Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají

Americká firma již takřka rok nevyrobila jediný automobil. Zájem o ni mají bývalý šéf GM a jeho partner, vlastník klíčového dodavatele baterií.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají

22.5.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Americká firma již takřka rok nevyrobila jediný automobil. Zájem o ni mají bývalý šéf GM a jeho partner, vlastník klíčového dodavatele baterií.

O americkém snu dánského designéra Henrika Fiskera se zmiňujeme prakticky od doby, kdy byly poprvé představeny jeho plány na výrobu hybridního sedanu Karma. Ten si mezi prvními pořídila i řada idolů populární scény, mezi nimi třeba Leonardo DiCaprio, díky čemuž měla firma o publicitu postaráno. Dá se ovšem říci, že to bylo jedno z posledních pozitiv, které lze s příchodem Karmy na trh zmínit. Zkušenosti s vozem totiž odhalovaly stále nové a nové porodní bolesti, do nichž navíc ještě zasáhlo řádění přírodních živlů, s nimiž si neporadily akumulátory. Ze Fiskerova snu se tak začala pomalu stávat noční můra.

Ta vyvrcholila v posledních měsících, kdy nejprve zkrachoval klíčový dodavatel baterií, společnosti A123 Systems. Následně pak Fisker opustil vedení firmy, což následoval vyhazov pětasedmdesáti procent zaměstnanců. Kdysi slibná firma tak musí nově čelit soudním tahanicím a balancuje na hraně bankrotu. Ten sice zatím formálně nepřišel, o jeho nevyhnutelnosti si však již štěbetají i vrabci na střeše.

Vzhledem k této situaci tak nepřekvapí, že o krachující společnost mají zájem další lidé z průmyslu. Nejnověji je to bývalý šéf General Motors Bob Lutz, který momentálně vede společnost VL Automotive. Tedy firmu, která letos představila svou vlastní vizi modelu Karma poháněnou osmiválcem z Chevroletu Corvette. Spojení by tak bylo více než logické.

Existuje ovšem ještě jeden důvod, proč by VL Automotive mělo mít v boji o Fisker Automotive velké šance. Lutz se totiž při koupi spřáhnul s čínským gigantem Wanxiang Group, který již odkoupil zkrachovalého dodavatele baterií (a ihned společnost přejmenoval na B456 Systems, jak nápadité...). VL Automotive má tak opravdu dobrou a dalo by se říci i smysluplnou vyjednávací pozici - B456 by dodával akumulátory Fiskeru, Fisker pak auta VL Automotive.

Výsledek jednání je momentálně ve hvězdách, zvláště když součástí prodeje má být i podmínka navrácení půjčky americkému ministerstvu energetiky ve výši přibližně 171 milionů dolarů (3,25 miliardy korun). O Fisker Automotive navíc mají zájem i další podnikatelé včetně hongkongského miliardáře Richarda Li. Stávající nejistoty však můžete využít vy, pokud jste Fisker Karma odjakživa obdivovali. Nové vozy jsou totiž nyní k mání za pouhých 50 000 USD, tedy za necelý milion korun. U nás jej nyní můžete přes oficiální zastoupení značky koupit za německou cenu přepočtenou na české koruny, tedy za něco přes 3 miliony Kč.


Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 1 - Destino Karma a Bob Lutz 01Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 2 - Destino Karma a Bob Lutz 02Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 3 - Destino Karma a Bob Lutz 03Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 4 - Destino Karma a Bob Lutz 04Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 5 - Destino Karma a Bob Lutz 05Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 6 - Destino Karma a Bob Lutz 06Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 7 - Destino Karma a Bob Lutz 07Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 8 - Destino Karma a Bob Lutz 08Bob Lutz a VL Automotive chtějí koupit krachující Fisker, šanci i díky Číňanům mají - 9 - Destino Karma a Bob Lutz 09
Bob Lutz a jeho značka VL Automotive již letos v lednu představili svou vizi Fiskeru Karma. Nyní chtějí koupit rovnou celou automobilku

Zdroj: Motor Authority

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.