Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří

Nástupci současné M3 prý mají v lednu dorazit pouze s automatickou převodovkou. Je to možné? Je, nic hmatatelného tomu ale nenasvědčuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří

22.8.2013 | Petr Miler | 3 příspěvky

Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nástupci současné M3 prý mají v lednu dorazit pouze s automatickou převodovkou. Je to možné? Je, nic hmatatelného tomu ale nenasvědčuje.

Už v momentě představení konceptu nového BMW M4 se začalo špitat o tom, že jedinou převodovkou volbou pro tento vůz má být sedmistupňová automatická skříň se dvěma spojkami. Ti rozumnější se hned začali ptát, jaký by tento krok ze strany BMW měl smysl - však automobilce by se nevyplatilo přijít kvůli tomuto omezení jen o jediného zákazníka. A že by v takovém případě nešlo o jednoho člověka ani jednotky lidí.

Někteří mohou argumentovat dodatečnými vývojovými a výrobními náklady, které by ta hrstka lidí prahnoucích po přímém řazení (zájem o manuální M3 byl i v generaci E9x mnohem vyšší, ale to teď neřešme) nezaplatila, nicméně ani tento argument neobstojí. Zrovna BMW má dávno vyvinutých a jistě znovu použitelných „manuálů” na skladě nespočet, nabízet takovou verzi by nebylo nic drahého, rozhodně ne dražšího než v případě automatické převodovky, za kterou se obvykle připlácejí až nekřesťanské peníze. Prostě by s manuálem v nabídce prodalo více aut než bez něj, tečka. Takže jaký by mělo důvod nabídku omezovat?

Takový postoj zní logicky a racionálně, jenže nežijeme v době, kdy je na logiku a racionalitu spoleh. A pro příklad nemusíme ani opustit továrny BMW. Takovou novou M5 a M6 automobilka vyrábí i s manuálním řazením a podle našeho testu právě M6 jde i díky tomu o skvělé auto. Řidičsky je o tolik zajímavější, že s ní jezdí sám šéf vývoje těchto aut. Oba modely se s manuálem dokonce vyrábí jen a pouze v Evropě, přesto si takovou verzi na Starém kontinentu od BMW oficiálně nepořídíte, i když není žádný problém zde auto registrovat. BMW vám ho prostě neprodá, ani za milion navíc, vůz si můžete jen dovézt z USA, kde je oficiálně k mání. I tuhle jasnou obchodní příležitost (firma takovou verzi nabízí, vyrábí, stačí jej pouze přivézt k dealerovi, nestálo by to ani haléř) si automobilka nechává v Evropě uniknout. I uspokojení jednoho jediného zájemce na celém kontinentu by se BMW vyplatilo, přesto vám vždy řekne: „Nein.”

Je možné za tohoto stavu spoléhat na to, že se bude obtěžovat s nabízením dvou „převodovkových verzí” M3 resp. M4? V žádném případě nikoli. Prostě vám nedáme rozhřešení ani jistotu, že si na začátku příštího roku budete moci vůz objednat s ručním řazením, přesto o pravdivosti nejnovějších zpráv na toto téma máme pochybnosti.

Americký Autoblog s odvoláním na svůj zdroj uvnitř BMW včera totíž publikoval zprávu, podle níž se manuální M3 a M4 konat opravdu nemají, jedinou volbou má být sedmistupňové M-DCT. Zmiňuje též premiéru sériové verze v Detroitu, což neslyšíme poprvé, přesto to v našich očích onomu „transmisnímu reportu” na věrohodnosti nepřidává. A to hned z několika důvodů.

Tím nejpádnějším pro nás je zřejmě fakt, že už zmiňovaný šéf vývoje M5 a M6, Max Ahme, v rozhovoru s naším šéfredaktorem před pouhými čtyřmi měsíci bez nejmenšího zaváhání potvrdil, že přímé řazení pro M3 a M4 bude na rozdíl od M5 a M6 zcela jistě k dispozici. Pravda, pan Ahme nestojí za vývojem menších M a nemusel mít přesné informace, ale ruku na srdce - aby tohle tvrdil jeden z vysoce postavených inženýrů před novinářem bez naprosté jistoty? Tomu se nám nechce věřit.

A jsou tu i další signály. Lidé z fóra Bimmerpost znovu publikovali špionážní fotky a videa, které evidentně zachycují prototypy M3 či M4 s ručním řazením. Navíc už dříve proběhly éterem jindy zcela věrohodné specifikace náležící v budoucnu vyrobeným autům s už přiděleným VIN, které jako standard zmiňují manuální převodovku a dvojspojku jako příplatek. A nakonec - obvykle velmi spolehlivý Scott26 z téhož fóra jasně říká, že manuální M3 a M4 budou.

Věříme, nebo alespoň chceme věřit tomu, že tohle je pravdou a ne zprávy Autoblogu, Autocaru a dalších médií, která „automatický scénář” naznačují. Jisti si ale vážně být nemůžeme. Však i nová 911 GT3 měla být, dokonce podle oficiálních prohlášení lidí z Porsche, k mání pouze s manuální převodovkou. Nakonec si ji s ručním řazením nepořídíte vůbec. Kdo si může být jist tím, BMW neudělá totéž?


Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 1 - BMW M4 Concept oficial 02Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 2 - BMW M4 Concept oficial 03Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 3 - BMW M4 Concept oficial 04Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 4 - BMW M4 Concept oficial 05Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 5 - BMW M4 Concept oficial 06Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 6 - BMW M4 Concept oficial 09
Koncept M3 svou převodovku neukázal, ale i kdyby to udělal, nic to neznamená

Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 7 - BMW M6 F12 2013 manual test 10Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 8 - BMW M6 F12 2013 manual test 17Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 9 - BMW M6 F12 2013 manual test 22Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 10 - BMW M6 F12 2013 manual test 76Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 11 - BMW M6 F12 2013 manual test 78Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 12 - BMW M6 F12 2013 manual test 80
Zdá se být nepravděpodobné, že by BMW souběžně nabízelo M6 s manuálem a M3 bez něj. Jisti si ale dnes vážně nemůžeme být ničím

Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 13 - BMW M3 M4 F80 F82 2014 manualni prevodovka 01Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 14 - BMW M3 M4 F80 F82 2014 manualni prevodovka 02
Prototyp M3 s manuálním řazením na fotkách...


...a dokonce také na videích

Nové BMW M3 a M4 bez manuálu? Náznaky se množí, věrohodností ale nehýří - 15 - BMW M3 M4 F80 F82 2014 manualni prevodovka 03
Specifikace nové M3 získané na základě již přidělených VIN jasně hovoří o manuální převodovce jako o standardu

Zdroje: Autoblog, Bimmerpost, Autoweek.nl

Petr Miler

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše