Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice

Občas obdivně vzhlížíme k řešení té či oné věci zahraniční provenience, v tomto případě si ale můžeme říci, že česká cesta není vůbec špatná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice

2.6.2019 | Mirek Mazal

Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Občas obdivně vzhlížíme k řešení té či oné věci zahraniční provenience, v tomto případě si ale můžeme říci, že česká cesta není vůbec špatná.

Dálnice propojují vzdálená místa prakticky v celém civilizovaném světě. Motoristé se po nich mohou relativně rychle dostat klidně z jednoho konce kontinentu na druhý a učinit tak bezpečně a jednodušeji než po jakékoli jiné silnici. Tomuto stavu do jisté míry přispívá i fakt, že protisměrné pruhy jsou fyzicky oddělené, takže se jen velmi výjimečně stane, aby dvě auta jela přímo proti sobě. To jsou ty nejnebezpečnější nehody, které se mohou stát, všechny ostatní přežijete snáz.

Fyzicky oddělené pruhy máme u nás a jsou typické v celé Evropě, ne všude ale řeší dálnice takto. Například v USA sází spíše na prostorově oddělené směry, kdy se mezi oběma částmi rychlostní komunikace nachází široký, typicky travnatý předěl. I ten přináší teoretické bezpečí, ale praxe bývá jiná. Chybějící svodidla na dělícím pruhu snižují záruku spolehlivého příjezdu do cíle, jak čas od času připomenou nepříjemné nehody.

Ta poslední se odehrála právě v USA, konkrétně v Ohiu, kde absence svodidel dovolila, aby řidiče bílého kamionu jedoucího jedním směrem doslova sestřelil kolega v červeném trucku v protisměru. Viník těžké havárie zkrátka přejel travnatý pás dálnice a čelně narazil do plně naloženého návěsu druhého kamionu.

Oba řidiči sražených automobilů měli štěstí, že se nehoda nestala o pár desetin sekundy dříve, jinak by se střetli přímo kabinami s minimálním odsazením. Takto se oba kolosy částečně minuly, což zmírnilo intenzitu nárazu. Přesto lze hovořit o chvílích hrůzy, které zažili nejen oba účastníci, ale i řidič třetího kamionu s palubní kamerou jedoucí opodál. Doslova brutální náraz byl následován explozí trosek a převážené krabice a kusy aut sbírali hasiči desítky metrů od místa původního incidentu.

Do ošklivé nehody se posléze zapojila i tři osobní auta, naštěstí všichni cestující vyvázli téměř bez zranění. Kromě psychického šoku řešili záchranáři jen odvoz jednoho člověka k preventivnímu ošetření do nemocnice. Důvod, proč se souprava tažená červeným vozem dostala do protisměru, je neznámý, ale moc možností nebude. Technická závada, mikrospánek nebo zdravotní indispozice řidiče budou téměř jistými tipy.


Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 1 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 01Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 2 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 02Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 3 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 03Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 4 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 04Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 5 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 05Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 6 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 06Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 7 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 07Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 8 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 08Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 9 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 09Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 10 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 10Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 11 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 11Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 12 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 12Čelní střet dvou kamionů názorně ukazuje, jak dobře jsou v ČR řešené dálnice - 13 - Nehoda dvou kamionu na dalnici USA foto 13
Dálniční nehoda dvou kamionů připomíná nebezpečí fyzicky neoddělených protisměrných pruhů dálnic. U nás naštěstí takové dálnice nemáme

Zdroj: Fox 45 Now

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše