Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač

Už dávno před odhalením nové Supry bylo jasné, že tohle auto vzejde ze spolupráce Toyoty s BMW. Jak moc je ale tohle auto Toyota a jak moc BMW? To nepřestává udivovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač

20.10.2019 | Petr Miler

Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Už dávno před odhalením nové Supry bylo jasné, že tohle auto vzejde ze spolupráce Toyoty s BMW. Jak moc je ale tohle auto Toyota a jak moc BMW? To nepřestává udivovat.

Není přehnané říci, že nová Toyota Supra je zklamáním. Neznamená to, že by šlo o špatné auto a už vůbec nemusí být obchodně neúspěšné, velmi ale pochybujeme o tom, že si jej pořídí větší množství z těch, kteří snili o jejím návratu pod plakátem předchozí generace ve svém pokoji. Důvod lze shrnout do tří slov: Není to Toyota.

Mohli jsme stokrát vědět, že ji Japonci chystají ve spolupráci s BMW, přesto zaskočilo, jak málo z Toyoty na celém autě zůstalo. Sama automobilka ze země vycházejícího slunce navíc dopředu mnohokrát tvrdila, že se se svým německým partnerem pouze domluvila na společných základech a pak si obě firmy šly vlastní cestou, přičemž většina práce na podobě finálního produktu je její. Realita tak ale od začátku nevypadá.

Stačí letmý pohled a Supra dělá dojem spíše jakési repliky, kdy někdo vzal existující auto jiného výrobce, navlékl na něj karoserii vozu, který chtěl mít a v interiéru vyměnil nanejvýš pár log a dílčích komponentů. Přesně tak vůz působí a ať už funguje jakkoli, minimálně nadšence jen rozčiluje. Chybí jim japonský motor, japonský interiér, japonský charakter.

Vše v tuto chvíli nasvědčuje tomu, že Toyota v prvé řadě poskytla BMW prostředky na to, aby zajistila naprosto většinu práce na vývoji a přípravách výroby a poté si pohrála jen s tím, co lze snadno změnit. Bizarně to dosvědčily už dosavadní svolávací akce, kdy se majitelé Toyot museli dostavit k dealerům BMW k opravě, to je zcela nevídaná věc. A další důkaz přichází od nadšenců z Daily Driven Exotics.

Ti se rozhodli koupit si co nejlevnější novou Supru, aby si dále mohli hrát s jejím vzhledem a technikou. Jako první se rozhodli vůz v základní červené barvě odít do nápadnější zelené fólie, s níž bude připomínat spíše Lamborghini, což pochopitelně znamenalo auto z velké části odstrojit. A při té příležitosti je nenapadlo nic lepšího, než se podívat, které díly na autě nesou logo Toyoty které BMW.

Nebyli zdaleka důslední, jen letmým zkoumáním ale došli k závěru, že tohle auto je tak z 90 % BMW. Odpovídá to skóre 18:2 pro mnichovskou automobilku, která se postarala evidentně o všechny díly od prkotin až po klíčové komponenty. Že je od BMW motor a vše okolo, je jasné, ale BMW jsou i brzdy, nápravy, tlumiče, těsnění okolo zámků, všechny plastové drobnosti, akumulátor a dokonce i výfuk. Je skutečně otázkou, v čem se skrývá vstup Toyoty za situace, kdy nemá na svědomí vývoj žádného klíčového komponentu, který ovlivňuje jízdní projev vozu? Je navíc třeba dodat, že co není BMW, to je stejně z Německa - letmo převodovka, skla nebo plynové vzpěry víka kufru.

Podpis Toyoty byl objeven pouze na předním nárazníku a vnitřní plastové výplni dveří. To je vše, tedy pomineme-li viditelná loga na karoserii, krytu motoru nebo středu volantu. Docela by nás zajímalo, jestli alespoň tyto díly pochází od Toyoty i v případě BMW Z4, pak by šlo mluvit alespoň o spolupráci, třebaže v naznačeném poměru. Ať tak či onak je teď definitivně jasné, že nová Supra je prostě BMW s pár specifickými prvky od Toyoty, víc nic. A není divu, že ji třeba nejlepší ze současných moderátorů Top Gearu nemůže vystát.


Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 1 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 01Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 2 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 02Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 3 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 03Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 4 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 04Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 5 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 05Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 6 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 06Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 7 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 07Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 8 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 08Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 9 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 09Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 10 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 10Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 11 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 11Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 12 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 12Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 13 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 13Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 14 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 14Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 15 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 15Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 16 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 16Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 17 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 17Nadšenci odstrojili novou Toyotu Supra a ukázali, co je ve skutečnosti zač - 18 - Toyota Supra 2020 nova pocet log BMW 18
Nová Supra je ještě méně Toyotou, než se dosud zdálo, podpisu japonské automobilky na ní nenesou téměř žádné díly

Zdroj: Daily Driven Exotics@Youtube

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše