Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa

Vzniklo jen 30 Veyronů Super Sport, které dodnes drží rychlostní rekord. A tento kousek není výstavní, jezdil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa

10.8.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Vzniklo jen 30 Veyronů Super Sport, které dodnes drží rychlostní rekord. A tento kousek není výstavní, jezdil.

Bugatti Veyron bylo, je a zřejmě i navěky věků bude úchvatným a zcela mimořádným autem. V jakémkoli provedení jej bylo vyrobeno jej pár set kusů, přesto není takový problém jej sehnat - prakticky na všech kontinentech je v nabídce pár kousků, často ve stavu nového auta. Nemalá část zákazníků Bugatti si toto auto buď pořídila jako investici nebo má doma tolik jiných strojů, že s Veyronem nestihli pořádně nic najet. Ať tak či onak, není zkrátka výjimečné, pokud se „obyčejný” Veyron objeví v prodeji.

Teď se ale objevil v nabídce jednoho německého dealera stroj, který má k obyčejnému daleko. Můžete tedy říci, že každý Veyron je tak trochu zvláštní a nebudeme vám odporovat, jenže třeba modely z edicí Legends jsou specifické jen tím, jak vypadají. Nic proti tomu, automobilového nadšence ale pouhá vizuální výjimečnost nemůže vzít za srdce, ať už jde o Kiu Picanto se sportovním paketem nebo právě Veyron. Vůz, který vidíte, je výjimečný něčím docela jiným.

Jde o Bugatti Veyronu Super Sport, už před pěti léty představený typ. Vzniklo jej jen 30 kusů a všechny mají jednu hodně zajímavou vlastnost - uměly s výkonem až 1 200 koní dosáhnout maximálky 434,2 km/h, což je rychlost, která byla v roce 2010 zaznamenána do Guinessovy knihy rekordů jako nejvyšší kdy dosažená sériově vyráběným automobilem se silniční homologací. A to už je něco.

Tedy příběh tohoto stroje je vlastně trochu složitější. Super Sport na chvíli o svůj rekord přišel, protože se mělo za to, že všechny vozy dodané zákazníkům měly nejvyšší rychlost omezenou na 415 km/h. Pokud by reálně v rukou zákazníka vůz zvládal „jen” 415 km/h, musel by „Guiness” na základě tohoto stavu žebříčky změnit, nakonec se ale ukázalo, že titul vozu patří právem. Automobilka totiž dodala pět vozů bez omezovače, tenhle konkrétní černooranžový kousek je z těch, které jej mají. Zvládne tedy „pouze” oněch 415 km/h, ale to jej ve výsledku činí ještě výjimečnějším - je jeden z pětadvaceti existujících na světě.

A může být váš, navíc docela blízko, v Düsseldorfu. To je šance, která se neobjevuje často, uvážíme-li, kolik takových aut se vyrobilo a že několik mají v rukou lidé, kteří jej těžko kdy prodají (třeba Ferdinand Piëch...). Pochopitelně není k mání levně - auta, která se vyrábí v takto omezených sériích, většinou rostou na ceně velmi rychle. Jako nové se tohle auto prodávalo za 1,8 milionu dolarů. Cena tohoto kousku je dnes 1 999 200 Eur, tedy bezmála 53 milionů korun.

Není to přitom vůz, který by své dny trávil v jen v klimatizované garáži, má za sebou téměř 20 tisíc kilometrů. Tedy si pravidelně mohl protáhnout nohy a právě k takovému použití jsou auta stavěna. Byla by škoda, kdyby tak dokonalý kus techniky, jakým je Veyron Super Sport, jen seděl v garáži, takže doufáme, že nový majitel ho také občas vytáhne na silnice. Třeba jím bude někdo z vás...


Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 1 - bugatti veyron super sport na prodej 02Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 2 - bugatti veyron super sport na prodej 01Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 3 - bugatti veyron super sport na prodej 03Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 4 - bugatti veyron super sport na prodej 04Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 5 - bugatti veyron super sport na prodej 05Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 6 - bugatti veyron super sport na prodej 06Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 7 - bugatti veyron super sport na prodej 07Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 8 - bugatti veyron super sport na prodej 08Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 9 - bugatti veyron super sport na prodej 09Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 10 - bugatti veyron super sport na prodej 10Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 11 - bugatti veyron super sport na prodej 11Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 12 - bugatti veyron super sport na prodej 12Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 13 - bugatti veyron super sport na prodej 13Bugatti Veyron Super Sport: k mání je 1 z 30 nejrychlejších aut světa - 14 - bugatti veyron super sport na prodej 14
Tenhle Veyron Super Sport je k mání a není to jen výstavní kousek, najezdil skoro 20 tisíc kilometrů

Zdroj: Mobile.de

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.