Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není

1 milion najetých km je u auta magická hodnota. Je tak výjimečná, že s ní šestimístný odometr ani nepočítá. Co ukáže ten digitální po 999 999 km?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není

27.11.2016 | Petr Miler | 47 příspěvků

Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

1 milion najetých km je u auta magická hodnota. Je tak výjimečná, že s ní šestimístný odometr ani nepočítá. Co ukáže ten digitální po 999 999 km?

Na jednu stranu je to číslo jako každé jiné, na tu druhou ale fascinuje - 1 milion km ujetých v jednom autě. Je to něco jako výjimečné bohatství či mimořádné auto, něco, co obyčejný člověk jezdící maximálně pár desítek tisíc km za rok nemá šanci poznat. Pokud byste jezdili od 18. narozenin každý rok 20 tisíc km s tím samým autem, poznáte tuto hranici až ve svých 68 letech. A to reálně udělá málokdo - jezdit 50 let starým autem má své limity, nehledě na to, že spousta aut by něco takového při rozumných provozních nákladech ani nevydržela.

Neříkáme, že se to nemůže stát, ale jsou to skutečně výjimečné případy. Občas se tedy díváme po autech kdy většinu této štreky už ujel někdo jiný a na nás by zbylo pouze slíznout „milionovou smetanu”. Ani v jenom případě ale nešlo o vůz, který by milionovou metu reálně protnul - vždy jsme viděli na tachometru nejvýše šest devítek. Dnes vám můžeme ukázat moment, kdy to někdo skutečné udělal. A nenechal si to pro sebe.

Jde o Richarda Oheru, taxikáře (jak jinak...) z Valašských Klobouků, který milion km ujel v dieselovém Volkswagenu Transporter resp. Caravelle T4 využívanému k očekávaným účelům. Pochopitelně se o něj pečlivě stará, bez toho by nemohl i po více jak 20 cestách kolem světa dál jezdit, a má dokonce stále původní převodovku, motor a dokonce i vstřiky, vystačil si s běžným servisem. Samotného ho zajímalo, co se po překročení hranice 999 999 km, neboť na to ani v servisu nedostal jednoznačnou odpověď. Zdokumentování tohoto momentu nabídl regionální televizi, která kývla, a tak se na všechno můžeme podívat i my.

U analogového tachometru by byl průběh jasný - samé devítky by přešly v samé nuly a jelo by se dál. Leckdo by mohl totéž čekat i od digitálního odometru, jenže nestane se to. Ten neukáže nuly, systém pravděpodobně měří dál od 1 000 000, jen displej to není schopen ukázat. A tak se zobrazí samé pomlčky. Chvíli jsme si říkali, že by tento stav mohl trvat jen po první km, ale není tomu tak - ani po uražení 1 000 001 km odometr nic jiného neukáže.

Je to pozoruhodná podívaná a i když to pro vás zřejmě nebude tak dojemný moment jako pro majitele, který o svém T4 hovoří jako o srdcové záležitosti, hodný zapamatování je. Neboť vidět něco takové skoro na vlastní oči se hned tak nepovede. A co s autem majitel plánuje dál? Jede na druhý milion km, pochopitelně... A to kdysi v 750 tisících km nevěřil, že zvládne byť jen jeden.

Je pochopitelně otázkou, co se stane u jiných aut než od koncernu VW, třeba naskočí opravdu nula. Pokud máte tu zkušenost, podělte se o ní v diskuzi. A pokud ji výhledově mít chcete, podívejte se na 10 tipů od člověka, který s jedním autem najet 4,8 milionu km...


Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 1 - VW Transporter T4 1 milion km 01Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 2 - VW Transporter T4 1 milion km 02Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 3 - VW Transporter T4 1 milion km 03Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 4 - VW Transporter T4 1 milion km 04Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 5 - VW Transporter T4 1 milion km 05
VW Caravelle T4 s 1 milionem taxikářských km vypadá stále docela zachovale

Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 6 - VW Transporter T4 1 milion km 06Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 7 - VW Transporter T4 1 milion km 07Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 8 - VW Transporter T4 1 milion km 08Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 9 - VW Transporter T4 1 milion km 09Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 10 - VW Transporter T4 1 milion km 10
Dnešní majitel dovezl vůz z Německa v roce 2006 s 215 tisíci ujetými km, servisku si vede sám v rozsahu převyšujícím tu obvyklou

Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 11 - VW Transporter T4 1 milion km 11Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 12 - VW Transporter T4 1 milion km 12
Moment pokoření milionové mety je pozoruhodný

Co ukáže digitální přístrojovka, když najedete 1 milion km? Nula to není - 13 - VW Transporter T4 1 milion km 13
Stav ------ zůstává i po ujetí dalšího km

Zdroj: Region Valašsko@Youtube

Petr Miler

Diskuze 47 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.