K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu

(+ video) Sedan osazený přeplňovaným dvoulitrem se objevil v Top Gearu před šesti lety. Nepředvedl se vůbec špatně, teď může být váš i se svou historií.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu

11.3.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ video) Sedan osazený přeplňovaným dvoulitrem se objevil v Top Gearu před šesti lety. Nepředvedl se vůbec špatně, teď může být váš i se svou historií.

Datum 4. července 2010 vám nejspíše mnoho neřekne, tedy stran faktu, že Američané v té době slavili Den nezávislosti. My ovšem poukazujeme na opačnou stranu Atlantiku, konkrétně na britské ostrovy, kde byla v daný moment vysílána druhá epizoda 15. série pořadu Top Gear. V jejím úvodu se Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May zaobírají automobily určenými pro tzv. Track days. Jde tedy pro vozy, se kterými byste v ideálním případě měli dorazit na okruh, tam si užít celodenní zábavy za volantem a poté se opět po vlastní ose vrátit domů.

Problémem ovšem je, že nové vozy určené pro tyto okruhové dny jsou pro většinu lidí příliš drahé. Proto populární trojice dostala od producentů pokyny a peníze, aby mezi postaršími vozy vybrala své kandidáty na post „über-sedanů“. Podle Maye jím přitom měl být Mercedes-Benz 190E Cosworth, zatímco Hammond se rozhodl pro BMW M3 E36. Opravdovým překvapením byl ovšem až příjezd Clarksona ve Fordu Sierra Sapphire RS Cosworth. Tedy vozu, který se v té době vyráběl v Belgii, jinak „naprosté Mekce sportovních automobilů“.

Vítězem se nakonec stala třícípá hvězda, ovšem pouze díky ceně. Jinak bylo celé klání více duelem Fordu a BMW. Tyto podrobnosti ale již můžeme nechat stranou, místo toho se budeme soustředit na skutečnou podstatu dnešního článku, a tím je ona Sierra Sapphire RS Cosworth. Ta se totiž nyní objevila jako jedna z položek nadcházející aukce Classic Cars a je tak na prodej podobně jako dříve „Hammondovo” BMW M3 E36. Na rozdíl od nedávno zmiňovaného třídveřového kupé, jehož záď zdobilo monstrózní křídlo, jde ovšem tentokráte o sedan s podstatně menším zadním spoilerem.

O pohon tohoto vozu se starala dvoulitrová přeplňovaná jednotka naladěná na přibližně 200 koní, se kterou vůz dosahoval jako nový díky relativně nízké hmotnosti zrychlení z klidu na stovku (respektive 96 km/h) za 6,1 sekundy a při vcelku nízkém koeficientu odporu vzduchu (Cd 0,33) nejvyšší rychlosti 241 km/h. Ve srovnání s okřídleným exemplářem jste se tedy dočkali lepší jízdní dynamiky, tedy alespoň v roce 1989. Jak ovšem dokázal Clarkson na německé dálnici, v průběhu let Sierra o svůj potenciál nepřišla, neboť se vcelku snadno rozjela na 229 km/h.

Aktuálně má přitom exemplář s pravostranným řízením a britskou poznávací značkou G90 WLW najeto 81 000 mil (130 tisíc kilometrů), přičemž se pyšní plnohodnotnou servisní historií a dokonce původním výfukem. Britská obdoba tuzemského STK pak platí do března příštího roku, přičemž dle prověrky aukční síně získal vůz 81 bodů ze 135 maximálně možných. To odkazuje na dobrý stav, nadstandardní vzhledem ke stáří vozu, což znamená, že Clarksonovo řádění se na motoru, podvozku, karoserii či interiéru nepodepsalo, na rozdíl od BMW M3 F80 prodané nedávno.

Veškerá zmíněná historie, zejména pak ono účinkování v pořadu, by se ovšem měla podepsat na ceně. Na částku 4 999 GBP (cca 174 500 Kč), které v roce 2010 zaplatil Jezza, respektive producenti pořadu, můžete zapomenout. Místo toho se odhad pohybuje mezi 18 a 22 tisíci librami (627 až 767 tisíci korunami). To je opravdu nemalé zhodnocení za otisk Clarksonova pozadí, který navíc za posledních šest let zcela jistě zmizel. A dokazuje také, že onen náhodný kupec podobně poznamenané M3 F80 nejednal příliš chytře, když se ji narychlo zbavoval. V tomto případě ale záleží jen na vás, zda těmto svodům podlehnete či nikoliv - v prvním případě se můžete zúčastnit aukce...


K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 1 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 01K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 2 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 02K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 3 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 03K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 4 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 04K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 5 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 05K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 6 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 06K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 7 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 07K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 8 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 08K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 9 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 09
Takto vypadá nabízený Ford Sierra Sapphire RS Cosworth dnes...

K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 10 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 10K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 11 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 11K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 12 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 12K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 13 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 13K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 14 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 14K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 15 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 15K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 16 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 16K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 17 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 17K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 18 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 18K mání je Ford Sierra RS Cosworth, se kterým řádil Clarkson v Top Gearu - 19 - Ford Sierra Sapphire RS Cosworth na prodej 19
...a takto s ním řádil Clarkson před šesti lety

Zdroj: Classic Car Auctions

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše