Land Rover Defender se přece jen může vrátit. Ratcliffe o něj stojí a nedá se odbýt

Britský miliardář Jim Ratcliffe odhalil své plány. Pokud se nedohodne přímo s Land Roverem, přijde se svou vylepšenou kopií legendárního off-roadu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Land Rover Defender se přece jen může vrátit. Ratcliffe o něj stojí a nedá se odbýt

18.7.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Land Rover Defender se přece jen může vrátit. Ratcliffe o něj stojí a nedá se odbýt

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Britský miliardář Jim Ratcliffe odhalil své plány. Pokud se nedohodne přímo s Land Roverem, přijde se svou vylepšenou kopií legendárního off-roadu.

Na každém šprochu je pravdy trochu. Platí to bezesporu také o spekulacích, jenž minulý týden obestřely Land Rover Defender. Ten je od letošního ledna po smrti, přičemž v roce 2018 máme očekávat poněkud vyměklejšího nástupce. Kolem originálu se ovšem měl motat britský miliardář Jim Ratcliffe, který je evidentně velkým fanouškem legendárního off-roadu. Kromě usedání za volant by proto velmi rád dosáhl i opětovného spuštění montážních linek.

Land Rover ovšem v závěru minulého týdne řekl velmi důrazné „ne“. Britská značka totiž uvedla, že Defender je jednou z jejích ikon a proto nenechá nikoho dalšího, aby jej vyráběl. Zdálo se tedy, že vůz je definitivně po smrti, nicméně Ratcliffe se jen tak nevzdává. Po prvním odmítnutí automobilkou totiž pouze skrze svého mluvčího vzkázal, že nehodlá věci nikterak komentovat.

Nově ovšem již jeho korporace Ineos zvažuje, zda je výroba Defenderu finančně vůbec možná, byť asi nepůjde o žádnou masovku. „Jsem velkým obdivovatelem Land Roveru Defender a myslím, že může být vylepšen, aby se stal nejlepším a nejdrsnějším off-roadem na světě. Chceme mu vdechnout nový život a udělat jej ještě lepším, než kdy byl.“

Podle Ratcliffa by Defender měl být „výrazně vylepšen“, aby vyhovoval bezpečnostním i emisním limitům. Potvrzeny by tak byly naše spekulace, jenž se týkaly implementace moderních pohonných jednotek. Změnami by ale prošla i samotná vizáž, zejména kvůli požadavkům na bezpečnost pěších. I když Ratcliffe nezmínil, jaké regule vlastně chce dodržet.

Mimo to se navíc nemusí vrátit přímo Defender, tedy vůz ověnčený oficiálním požehnáním Land Roveru. Ten totiž aktuálně potvrdil své zamítavé stanovisko. Ratcliffe by tak nejspíše musel přijít s vozem, který sice vizuálně bude připomínat off-roadovou legendu, ponese však svůj vlastní název. Vyřešeny přitom musí být i některé ochranné známky týkající se duševního vlastnictví.

Pokud vše půjde dle miliardářova plánu, pak by na severu Anglie měla vzniknout nová továrna, do které Ratcliffe nalije zhruba 250 milionů liber (cca 8,1 mld. Kč). Ta by přitom vyráběla off-road podobný Land Roveru Defender, ovšem s moderním ústrojím. A rovněž v kvalitě odpovídající další terénní legendě, a sice Toyotě Land Cruiser.


Land Rover Defender se přece jen může vrátit. Ratcliffe o něj stojí a nedá se odbýt - 1 - Land Rover Defender Jim Ratcliffe 01Land Rover Defender se přece jen může vrátit. Ratcliffe o něj stojí a nedá se odbýt - 2 - Land Rover Defender Jim Ratcliffe 02
Miliardář Jim Ratcliffe se svých snů nevzdává snadno, Land Rover Defender by tak skutečně mohl znovu ožít. Jen pod jiným názvem

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše