Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou

Rusové jsou experty na to nabídnout to či ono auto v jeho velmi levné či úplně nejlevnější podobě a lidé z UAZu není výjimkou. Ti přepracoval legendární Buchanku a nadělil ji hned dvě dvoupostele a kuchyňku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou

9.7.2020 | Petr Prokopec

Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou

/

Foto: UAZ

Rusové jsou experty na to nabídnout to či ono auto v jeho velmi levné či úplně nejlevnější podobě a lidé z UAZu není výjimkou. Ti přepracoval legendární Buchanku a nadělil ji hned dvě dvoupostele a kuchyňku.

Říká si Bajkal a je dílem ruské automobilky UAZ. Jeho základem je legendární Buchanka, tedy UAZ-390995, který byl ve spolupráci s moskevskou firmou Lux-Form přepracován právě na obytný vůz. Zajímavé je, že Rusové původně s touto variantou mysleli jen na západní trhy. Jelikož se však Buchanka Bajkal setkala s velkými očekáváními, bylo rozhodnuto, že bude nabídnuta všem, tedy i ruskému publiku.

Tento krok ve výsledku není až tak překvapivý, neboť UAZ dodává, že modifikovat lze i starší vozy, nikoliv pouze ty nové. Přestavba vychází na 600 tisíc rublů (cca 199 tisíc Kč), což není mnoho ani na ruské poměry. Jakkoliv je třeba pamatovat na to, že potřebovat samozřejmě budete i samotný vůz. Pokud jej nemáte, pak kombi, na kterém je Bajkal založen, stojí od 750 tisíc rublů (asi 249 tisíc Kč). I tak se ale stále v případě obytných aut pohybujeme stále ve velmi levných vodách - levnější obytné auto podobného kalibru neexistuje.

Co za své peníze dostanete? V prvé řadě je tu sklolaminátová střecha, kterou lze zvednout a vytvořit tak stan. Respektive patro, ve kterém se nachází postel o rozměru 1 950 x 1 255 milimetrů. Její pevnost má na starosti hliníkový rám, mimo to nechybí ani polymerové okno se síťkami proti hmyzu. Po jejím vysunutí je nicméně třeba počítat s tím, že celková výška vozu narostla z 2 160 na 2 710 mm.

Další dvoupostel o rozměru 1 900 x 1 460 mm se nachází v zadní části vozu, přičemž obě její poloviny jsou po stranách uchycené ke speciální konstrukci. Lze je sklopit podél stěn, což navýší nákladovou kapacitu. Kromě kol či kempingové výbavy, na níž jsou v konstrukci připravené úchyty, dovnitř mohou i pasažéři, neboť po sklopení postelí je možné zvednout opěradla sedadel ve druhé řadě.

Dále lze zmínit provizorní kuchyňku, která se nastěhovala do stěny oddělující kabinu od zadní části. Nechybí v ní dřez či zásobník na 20 litrů pitné vody, stejně jako lednička a přenosný vařič. Vše pak doplňují praktické skříňky. Tím přestavba na mobilní domov končí, u konce však nejsou možnosti ruské značky. Ta pro Bajkal nabízí i terénní výbavu, která dokonce počítá s pneumatickým podvozkem.

Je tedy zjevné, že přepracovaná Buchanka se dostane prakticky všude, navíc vám v divočině umožní i delší pobyt. To vše za cenu, která je v podstatě bezkonkurenční. Ostatně třeba nedávno zmiňovaný australský Base Cabin stojí třikrát více, přičemž nabízí pouze jednu postel a navíc není schopen samovolného pohybu. Tedy pokud tento přívěs neodbrzdíte a nepošlete z kopce.


Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 1 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 01Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 2 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 02Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 3 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 03Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 4 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 04Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 5 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 05Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 6 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 06Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 7 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 07Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 8 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 08Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 9 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 09Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 10 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 10Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 11 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 11Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 12 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 12Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 13 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 13Rusové prodávají nejlevnější obytné auto světa, dostane se i tam, kam jiná nemohou - 14 - UAZ Buchanka RV 2020 prvni sada 14
Legendární Buchanka se dočkala zajímavé konverze, Rusové tak stvořili nejlevnější mobilní domov na světě. Foto: UAZ

Zdroj: UAZ

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše