K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo

S proslulou automobilovou sérií si většina lidí spojí Toyotu Supra, Nissan Skyline či Dodge Charger. Pokud o ně máte zájem, musíte se obrátit jinam. V Británii je totiž k mání německý sedan s třílitrovým turbodieselem, i ten se ale v F9 objevil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo

18.2.2023 | Petr Prokopec

K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo

/

Foto: Baker Brothers, publikováno se souhlasem

S proslulou automobilovou sérií si většina lidí spojí Toyotu Supra, Nissan Skyline či Dodge Charger. Pokud o ně máte zájem, musíte se obrátit jinam. V Británii je totiž k mání německý sedan s třílitrovým turbodieselem, i ten se ale v F9 objevil.

V květnu zamíří do světových kin již desátý díl série Rychle a zběsile. Před pár dny filmové studio Universal představilo první upoutávku, která byla možná až příliš dlouhá. Během čtyř minut bylo totiž prozrazeno mnoho z děje. Co je nicméně podstatné, již během této chvíle většinu lidí otrávilo tlachání Vina Diesela o rodině. Kromě toho jsme si mohli povšimnout, že hlavní protagonista začíná opuchat podobným způsobem, jako tomu bylo v případě Stevena Seagala.

Pro nás je ale v tuto chvíli stěžejní zatím poslední uvolněná, tedy devátá instance. Ta v kinech nebyla tak úspěšná jako předchozí dva snímky, které vydělaly více než miliardu dolarů. Místo toho klesla dokonce pod úroveň šestky. Pochopitelně, i 726 229 501 USD (cca 16,1 mld. Kč) utržených v době koronavirové lze vnímat jako úspěch. Ovšem od snímku se začali odvracet i letití fanoušci série, protože již nebyl ani tak špatný, byl spíše trapný. Byť před tvůrci lze v mnoha ohledech smeknout.

Během filmu totiž dojde i na honičku v Londýně, během které je supersportovní Noble M600 pronásledován policejními BMW. Režisér Justin Lin přitom od britské metropole dostal povolení uzavřít řadu ulic a navštívit mnohé ikonické lokace. Díky tomu Vin Diesel s Helen Mirren prosviští i poblíž Buckinghamského paláce. Respektive tak to alespoň na plátně vypadá. Jakkoli jsou ale budovy, ulice i auta pravá, za volant se nasoukali pouze kaskadéři.

V tomto ohledu byl velmi úsměvný pohled na člověka zastupující Helen Mirren, neboť nešlo o ženu, nýbrž muže s nasazenou parukou. Po krku mu pak šla především BMW 525d generace F10, která byla pro potřeby filmařů patřičně upravena. Ke standardnímu třílitrovému šestiválci a manuální převodovce tak přibyla kupříkladu hydraulická ruční brzda. S ní pak, stejně jako s pohonem zadních kol, bylo možné dosáhnout spektakulárních driftů.

Během natáčení pochopitelně řada vozů skončila na odpis. Lin odhaduje, že pouze během natáčení devátého dílu bylo zničeno zhruba 250 aut. Přesný počet neví, od natočení páté instance už se takovými „detaily“ nezabývá. „Pokud na plátně vidíte, jak jedno auto nabourá, ve skutečnosti jich zlikvidujeme šest až osm. Nevadí mi nicméně ničit moderní auta. Pokud se ovšem jedná o ta klasická, pak u toho skoro pláču,“ dodává.

Minimálně jedno ze zmíněných BMW přitom natáčení přežilo a nyní je k mání. Nabízeno je za 8 990 liber (cca 240 tisíc korun), což ve finále není až tak přemrštěná suma, třebaže nájezd 118 000 mil (189 862 km) moc neláká. Pokud se totiž zadíváme na server Mobile.de, najdeme zde mnoho dražších kousků, často i s vyšším nájezdem. Nicméně v jejich případě lze počítat s volantem na správné, tedy levé straně.

Je také třeba počítat se zmíněnou hydraulickou ručkou, stejně jako s policejním polepem. Na druhou stranu tu ovšem máme i „plnou polní“, tedy třeba kožené čalounění, duální automatickou klimatizaci či parkovacími senzory. A také s oním statutem filmové hvězdy. Či spíše hvězdičky. Prodávající pak dodává, že vůz byl po natáčení uložen do skladu a vytažen teprve nedávno. Čtvrt milionu korun tedy není zase tak moc, jakkoli se slavným filmem si zrovna tohle auto spojí málokdo.


K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 1 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 01K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 2 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 02K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 3 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 03K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 4 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 04K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 5 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 05K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 6 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 06K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 7 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 07K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 8 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 08K mání je neobvyklé auto z posledního Rychle a zběsile, možná jste si ani nevšimli, že se v něm mihlo - 9 - BMW 525d Rychle a zbesile 9 na prodej 09
Toto BMW 525d si zahrálo v devátém Rychle a zběsile, i když na plátně nejspíše figurovalo jen pár sekund. I díky tomu je nicméně k mání poměrně levně. Foto: Baker Brothers, publikováno se souhlasem

Zdroj: Baker Brothers

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.