Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on

Že sláva Top Gearu s odchodem Jeremyho Clarksona zmizela jak pára nad hrncem, už víme. Teď ale poprvé vidíme, co to znamená, když on i nové osazenstvo Top Gearu dělají totéž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on

26.2.2019 | Petr Prokopec

Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Že sláva Top Gearu s odchodem Jeremyho Clarksona zmizela jak pára nad hrncem, už víme. Teď ale poprvé vidíme, co to znamená, když on i nové osazenstvo Top Gearu dělají totéž.

Není tomu dlouho, co jsme zmínili, že Top Gear půjde letos vůbec poprvé do přímého srovnání s konkurenční show The Grand Tour. Tehdy jsme ale ani netušili, jak vehementně se do toho obě strany opřou. Tento víkend nás totiž čeká v obou případech test nového BMW M5 a ač k dispozici zatím máme jen upoutávky, je z nich naprosto zjevné, kdo dělá to samé mnohem lépe.

Pojetí Top Gearu dali mnozí fanoušci palec dolů, přeci jen „šaškování“ Chrise Harrise dle scénáře působilo dosti nedůstojně. Neděláme si přitom iluze, že by Jeremy Clarkson nedělal ve výsledku totéž, nakonec scénáře si i sám píše. Ovšem v jeho případě vše působí jinak, přirozeněji. Je to více showman a méně řidič než Harris, ale přesně o to tu jde - Clarkson dělá show a jde mu to, Harris měl řídit a místo toho se pokusil „clarksonovat”. A nejde mu to.

Top Gear a jeho současní moderátoři zkrátka znovu dojíždí na to, že - ať už z vlastní vůle nebo pod tlakem BBC - nedokáží být sami sebou a zkouší dělat věci, u kterých jiní nasadili laťku příliš vysoko. Sami Chrise Harrise rádi sledujeme, ale jak dělá své přirozené, v podstatě amatérské recenze plné autentických pocitů. Šaškování před kamerou není jeho silná stránka.

Zajímavé přitom je, že jak on, tak Clarkson srovnali BMW M5 s třícípou hvězdou, v případě Jeremyho C. ale nedošlo na volbu Mercedesu-AMG E63S, tedy přímého soupeře. Místo toho se na startovní čáru postavilo kupé AMG GT, které sice rovněž disponuje přeplňovaným čtyřlitrovým osmiválcem jako spřízněný sedan, ovšem jeho výkon se zastavil na 510 koních. Na M5 a jejích 600 koní tedy značně strádá, to však vynahrazuje daleko nižší hmotnost. Mnichovský stroj tak dle Clarksona vůbec nemusí z daného srovnání odjet se vztyčenou hlavou.

Již v tomto ohledu ale Jezza v podstatě „hraje“, technické parametry totiž bez ohledu na větší počet kilogramů přisuzují BMW zrychlení z klidu na stovku již za 3,5 sekundy, tedy o tři desetiny rychleji než v případě třícípé hvězdy. Tomu dvoudvířko ze Stuttgartu zkrátka nemůže konkurovat, přestože se kromě nižší hmotnosti chlubí i lepší aerodynamikou. Nic z toho však na 4,4litrový dvakrát přeplňovaný osmiválec BMW a jeho výkon putující na všechna kola nepomáhá.

Jakkoliv toto vše víme, stále Jezzovi pomalu i při druhém zhlédnutí videa věříme, že si není jist výsledkem sprintu. A právě díky tomu jeho show u diváků hraje prim, zvláště když podobně naladěni jsou i Richard Hammond a James May. Znovu se tak ukazuje, že BBC udělala obrovskou chybu, když nechala Clarksona jít. Po Jeremym zůstaly příliš velké boty, které Harris ani přes své neskutečné schopnosti nedokáže se strojenou grácií tak dobře nosit.


Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on - 1 - The Grand Tour S03E07 preview 01Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on - 2 - The Grand Tour S03E07 preview 02Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on - 3 - The Grand Tour S03E07 preview 03Clarkson nejnovějším testem ukazuje, že ten správný Top Gear umí udělat jen on - 4 - The Grand Tour S03E07 preview 04
Clarksonovi člověk sežere s navijákem prakticky cokoliv, třebas i to, že není jistý, zda výrazně silnější BMW M5 s pohonem 4x4 porazí o trochu lehčí Mercedes-AMG GT S s pohonem zadních kol

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.