Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV

Mercedes GLK rozšiřuje zatím relativně skromnou nabídku v segmentu kompaktních premiových SUV. Jaké má šance v boji s „trvalkou” BMW X3 a dalším nováčkem Audi Q5? GLK jsme vyzkoušeli v atraktivní kombinaci s turbodieselem 3,2 l a víme, co dokáže.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV

2.2.2009 | Jiří Kaloč, Walter Kraft | 21 příspěvků

Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Mercedes GLK rozšiřuje zatím relativně skromnou nabídku v segmentu kompaktních premiových SUV. Jaké má šance v boji s „trvalkou” BMW X3 a dalším nováčkem Audi Q5? GLK jsme vyzkoušeli v atraktivní kombinaci s turbodieselem 3,2 l a víme, co dokáže.

Ve třídě prémiových kompaktních SUV začíná být hodně husto, proto musel výrobce ze Stuttgartu přijít s něčím neotřelým. Stalo se.

Nový Mercedes GLK je tak mezi kompaktními SUV trochu exotem. Exteriér jde v době oblin spíše cestou hran, interiér se pak nese v duchu návratu let nedávno minulých. Ve výsledku se ale nejedná o žádný „úlet”, to by si u Mercedesu dovolit nemohli.

Že se GLK snaží od své konkurence odlišit vzhledem, je nesporné. Zvládá to ale i po technické stránce, nabízí i zde něco výjimečného? Přijdeme na to, nejprve se ale pojďme blíže podívat na jeho kabátek.

Sympatický pan Hranatý

Vzhledem k tomu, že třída GLK nemá žádného předchůdce, mohli se designéři Mercedesu odvázat, a tak vytvořili v době aerodynamických zakulacených zázraků docela hranatý automobil, který charakterizuje krátký přední převis, málo zkosené čelní sklo a geometricky rovná linie karoserie. Zaujme také na dnešní poměry velmi členitá a dlouhá příď. Spojovacím prvkem je prolis, vedoucí středem karoserie, který by měl být napříště charakteristický pro všechny nové Mercedesy.


Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 1 - mercedes_benz_glk_test2008_10Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 2 - mercedes_benz_glk_test2008_07Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 3 - mercedes_benz_glk_test2008_06

Podobně jako Volkswagen Tiguan vám také třída GLK nabídne dvě tváře. Záleží na tom, zda si zvolíte „Offroad-Styling Paket“ nebo „Sport-Paket Exterieur“. V prvním (a i našem) případě dostanete sedmnáctipalcová kola (vpředu rozměru 236/60 a vzadu 255/50), černé střešní ližiny, přední a zadní nárazník s off-roadovým stupátkem a masku chladiče s dvěma chromovanými lamelami.

K tomu je pak možné si za příplatek objednat také „Offroad-Technik Paket“, jehož součástí je kožený tříramenný volant s pádly řazení, systém DSR (Downhill Speed Regulation) pro sjíždění extrémních kopců nastavitelný v rozpětí 4 až 18 km/h a tlačítko „G“ (gelände) označené symbolem auta na nerovnostech, kterým nastavíte řazení, reakci plynového pedálu a ostatní elektronické systémy (4ETS, ESP a ABS) tak, aby vám automobil co nejvíce pomáhal při jízdě v terénu. Kromě toho dostane automobil ještě ochranu spodní části z odolného plastu s názvem Gemtex, takže se nemusíte bát, když v terénu vůz dosedne nešetrně na břicho.

Základními tvary, i těmito detaily je GLK nezaměnitelnou individualitou, rozměry však věrně kopíruje největšího rivala BMW X3. Rozvor a karoserii má GLK jen o 4 cm respektive o 3,7 cm kratší než mnichovské SUV.

Interiér ve znamení novodobého retra

Ani vnitřním prostorem se GLK od bavorské konkurence výrazněji neliší. Vpředu je místa dostatek, ve druhé řadě se však cestující musejí trochu uskrovnit v oblasti nohou, a přehnaně velký není ani zavazadlový prostor 450 litrů (o 30 l méně než u X3) nabízeného objemu při pětimístném uspořádání patří spíše mezi průměr.

Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 4 - mercedes_benz_glk_test2008_22 Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 5 - mercedes_benz_glk_test2008_20 Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 6 - mercedes_benz_glk_test2008_21

Svým vzhledem interiér zaujme podobně jako hranatý design exteriéru. Stylem se vrací do poloviny 90. let a v černé barvě vypadá na první pohled lacině, ale opak je pravdou. Kvalitní plasty jsou na palubní desce měkčené, a z ergonomického hlediska nemá GLK v podstatě chybu. Nový, dvouose nastavitelný volant má navíc tvarovaný věnec, takže se optimálně drží i při sportovnější jízdě.

Chválu lze zapět i na adresu předních sedadel, která jsou již v základní výbavě částečně elektricky nastavitelná. Standardní výbava je ostatně u tohoto automobilu opravdu nadprůměrná, připlácet si nemusíte ani za dvouzónovou klimatizaci, audiosystém s barevným displejem či rozhraní Bluetooth pro připojení mobilního telefonu.

Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 7 - mercedes_benz_glk_test2008_13Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 8 - mercedes_benz_glk_test2008_23Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 9 - mercedes_benz_glk_test2008_02Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 10 - mercedes_benz_glk_test2008_28Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 11 - mercedes_benz_glk_test2008_29Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 12 - mercedes_benz_glk_test2008_30Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 13 - mercedes_benz_glk_test2008_24Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 14 - mercedes_benz_glk_test2008_25Test Mercedes-Benz GLK 320 CDI: hvězdné SUV - 15 - mercedes_benz_glk_test2008_01

Kompletní je i bezpečnostní výbava včetně kolenního airbagu a aktivních hlavových opěrek, v příplatkové výbavě najdete pouze boční airbagy vzadu a systém Pre-save. Z další příplatkové výbavy mě pak zaujal hlavně systém Command APS. Ovládácí a informační centrum vozu, připomínající systém iDrive od BMW, výrazně rozšiřuje možnosti nastavení a kontroly nemluvě o užitečném navigačním systému, který je v tzv. off-road módu schopný díky pevnému disku zaznamenávat a ukládat i nové trasy.

Diskuze 21 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.