Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty

Podvádět se dá se vším a ani olej do auta, který si kupujete, nemusí být tím, čím se zdá. Podvodníci na plagiátech vydělávají ve velkém.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty

16.9.2018 | Petr Miler

Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Podvádět se dá se vším a ani olej do auta, který si kupujete, nemusí být tím, čím se zdá. Podvodníci na plagiátech vydělávají ve velkém.

Už mnohokrát jsme zmiňovali, že kvalitní motorový olej je jednou z nejlepších věcí, kterou můžete svému autu nadělit. Nevyplatí se na něm šetřit, a tak je vhodné sáhnout po produktu ověřené značky, která disponuje patřičným zázemím pro vývoj těch správných maziv. Může se zdát, že s tímto odhodláním nemůžete při koupi oleje sáhnout vedle, jenže opak je pravdou - ani olej nemusí být tím, čím se na první pohled zdá být.

Stejně jako oblečení, hodinky, parfémy a spousta dalších značkových věcí, ani balení oleje s logem známého výrobce nemusí ve skutečnosti skrývat to, co má. V minulosti jsme vás o tom již informovali, tento „byznys” má ale stále daleko k vymýcenému. A tak se nyní dozvídáme o případu další obří pančovací dílny, kterou vyhmátli ruští kriminalisté.

Informuje o tom tamní ministerstvo vnitra, jehož speciální oddíly na boj s korupcí a hospodářskou kriminalitou zasáhly tento týden na 30 místech země, aby rozmetaly rozsáhlou síť podvodníků s oleji. Ti poblíž Moskvy a Kazaně provozovali tajné továrny, ve kterých bylo objeveno 12 tun falešných olejů připravených k expedici, dalších 17 tun samotného oleje připraveného k zabalení a na 3 tisíce prázdných plastových obalů s falešnými logy známých výrobců připravených k plnění.

Podvodníci falešné obaly pěchovali levnými oleji domácí výroby, které se dokonce nebáli míchat s těmi již použitými. Že něco takového nemůže fungovat zdaleka tak dobře, jako originál, je nabíledni, přesný rozsah zneužívaných značek ale tentokrát nebyl zveřejněn. Rusové hovoří pouze o falsech rozličných známých výrobců.

Dle předběžných odhadů ministerstva zadržení na padělaných olejích ročně obraceli přes 4 miliardy rublů (asi 1,29 miliardy Kč) a jen zabavenými falsy byla výrobcům originálů způsobena škoda přes 80 milionů rublů, tedy asi 26 milionů Kč. Nešlo tedy o nic malého a část pančovaných produktů končila i v zahraničí.

Odhalení těchto podvodníků je jistě dobrou zprávou, nedělejme si ale iluze, že šlo o jedinou takovou dílnu na světě. Falešné oleje se jistě vyrábějí dál a při jejich koupi je třeba dávat pozor, abyste zaplatili za to, co opravdu chcete. Poznat pravý výrobek může být ovšem komplikované, neboť podvodníci si sami tisknou i etikety s ochrannými znaky. Minimálně pro laika je tak skoro nemožné rozeznat pravý olej ani na základě jeho balení, ani při kontaktu se samotným mazivem.

Nejjistější cestou je tedy nakupovat u pro vás důvěryhodných či okolím jinak ověřených prodejců, kteří samozřejmě ví, kdo jim oleje prodal a jak moc věrohodný dodavatel to je. Též značkové sítě čerpacích stanic se zdají být jistotou, zvlášť ty nabízející oleje vlastní výroby.


Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 1 - Pancovani oleje Rusko lepsi 01Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 2 - Pancovani oleje Rusko lepsi 02Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 3 - Pancovani oleje Rusko lepsi 03Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 4 - Pancovani oleje Rusko lepsi 04Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 5 - Pancovani oleje Rusko lepsi 05Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 6 - Pancovani oleje Rusko lepsi 06Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 7 - Pancovani oleje Rusko lepsi 07Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 8 - Pancovani oleje Rusko lepsi 08Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 9 - Pancovani oleje Rusko lepsi 09Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 10 - Pancovani oleje Rusko lepsi 10Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 11 - Pancovani oleje Rusko lepsi 11Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 12 - Pancovani oleje Rusko lepsi 12Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 13 - Pancovani oleje Rusko lepsi 13Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 14 - Pancovani oleje Rusko lepsi 14Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 15 - Pancovani oleje Rusko lepsi 15Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 16 - Pancovani oleje Rusko lepsi 16Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 17 - Pancovani oleje Rusko lepsi 17Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 18 - Pancovani oleje Rusko lepsi 18Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 19 - Pancovani oleje Rusko lepsi 19Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 20 - Pancovani oleje Rusko lepsi 20Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 21 - Pancovani oleje Rusko lepsi 21Pozor na falešné oleje. Odhalena byla další pančovací dílna s miliardovými obraty - 22 - Pancovani oleje Rusko lepsi 22
Takhle to vypadalo v ruské pančovací dílně, který byla odhalena v roce 2016. K aktuálnímu případu obrazový materiál zveřejněn nebyl, čekejme ale velmi podobné senérie

Zdroj: Ministerstvo vnitra Ruské federace

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše