysl menších vydání (prezentovaných s přívlastkem kompaktní) už se mi pro úctu k tradičnějším tvarům karoserie lehce vzdaluje. Předpokládám, že k takovým autům inklinují mladší rodiny, které nepotřebují autobusovou karoserii s místem i pro tchyně, kombi jim není příliš po chuti. Vystačí jim skromnější rozměry karoserie, stále vzdušnější interiér a to za cenu v mezích, které ještě zcela nezruinují její rozpočet. Ano, pro takové je tu celá škála modelů. Vezměme si třeba Ford C-Max, Citroën C4 Picasso, Opel Zafira a jim podobné. Žádná prémiová značka? Přesně tak,

Přeci jen se jedna najde a už bez překvapení je to Mercedes. Jeho B-Klasse stojí z výše uvedeného důvodu na úplném okraji (či vrcholu?) kompaktních MPV zcela osamoceno už řadu let. Od ostatních se odlišuje nejen prémiovou příchutí, ale také vyšší cenovkou. Do doby než se bude po silnicích prohánět přímý konkurent z Bavorska v podání 2 Active Tourer a podobně technicky i cenově naladěný Golf Sportsvan, může si Mercedes pískat, jelikož má zcela volné pole působnosti. Má k tomu důvod, když je jeho minulost spojená s „losí otočkou“ technicky spřízněné třídy A? Na toto téma se dá jen dodat, že na konci loňského roku trojcípá hvězda prodala už milionté Béčko a stačily jí k tomu jen 2 generace a 8 let na trhu. Pošramocená image? O té bych tedy už déle nemluvil.


Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 1 - Test Mercedes B 220 4M 2014 002Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 2 - Test Mercedes B 220 4M 2014 005Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 3 - Test Mercedes B 220 4M 2014 003

Od závěru roku 2011 loví poslední generace zákazníky bez sendvičové podlahové plošiny i technických jinakostí předchůdců. Novou zbraní má být recenzovaná verze B 220 s pohonem všech kol, která je marketingově šikovně nastraženou pastí na zájemce o crossovery, SUV a vozy s pohonem všech kol, jejichž popularita neustále zvolna roste. Třebaže se bude jednat o minoritní variantu nabídky, je taková návnada stuttgartských zcela logická a minimálně za ten pokus stála ať už dopadne jakkoliv.

Jakmile budou ostatní teprve připravovat pruty s voňavými nápisy xDrive a 4Motion, Mercedes už bude mít rozhozené sítě. Nutně nás tedy musí zajímat, zda je taková kombinace lákavá, zda stojí za to připlatit za prémii a zda dokáže Béčko s rodinnou povahou zanechat lepší dojmy než technicky velmi podobně vyřešené áčko. A kde že jsou vlastně ty znaky prémiovosti? Pojďme si vše raději rychle objasnit.

Říkejme mu drahý hatchback

Obvyklejší platforma zaručila Béčku přiblížení se ke kategorii hatchback, přestože plnohodnotným reprezentantem je v tomto ohledu u stutgartských nadále jen třída A. B se od krabicovějších MPV a předchozích generací přesto odlišuje zvýrazněným předním převisem a stále typicky oblému tvaru dává přednost primárně kvůli aerodynamické účinnosti. Může se tedy pochlubit úctyhodným koeficientem cx s výsledkem 0,28. To je velice slušný výkon, třebaže v kombinaci s 1,56 metru výšky a ne zrovna malou čelní plochou aerodynamický odpor beztak nebude malý. Při jízdě je to uvnitř vážně znát.

Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 4 - Test Mercedes B 220 4M 2014 006Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 5 - Test Mercedes B 220 4M 2014 007Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 6 - Test Mercedes B 220 4M 2014 008

Mercedes si vyhrál i s prouděním vzduchu kolem kol, kam nasadil účelně tvarované plasty. Tradičně vyšší boky vozu se v designovém oddělení snažili rozbít dvojicí výrazných prolisů a dle mého soudu uspěli. Nakonec se tedy dá v řadě ohledů Béčko prohlásit spíše za vyšší hatchback. Tato sugesce, či optický klam však bude u odpůrců MPV fungovat jen když před nimi budete parkovat zadkem ke zdi. Zezadu se totiž jeho skutečná identita nezapře.

V této kategorii rozhodně není příliš aspirantů na titul nejkrásnějšího vozu, na druhou stranu se dá s klidným svědomím říci, že Mercedes patří k těm pohlednějším. Málokterému MPV můžete říkat hatchback, na místě bývá spíše slovo krabice, nežřídkakdy škaredá, takže tvůrcům můžeme vyseknout jedině poklonu. Pokud se mnou nesouhlasíte, nenamítám nic, jen prozradím, že Béčko není příliš fotogenické a na vlastní oči vypadá lépe. Oproti Áčku, ze kterého bere celou řadu techniky, je téměř o 7 centimetrů delší, dokonce o 12,4 centimetrů vyšší a přitom stojí jeho skořápka využívá absolutně stejného rozvoru.

Nemám ani dojem, že by od svého uvedení nějak zestárlo, vím jen, že se teď k trojcípé hvězdě hlásí zatím v největší míře. Pokud ale toužíte, aby vypadala verze se základní cenou 740 tisíc skutečně prémiově, rozumějte „mercedesově“, neměli byste předně z konfigurace vynechat zvýhodněnou sadu Active s výraznými detaily, které z jinak relativně šedé myši udělají o řád honosnější automobil. Mluvím teď o šmrncovnějších bi-xenonových světlometech, parkovacích senzorech a koženém multifunkčním volantu. To vás vyjde v lepším případě na 30 tisíc, což by se ještě dalo, jenomže jsme stále jen na startu. Individualizacím Béčka se totiž meze nekladou.

Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 7 - Test Mercedes B 220 4M 2014 010Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 8 - Test Mercedes B 220 4M 2014 012Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 9 - Test Mercedes B 220 4M 2014 009

Jakmile stále nebudete mít dost, přímo se nabízí sada Sport za dalších 45 tisíc. Sice nepřináší obrat o 180 stupňů, ale trochu schůdnější cestu z nudy přece jen přiloží. Ke stříbrným lamelám masky a většímu množství chromu, přidá karoserii také například dvojici výfuků, vrtané přední kotouče se jménem značky, polokožené čalounění, černý strop, opět chrom plus řadu dalších poměrně fešných detailů. V případě zájmu znamená Sport také sportovní podvozek (s jeho volbou přijde automaticky řízení s proměnlivým převodem a účinkem posilovače).

Pak už zbývá v podstatě jen hezčí lak, který v případě testovaného vozu stojí 15 600 Kč, a sada Night s černými doplňky a dvoubarevnými osmnáctipalcovými koly. Přihoďte elektricky sklopná zrcátka a osvětlení klik rázem před vámi stojí vůz jako na fotkách. Že bude bez dalšího interiérového vybavení stát v tuto chvíli už bezmála 860 tisíc, to je první náznak, že si za něj nechá Mercedes pěkně zaplatit.

Vsazeno je tedy jednoznačně na to, že po takovém Béčku prahnete a že se rozhodně nezdráháte připlácet. Pokud je vám taková suma proti srsti, nezbývá zřejmě nic než opustit myšlenku na pohon všech kol a vydat se vstříc slabším a dostupnějším motorizacím, u nichž čtyřválec roztáčí válce přední nápravy. Jiná varianta Béčka se „čtveřicí matic“ na českém trhu totiž není.

Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 10 - Test Mercedes B 220 4M 2014 015Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 11 - Test Mercedes B 220 4M 2014 019Test Mercedes B 220 4Matic: všeuměl, co vše dobře neuměl - 12 - Test Mercedes B 220 4M 2014 020

Diskuze 5 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše