Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali?

Téhle ikoně českého autoprůmyslu chybí motor. Ne až tak puristickým nadšencům se tím otevírá hromada možností, co pořídit místo původní V8.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali?

16.12.2016 | Marek Bednář | 55 příspěvků

Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Téhle ikoně českého autoprůmyslu chybí motor. Ne až tak puristickým nadšencům se tím otevírá hromada možností, co pořídit místo původní V8.

Tatra 603 má v České republice a na Slovensku ikonický status a kdokoliv ji renovuje, většinou dbá na to, aby měla ten správný motor - vzduchem chlazený osmiválec OHV. Nyní se ale objevil na prodej původní kousek, který motor nemá. To je na jednu stranu nepochybně minus, mince má ale pokaždé strany dvě a na té druhé je i pár plusů. Předně je toto auto neobvykle levné a absence motoru otevírá prostor různým nápadům, více či méně kacířským.

Stroj na fotkách níže je k mání v německém Wilsdruffu nedaleko Drážďan, takže vážně nestojí daleko. Je to údajně kousek z roku 1970. Údajně proto, že prodávající k autu nemá žádné dokumenty ani klíče a že na něm nenašel výrobní štítek. Proto rok výroby na 1970 spíše odhaduje a u Tatry 603 nemusí být vždy jednoduché určit původní rok výroby. Spousta dříve vyrobených kusů putovala do továrny s požadavkem přestavby na novější verzi, tak z řady aut zmizela příď se třemi světlomety. Možná i proto je dnes tak vzácná.

Vůz současný majitel prodává z důvodu, že mu překáží v hale, šrot to ale není. Vidíme, že až na motor a pár dalších detailů je tahle Tatra kompletní a i když je nepochybně ve stavu zralém k renovaci, potýkat se s ní by neměl být zase takový kříž. Obojí, tedy chybějící motor i nedokonalý stav, se pak podílí na nízké prodejní ceně. Vůz je prodáván v aukci na eBayi, takže konkrétní cifru vám nepovíme, aktuální cena je ale 2 132 eur (cca 57 600 Kč). A není tu žádná minimální cena, takže se klidně může prodat za tuhle částku, na šestsettrojku velmi nízkou.

Dostat se k ní tedy zřejmě nebude těžké, otázkou je, co s ní. Prodávající uvádí, že má na prodej také dva motory z Tatry 603 a že jeden by mohl patřit tomuto autu. Jeden motor je zde, druhý zde a oba jsou doslova za hubičku, takže pokud se chcete pustit do renovace, tohle by mohl být slušný začátek. Ale pokud nejste puristé, dalo by se z tohoto auta vyšlechtit něco o poznání šílenějšího, třebaže s původním hávem.

Místo původního motoru můžete nyní nainstalovat skoro cokoliv jiného, pokud po tom vaše srdce touží. Na eBay seženete skoro cokoli - špičkový V12 Ferrari Tipo F140 je tak za 1 milion, moderní V8 Ferrari jsou na tom podobně. Někoho by napadl V8 Hemi, ten stojí obvykle do 200 tisíc a může to být i plochý šestiválec - s H6 z 911 964 zachováte i vzduchové chlazení, což zástavbu jistě usnadní, na druhou stranu, novější 3,8 H6 z 997 je výkonově jinde. Záleží vážně jen na tom, jak moc je člověk purista a kolik do toho chce investovat, pochopitelně. Že to ale jde, ukazuje zástavba BMW V8 do původní Octavie - 603 s V12 Ferrari bude vedle toho ještě jiná liga. Vaše preference?


Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 1 - tatra 603 bez motoru prodej 01Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 2 - tatra 603 bez motoru prodej 02Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 3 - tatra 603 bez motoru prodej 03Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 4 - tatra 603 bez motoru prodej 04Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 5 - tatra 603 bez motoru prodej 05Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 6 - tatra 603 bez motoru prodej 06Na prodej je levná Tatra 603 bez motoru. Co byste do ní namontovali? - 7 - tatra 603 bez motoru prodej 07
Tahle Tatra potřebuje hromadu práce, ale můžete do ní dát jakýkoliv motor chcete

Zdroj: eBay

Marek Bednář

Diskuze 55 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše