K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná

Výhodou tohoto auta je, že prý nemá omezovač rychlosti. Nevýhodou skoro všechno ostatní, má vyměněný motor i zhuntovaný interiér. A není levné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná

14.4.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Výhodou tohoto auta je, že prý nemá omezovač rychlosti. Nevýhodou skoro všechno ostatní, má vyměněný motor i zhuntovaný interiér. A není levné.

Rychlé policejní Passaty byly a jsou do značné míry kontroverzní. Jedni říkají, že skrytý dohled nad silničním provozem, pro který jsou tahle auta pořizována, je pravým opakem prevence. Druzí podotýkají, že když člověk ví, že je kontrolován, nebude překračovat pravidla. Což ale opět jen nahrává tomu, že chce-li dopravní policie opravdu spíše působit preventivně než vybírat pokuty, v neoznačených autech by vůbec neměla jezdit. Navíc je otázkou, jestli více nebezpečí nezpůsobuje sama svou neschopností s těmito auty vhodně zacházet - byli jsme svědky nebezpečných nehod, z nichž některé měly i velmi tragické konce.

Přesto si ze svých daní dále platíme nová a nová neoznačená auta. Passaty R36 generace B6, které nastoupily do služby v roce 2008, byly postupně doplňovány novějšími Passaty a také Superby. Některé Passaty R36 - v novější generaci už toto označení nebylo - stále jezdí, jiné byly nabourány a občas se některý objeví k prodeji, jako třeba ten na snímcích níže.

Původní nekvalitní fotografie byly doplněny lepšími, ani na jedněch ale není k vidění nic zajímavějšího než hodně zbídačené auto. Tento ku má daleko k naleštěným R36, které bývají k mání od soukromých majitelů. Pravda, nevidíme tu až tak žalostný stav jako kdysi u policejního Fordu Mondeo ST220, k dokonalosti je tu ale daleko. Nejpatrnější je to v interiéru, kde snad nenajdete nepoškrábaný či neodřený díl. Volant vypadá, jako by jej okousala tlupa divokých opic, na sedadlech se snad někdo pomočil. A ani zavazadlový či motorový prostor nevypadají zrovna svěže.

Pravda, kdyby se někdo věnoval přípravě tohoto auta do prodeje, mohlo by vypadat lépe, ale to se nestalo, ani při pořizování dalších fotek. Auto zřejmě nebylo ani vyčištěno (a pokud bylo, neodvažujeme se odhadovat, v jakém stavu bylo předtím...) a nebyla např. sundána nálepka se seznamem programů LEDkové tabulky, která instruuje, příp. informuje řidiče. Ona LEDková tabulka spolu s majáčky a radary samozřejmě odstraněna byla, jinak ale vše zůstalo jak bylo. Možná to prodávající bere jako součást patiny, výjimečnosti této jinak nezajímavé R36.

Nevíme tedy, jak moc velké má šance na prodej. Stojí 379 900 Kč, a to není úplně málo na osmileté auto, které má za sebou 282 tisíc kilometrů. Inzerát hovoří o garanci kilometrů a pohled do historie vozu tomu nasvědčuje, tady se nestáčelo. Přesto čistoskvoucí minulost tohoto vozu není - jednak je třeba říci, že byl nejprve používán velmi intenzivně, jezdil i okolo 130 tisíc kilometrů za rok, v dubnu 2012 se ale kilometrový proběh prakticky zastavil (263 500 km) a dodnes téměř nezměnil.

Vypátrat důvod tohoto stavu není těžké - auto bylo dvakrát havarováno. Jednou z toho byla oprava asi za 100 tisíc Kč poté, co byl vůz poškozen zezadu, druhé poškození, právě v dubnu 2012, ale muselo být závažnější. Nepodařilo se nám přesně dohledat, co se tomuto vozu stalo (třeba budete chytřejší), v záznamech je ale výše škody odhadnuta na 158 622 Eur, tedy více jak 4 miliony Kč. To snad vysoce přesahuje cenu vozu i s vybavením, možná jde o překlep a některé z čísel je v cifře navíc, i tak muselo jít o velké poškození, které kilometrový proběh vozu na dlouho zastavilo úplně a pak už znamenalo jen okrajové využití.

Dá se také očekávat, že ani po ony zbylé kilometry neměl tento vůz lehký život, ježdění stíhačky není srovnatelné s tím, jak s autem zachází běžný řidič. Ten totiž málokdy potřebuje nastartovat a hned studenému motoru řádně naložit, protože z „posedu” na šrafovaném prostoru u nájezdu zpozoroval a změřil piráta, jedoucího po nové a liduprázdné dálnici 147 km/h...

Výsledek v případě nabízeného auta známe - vůz dostal ve 180 tisících kilometrech nový motor a převodovku. Jak vypadá zbytek mechaniky auta a jestli pohonná jednotka po 100 tisících náročného provozu nevypadá jako jiný motor, který má za sebou šetrných 700 tisíc kilometrů, netušíme; důkladná prohlídka v servise by měla být nutností.

Jestli je 380 tisíc adekvátní cena, je otázkou. V prodeji je levnějších R36 jen pár, ale také asi většina z nich nebude po náročné policejní službě. Bonusem tohoto konkrétního auta může být údajně odstraněný omezovač rychlosti, ale jestli za to stojí opotřebení vozu, je potřeba soudit po důkladné prohlídce...


K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 1 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 01K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 2 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 02K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 3 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 03K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 4 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 04K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 5 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 05K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 6 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 06K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 7 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 07K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 8 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 08K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 9 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 09K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 10 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 10K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 11 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 11K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 12 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 12K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 13 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 13K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 14 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 14K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 15 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 15
Novější fotografie vozu jej ukazují v trochu lepším světle, ne však o mnoho

K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 16 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 16K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 17 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 17K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 18 - VW Passat R36 policie prodej dalsi 18
Historie auta není zrovna úchvatná

K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 19 - expolicejni vw passat r36 prodej 01K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 20 - expolicejni vw passat r36 prodej 02K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 21 - expolicejni vw passat r36 prodej 03K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 22 - expolicejni vw passat r36 prodej 04K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 23 - expolicejni vw passat r36 prodej 05K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 24 - expolicejni vw passat r36 prodej 06K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 25 - expolicejni vw passat r36 prodej 07K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 26 - expolicejni vw passat r36 prodej 08K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 27 - expolicejni vw passat r36 prodej 09K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 28 - expolicejni vw passat r36 prodej 10K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 29 - expolicejni vw passat r36 prodej 11K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 30 - expolicejni vw passat r36 prodej 12K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 31 - expolicejni vw passat r36 prodej 13K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 32 - expolicejni vw passat r36 prodej 14K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 33 - expolicejni vw passat r36 prodej 15K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 34 - expolicejni vw passat r36 prodej 16K mání je policejní stíhačka, VW Passat R36. Jeho stav je tristní, jeho historie podivná - 35 - expolicejni vw passat r36 prodej 17
Kdyby ho pořádně vyčistili, vypadal by docela k světu

Zdroj: Auto Herc

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše