Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce

Jakákoli auta se spalovacími motory jsou v Norsku silně znevýhodňována, teprve cena těch opravdu silných ale ukazuje, kam až Norové zašli. Jedna z prvních Corvette C8 v Evropě za víc než 6 milionů je vážně bláznivá věc.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce

15.8.2020 | Petr Prokopec

Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce

/

Foto: Emilie Westli Andersen

Jakákoli auta se spalovacími motory jsou v Norsku silně znevýhodňována, teprve cena těch opravdu silných ale ukazuje, kam až Norové zašli. Jedna z prvních Corvette C8 v Evropě za víc než 6 milionů je vážně bláznivá věc.

Osmá generace Chevroletu Corvette možná není dokonalým vozem, i tak představuje velmi atraktivní nabídku. Jde o pohledný, rychlý a ve finále stále docela praktický supersport, který ve srovnání s předchůdcem vnesl do hry více exotických materiálů. V základní verzi přitom startuje těsně pod 60 tisíci dolary (cca 1,3 milionu korun), načež jsme si již zvykli označovat Corvette C8 za americký zázrak. Lze ale na vůz nahlížet stejně z evropského úhlu pohledu? Už víme, že ne tak docela, v jedné zemi ale nabrala situace absurdních rozměrů.

V prvé řadě je dobré zmínit, že koncern Chevrolet se sice z Evropy stáhl, nicméně s Corvette se v globálním měřítku dál počítá. První dodávky mají být realizovány až ve druhém pololetí příštího roku, což znamená, že na starý kontinent dorazí americký supersport takřka dva roky po svém debutu. Nor Stale Pettersen ale čekat nechtěl.

Rozhodl se tedy pro individuální dovoz a do Evropy si jednu z prvních C8 přivezl na vlastní triko. To není jednoduchá věc sama o sobě, v době koronaviru však jde o logistický oříšek. Není tedy divu, že cesta zabrala vozu dlouhé čtyři týdny, přičemž poslední dny Pettersen dle svých slov nemohl ani dospat. Vůz tak přijel do přístavu v Oslu osobně přivítat.

Na celém příběhu však delší doba dodání není tím zajímavým. Prim v tomto ohledu hraje cena, která narostla na neskutečných 277 966 dolarů, tedy 6,15 milionu Kč. Znamená to, že Norové Corvette rozhodně nemohou říkat „levné americké Ferrari“, neboť vychází dráž než některá z nich, třebaže opět ne v Norsku.

Absurditu jen umocňuje skutečnost, že zdaleka nejde o provedení s veškerými možnými příplatky. Zmínka o nejvyšší rychlosti 312 km/h je totiž jasným důkazem, že vůz nedisponuje paketem Z51 Performance. Při pohledu do kabiny pak lze zaznamenat absenci sportovnějších sedadel GT2. Dá se tedy předpokládat, že v „plné polní“ by Corvette C8 vyšla na více než 6,5 milionu Kč. Na koho se Pettersen může zlobit? Leda na zemi, ve které žije.

Je totiž nutné dodat, že ve většině evropských zemí nebude Corvette stát asi pětinásobek své americké ceny, ale spíše dvojnásobek. Norsko však už řadu let až absurdním způsobem protěžuje elektromobily a leckdo jejich tamní prodeje označuje za zázrak. Zas takový zázrak to ale není, někdo jejich skutečné ceny někdo musí zaplatit a Pettersen to ve svém komentáři ke koupi připomíná. Pro úplnost dodejme, že takový Mercedes EQC stojí v Norsku v základu v přepočtu 1,5 milionu Kč, základní VW Golf TSI 1 milion. To se pak člověk nediví, že je jinak velké luxusní SUV jedním z nejprodávanějších aut - i za peníze těch, kteří si koupili normální Golf za skoro dvojnásobek své skutečné ceny.


Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce - 1 - Chevrolet Corvette C8 2020 prvni v Norsku 01Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce - 2 - Chevrolet Corvette C8 2020 prvni v Norsku 02Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce - 3 - Chevrolet Corvette C8 2020 prvni v Norsku 03Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce - 4 - Chevrolet Corvette C8 2020 prvni v Norsku 04Nor koupí auta se spalovacím motorem na vlastní kůži poznal cenu elektrické revoluce - 5 - Chevrolet Corvette C8 2020 prvni v Norsku 05
Stale Pettersen si jako první v Norsku a možná i v Evropě pořídil Corvette osmé generace. Kvůli štědré podpoře elektromobility jej však přišla na více než 6 milionů českých korun, to se vyplatí. Foto: TV2

Zdroj: TV2

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše