Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond

Opel Adam nabízí velké možnosti individualizace a nepřehlédnutelný design, ale nechá si za to řádně zaplatit. Stojí tento minivůz za cenu větších aut?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond

4.12.2013 | Marek Bednář | 8 příspěvků

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Opel Adam nabízí velké možnosti individualizace a nepřehlédnutelný design, ale nechá si za to řádně zaplatit. Stojí tento minivůz za cenu větších aut?

Aut do města je celkem hodně. Jsou podobně velká a obvykle i podobně tvarovaná, přesto mezi nimi existují významné rozdíly. Nejde ani tak o to, jak jezdí, ostatně to je při poskakování v kolonách nezřídka celkem jedno. Spíše jde o jejich vnější vzhled a míru komfortu nabízeného posádce. Ta nejlevnější začínají tam, kde končí rikšy - čtyři kola, nejnutnější karoserie, sedadla, volant a motor jim k dobré službě stačí. To ale uspokojí jen řidiče v automobilově méně rozvinutých zemích, u nás v Evropě jsme zvyklí na jiný standard.

K nutnému základu už potřebujeme něco navíc, už nechceme jen „přibližovadlo”, chceme malé, ale „dospělé” auto, které zvládne nejen poskoky po městě, ale také větší výlet o víkendu. To už je pro většinu vše nutné, existuje ale také další, nemalá skupina, která má takové auto jako módní doplněk. Takoví nehledí jen na užitné vlastnosti, chtějí vzhled, originalitu a také exkluzivitu.


Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 1 - opel adam test 05Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 2 - opel adam test 02Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 3 - opel adam test 03

Přesně na ty se snaží zacílit Opel Adam. Je to natolik čerstvá novinka, že ho na silnicích zatím ještě moc vidět není, chtěl by si ale vybudovat pevnou pozici v kategorii „těch lepších autíček”. Dle výrobce konkuruje stylovému Fiatu 500 či novodobému Mini. Na rozdíl od těchto dvou klasiků, jejichž historické kořeny sahají hluboko do automobilové historie, Adam na nic nenavazuje. To se v Rüsselsheimu snaží prezentovat jako výhodu - začínali s čistým listem papíru a pokusili se na něj dostat vše, co by potenciální zákazníky mohlo zajímat.

Adam v konkurenčním boji sází na co nejširší paletu barev a možnosti individualizace každého kusu - zvenčí si můžete vybrat z 61 tisíc různých kombinací barev, kol a polepů a uvnitř dokonce z 82 tisíc. Zde dokonce můžete volit potisk stropu, testovaný vůz tam například měl šachovnici.

Názvy vnějších laků mají jména, která pocházejí z oblasti filmu či hudby, jako například bílá Saturday White Fever, fialová Purple Fiction, černá I'll be Black nebo žlutá James Blonde, kterou se chlubil i testovaný vůz. Můžete také mít střechu v odlišné barvě - jen za úpravu lakovny v továrně, kde se Adamy vyrábí, utratil Opel několik milionů Eur právě proto, aby mohl zákazníkům nabídnout auta se střechou v kontrastní barvě. Volit lze černou I'll be Black, bílou White my Fire či hnědou Men in Brown.

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 4 - opel adam test 10Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 5 - opel adam test 09Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 6 - opel adam test 11

Budou všechny tyto „fresh, cool a trendy” názvy spolu s faktem, že Adam lze z jistého úhlu pohledu považovat za největší příslušenství k iPhonu, stačit na to, aby výše zmíněná investice do lakovny nepřišla vniveč? To nevíme, zkusíme ale odpovědět, jestli Adam umí být i dobrým autem.

Stylový zvenčí

Jak již bylo řečeno, paleta vnějších provedení Adama je velmi bohatá. Šíří nabídky barev se Opel naštěstí nesnaží zakrýt vzhledovou nenápadnost, naopak - barvy zvýrazňují zajímavý vzhled, který je také jedním z hlavních prodejních taháků Adama. Dominantou přídě jsou velká usměvavá „ústa“ ve formě grilu doplněného chromovanou příčkou s velkým znakem Opelu. Na ně navazují na dnešní dobu neobvykle rozměrná směrová světla. Být o kousek níž, dala by se snadno splést s mlhovkami, jenže ty nejsou v nabídce ani za příplatek.

V mlze, dešti nebo při nočním návratu z koncertu tak musí postačit střízlivě provedené hlavní světlomety. Dnes není neobvyklé, že právě ony designéři používají jako hlavní okrasu přídě, Opel si však vystačil se skromnými rozměry a oddělenými parabolami pro halogenová potkávací a dálková světla, ke kterým přidal LEDky denního svícení, uspořádané do charakteristické oplí „fajfky“.

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 7 - opel adam test 50Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 8 - opel adam test 51Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 9 - opel adam test 14

Boční profil jednoznačně ukazuje, že Adam míří mezi smetánku. Zakulacená a „osamostatněná” příď je prvním náznakem, že styl vítězí nad praktičností. Dva prolisy, jeden blízko prahu, druhý obkružující kliku dveří, hrají na dynamickou notu a vše završuje chromovaná lišta obkružující horní hranu oken. Tou jakoby Adam říkal, že by chtěl být jen dvoumístným kupé ve stylu britsko-německého konkurenta. Do vínku mu ale dali čtyři místa v kabině, tak raději ty vzadu stydlivě schovává pod protaženou střechu.

Pohled z boku také napoví, že toto auto budeme velmi málo vídat na základních 15“ kolech. Už oficiální fotografie naznačovaly, že kdo nemá aspoň „sedmnáctky”, ten je out. Jak ukázal testovaný kousek, Adam se nebojí jít ještě o stupínek výše. Příplatková kola designu Twister, kterými byl vybaven, mají průměr 18“ a pneumatiky s velmi nízkými bočnicemi. Vedle zajímavého designu se chlubily příplatkovými žlutými krytkami. Barva James Blonde je jedna z mála, kterou lze zvolit najednou jak pro karoserii, tak zároveň pro plastové i kožené dekorace interiéru.

Záď je do jisté míry odrazem přídě. I zde jsou jednou z dominant dva kruhové světlomety, tentokráte to však nejsou blinkry, nýbrž mlhovka a couvací světlo. Sdružené světlomety Adama v nejvyšší výbavě Slam dostaly diody a podobně jako světla denního svícení vepředu tvoří zadní obrysová světla „fajfku”, uvnitř níž jsou směrovky.

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 10 - opel adam test 49Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 11 - opel adam test 48Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 12 - opel adam test 59

Zajímavým prvkem výbavy je výsuvný nosič jízdního kola v zadním nárazníku. Kromě Insignie dnes mají tuto vymoženost na seznamu příplatkové výbavy všechny Opely, ale je dost těžký, není zrovna zadarmo a ubírá zavazadelníku na objemu, který, přiznejme si to, člověk využije nepoměrně častěji. U Adama nosič v základní konfiguraci unese jen jedno kolo a nějak si nedovedu představit, nakolik bude fungovat po případném nárazu auta za vámi - některé jeho části nepůsobí příliš bytelným dojmem. Také k manipulaci s ním potřebujete návod; příliš intuitivní není. Jsou v něm však zabudovány sdružené koncové lampy z LEDek a je na něm upevněna registrační značka, kterou tak není nutno přemisťovat. Je tu k ní také výklopná osvětlovací lišta.

Opel se tímto nejspíš snaží vzbudit dojem, že jeho nejmenší model není jen módním doplňkem, ale i reálně využitelným a rozumně praktickým autem. Střecha nabízí úchyty pro příčníky, na které můžete připevnit třeba box na lyže - a to v případě cesty za zimními sporty budete muset udělat, protože dovnitř se dva lidi a dvoje lyže nemají příliš reálnou šanci vejít.

Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 13 - opel adam test 23Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 14 - opel adam test 24Test Opel Adam 1,4: Blond, James Blond - 15 - opel adam test 25

Diskuze 8 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše