Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu

Automobilky při svých investicích do elektromobilů hodně sázely na jejich rozmach v Číně. Ten rychle přišel, nyní ale stejně rychle mizí. A bude hůř.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu

20.11.2019 | Petr Prokopec

Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu

/

Foto: Bloomberg

Automobilky při svých investicích do elektromobilů hodně sázely na jejich rozmach v Číně. Ten rychle přišel, nyní ale stejně rychle mizí. A bude hůř.

Již mnohokrát zaznělo, že pokud elektromobily nejsou podpořeny dotacemi, téměř nikdo je nekupuje. Potvrzeno to bylo již svého času v Hongkongu, kde byly vládní stimuly ukončeny. Výsledek byl jednoznačný - ze dne na den opadlo zájem o elektromobily na nulu. Nyní se zdá, že následovat jej bude i zbytek Číny, jakkoliv v tomto případě situace není až tak dramatická. Tamní automobilky totiž musí z nařízení vlády mít část svého portfolia elektrifikované. Až dosud to nebyl problém, neboť dotace byly vysoké, letos však došlo na jejich omezování.

Není překvapivé, že se čínská vláda začala s podporou elektromobility rychle mírnit. Dosavadní podmínky byly opravdu velkorysé a za současné ekonomické situace Číny neudržitelné. V březnu letošního roku tak bylo oznámeno, že dotace se snižují na polovinu toho, co vláda vyplácela loni. A jakmile byl tento stav v létě zaveden, logicky se to projevilo na prodejích.

V srpnu tak byl sice pokles pouze 4,7%, v září ovšem již vyšplhal na 33 procent. A aby toho nebylo málo, říjen byl již ve znamení 45,6% propadu vůči loňskému roku. To je docela tragická bilance, která ze všeho nejlépe připomíná, jaké je úskalí současného tlaku na rozvoj elektormobility. Pokud jej vlády přestanou platit z peněz nás všech, žádný se nekoná.

Podstatné je také to, že ani tento pád nebude posledním. Čína chce nechat od roku 2022 trh s elektrickými vozy žít vlastním životem bez jakýchkoliv vládních stimulů. Proto budou v příštích dvou letech dotace sníženy na nulu. Je prakticky jisté, že trh na to přinejmenším v dohledné dobře zareaguje dalším poklesem. To není dobrá zpráva hlavně pro Elona Muska, pro kterého právě čínský trh představoval nemalé naděje na růst registrací. I proto zde Tesla již vybudovala novou továrnu Gigafactory 3, která už vyrábí auta a ještě letos má začít produkovat v úvodní fázi tisíc elektromobilů týdně.

Lze pak už jen dodat, že v Číně na tom špatně není jen trh s alternativním pohonem, kam kromě elektromobilů patří ještě vodíkové vozy a plug-in hybridy. Klesají i celkové registrace, a to již šestnáctý měsíc z posledních sedmnácti. Jedinou výjimkou byl červen, kdy dealeři nabídli opravdu enormní slevy, aby se zbavili skladových vozů. Mnohé provincie totiž předčasně zavedly přísnější emisní limity, jimž by řada aut záhy nevyhověla.

V případě celého trhu pak byl sice říjnový pokles pouze šestiprocentní, nicméně je třeba dodat, že letošní data už poměřujeme s loňským obdobím, kdy byl v Číně zaznamenán nemalý pád. Je tedy zřejmé, že řadu automobilek čekají těžkosti. Zvláště když index skladových vozů aktuálně vystoupal na 62,4 procenta, což znamená, že dealeři sice mají co prodávat, ovšem chybí zákazníci. Cokoliv nad 50 procent totiž představuje nadměrné zásoby.

Jak je tedy vidno, automobilky čekají těžkosti - na Čínu spoléhali v případě odbytu konvenčních i elektrických aut. A za měsíc navíc může být ještě hůře, neboť se chystá další vlna zvedání cel ze strany Spojených států, což čínské ekonomice - a tedy i tamnímu odbytu čehokoli - též jistě nepomůže. A to zase zpětně může eskalovat problémy ve zbytku světa. Pokud tedy automobilky hovoří o příchodu nové globální krize a přípravách na ni, opravdu nemusí přehánět.


Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu - 1 - Prodeje Cina 10-2019 01Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu - 2 - Prodeje Cina 10-2019 02Čínský trh s elektromobily kolabuje, sotva se rozjel, připomíná úskalí dnešního stavu - 3 - Prodeje Cina 10-2019 03
Čínský trh klesá jako celek, nejvíce však padají registrace elektromobilů - skoro o 46 procent. Stačilo, aby vláda omezila dotace na polovinu

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.