BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol

Narůstající prodeje modelů AMG s pohonem 4x4 jsou důvodem, proč je i šéf BMW M GmbH ochoten zcela popřít slova, která sám pronesl před půl rokem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol

3.10.2013 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Narůstající prodeje modelů AMG s pohonem 4x4 jsou důvodem, proč je i šéf BMW M GmbH ochoten zcela popřít slova, která sám pronesl před půl rokem.

Sliby, chyby, říká se. A v případě BMW M GmbH to začíná platit dvojnásob, třebaže se pro poslední rozhodnutí jejího šéfa Friedricha Nitschkeho dá najít pochopení. Tato divize vyrábějící kdysi čistě sportovní auta postupem času popřela prakticky všechny zásady, které v tu či onu chvíli sama označovala za absolutně neměnné. Však si stačí vzpomenout na chvíle, kdy se BMW rozhodlo představit první SUV s logem svého sportovního oddělení nebo na moment, kdy atmosférické řadové motory začaly střídat přeplňované pohonné jednotky, obvykle poskládané do véčka. Nyní se historie opakuje i v případě zavedení pohonu všech kol.

Tomu se BMW ještě před půl rokem vehementně bránilo. Šéf divize tehdy řekl: „Pokud jde o pocit z řízení a preciznost ovládání vozu, naše filosofie je taková, že pohon zadních kol je nejlepší řešení. Technika xDrive zvyšuje hmotnost aut o 80 až 90 kg a M-diferenciál je ve své oblasti nejlepším řešením.“ Co se na platnosti těchto slov za pár měsíců změnilo? Nic. Německé automobilky se ale věčně snaží vyrovnat svým domácím sokům, ať už to znamená cokoli a BMW ani tentokrát neodolalo vstoupit už pokolikáté do stejné řeky.

Názor doktora Nitschkeho totiž donutila přehodnotit prodejní bilance AMG. Tedy přesně té divize, která loni přišla s rozhodnutím, že své modely začne vybavovat právě systémem 4x4, což právě M GmbH přimělo k citovanému prohlášení. „Podíval jsem se na prodejní čísla a nějakých 70 až 80 procent modelů E 63 AMG prodaných ve Spojených státech dostalo pohon všech kol,“ ospravedlňuje změnu názoru Nitschke.

Do budoucna tak lze stoprocentně počítat s tím, že kromě modelů X5 M a X6 M dostanou pohon všech kol i sedany a kupátka. „O našich vozech vybavených systémem 4x4 přemýšlíme, ale stoprocentně tento záměr neuskutečníme dříve, než dorazí nástupce M5 a M6,“ upřesňuje šéf divize. To znamená, že dříve než v roce 2017 bychom sedan vysílající výkon na všechna čtyři kola neměli očekávat. A kupé stoprocentně dorazí ještě později.

Podle Nitschkeho ovšem půjde jen o rozšíření modelové řady, nikoliv o standardní výbavu. Příští M5 a M6 tak bude možné pořídit jak se systémem 4x4, tak i s pohonem zadních kol. Přičemž modelům M3 a M4 prý bude vyhrazeno jen druhé konstruktérské řešení. Alespoň prozatím, než statistiky prodejů BMW dokážou, že lidé (především nezkušení, ale majetní řidiči) po pohonu všech kol touží více než po nějakých tradicích.

Na jednu stranu je rozhodnutí BMW pochopitelné, na druhou ale stejnou měrou zavrženíhodné. Už pokolikáté se ukazuje, že dnešním výrobcům aut chybí jakási „konstruktérská hrdost”, snaha vyvíjet v prvé řadě řešení nejlepší a ne ta nejlépe prodávaná. Samozřejmě, pohybujeme ve světě byznysu a bez zájmu zákazníků v něm nejde přežít, je ale přesto třeba pečlivě vážit, komu nakonec svá auta prodávat chcete a komu nikoli. Žádná značka přece nemůže uspokojovat všechny a její nabídky vytváří i její image. Nemělo by BMW M chtít být jiné než AMG a více se starat o svou klientelu, než tu cizí?

Podobné rozšíření nabídky se zdá být neškodné, ale není tomu tak - časem se může doktor Nietschke také „podívat na čísla” a zjistit, že pro 20 procent zákazníků už nemá smysl zadokolky dělat. Nebylo tomu náhodou v případě automatů a manuálů stejně? Přitom je to právě ta menšinová skupina, která je ke značce nejloajálnější a utváří její obraz před ostatními. To už ale jen „pohled na čísla” neprozradí...


BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 1 - BMW M6 Gran Coupe oficialni unik 02BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 2 - BMW M6 Gran Coupe oficialni unik 05BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 3 - BMW M6 Gran Coupe oficialni unik 04BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 4 - BMW M6 2012 04BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 5 - BMW M6 2012 05BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 6 - BMW M6 2012 02BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 7 - BMW M5 F10 2012 oficialni 003BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 8 - BMW M5 F10 2012 oficialni 005BMW otáčí, nové modely divize M vybaví pohonem všech kol - 9 - BMW M5 F10 2012 oficialni 004
BMW M GmbH změnilo názor, pohonem všech kol v budoucnu začne vybavovat i sedany a kupé

Zdroj: Car Sales

Petr Prokopec

Diskuze 10 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.