Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu

Až příliš důsledný byl americký policista z Floridy, který zatkl řidiče jen proto, že provokoval nálepkou na zadním skle. Policista na chvíli vyhrál, právo ale v tomto případě na jeho straně nestojí.
 1. Autoforum.cz
 2. Rubriky a sekce
 3. Zajímavosti

Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu

15.5.2019 | Mirek Mazal

Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Až příliš důsledný byl americký policista z Floridy, který zatkl řidiče jen proto, že provokoval nálepkou na zadním skle. Policista na chvíli vyhrál, právo ale v tomto případě na jeho straně nestojí.

V případě, který se ve své celistvosti může odehrát snad jedině v USA, hrají hlavní roli floridský policista a tamní řidič jménem Shane Webb. Na silnici se se svým velkým pick-upem choval spořádaně, policistovi se ale nelíbila nálepka s textem „I Eat Ass“ na zadním skle jeho vozu.

Jako nezřídka může mít tohle spojení může mít řadu interpretací, přičemž ta běžnější nepatří zrovna do slovníku Mirka Dušína. Fráze se ale často používá i ve smyslu „mám smysl pro humor” či „chápu legraci”, na čemž dozajista není nic špatného. I přes mnohoznačnost celého vyjádření ale tato tři slova vadila policistovi natolik, že řidiče jen kvůli tomu zatknul a obvinil.

Celý příběh začal Webbovým zastavením hlídkou západně od Jacksonville. Nejdříve proběhl vyhrocený monolog ze strany policisty, který na příkladu malých dětí vysvětlil, že takový text může ratolesti pohoršovat a jejich rodiče pak mají trable s vysvětlováním zdánlivě hanlivého popisku. Webb odpověděl, že je na rodičích, aby to dětem správně vysvětlili.

Kromě otcovské lekce ale uniformovaný muž přidal upozornění na protizákonné jednání a vyzval řidiče k odstranění aspoň jednoho písmena ze slova „ass”. Na to řidič odmítl reagovat, a tak jej aktivní policista po poradě s kolegy zatkl a odvezl na služebnu. Nutno dodat, že floridské zákony skutečně zakazují veřejné zobrazování obscénních textů podobného typu, místní právní úprava ale nemá žádný reálný dopad.

Kancelář šerifa předala Webbův případ státnímu zastupitelství s návrhem na obžalobu, prokuratura ale přikázala jeho okamžité propuštění. Státní zástupce správně konstatuje, že podobné případy se v minulosti před soudem ocitly a byly shozeny ze stolu kvůli prvnímu dodatku americké ústavy, který ve své podstatě konstatuje, že svoboda slova je nedotknutelná. Neexistuje tedy žádný vyšší zájem, který by bylo možné nad svobodu projevu nadřadit a precedenty nedávají případné žalobě šanci na úspěch.

Celý případ tím ale nekončí. Webb nyní šerifovu kancelář, jejíž pracovník jej zatknul, žaluje. Podle jeho právního zástupce Andrewa Bonderuda byl jeho klient minimálně nedovoleně zatčen a omezen na svobodě projevu, další pochybnosti zákroku Bonderud prošetřuje. Na stole je žádost o finanční odškodnění, které bude s vysokou dávkou jistoty uznáno jako oprávněné.

Není lepšího příkladu amerických zvyklostí. Na jedné straně provokatér s velkými pick-upem, na druhé velmi sebevědomý strážce zákona a nad nimi soudní systém, který když už nic jiného, zajišťuje lidem alespoň určité, ústavou garantované svobody. Podobné ustanovení máme i u nás, víme ale, jaký má v praxi účinek. Říkat si sice můžete, co chcete, za spoustu věcí vás ale klidně zavřou, ústava neústava.


Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 1 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 01Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 2 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 02Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 3 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 03Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 4 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 04Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 5 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 05Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 6 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 06Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 7 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 07Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 8 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 08Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 9 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 09Policista zatkl řidiče kvůli pouhé nálepce na zadním skle, obrátilo se to proti němu - 10 - Nedovolene zatceni ridice Florida foto 10
Chybný zákrok policisty následoval poté, co na zadním skle Chevroletu zmerčil potenciálně pohoršující nápis. Jenže omezovat v USA lidi kvůli podobným věcem není reálně možné

Zdroj: HonorYourOath Civil Rights Investigations@Youtube

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše