Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC

(+ videa) Audi RS4 Avant? RS6 Avant? BMW M5 Touring? Ne, to všechno jsou ti druzí, nejrychlejší kombi Severní smyčky je od Seatu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC

14.5.2015 | Petr Miler | 13 příspěvků

Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(+ videa) Audi RS4 Avant? RS6 Avant? BMW M5 Touring? Ne, to všechno jsou ti druzí, nejrychlejší kombi Severní smyčky je od Seatu.

Zajímavé zprávy přichází tento týden ze Severní smyčky německého Nürburgringu. A jistě není náhodou, že přichází těsně před víkendem, kdy se na Nordschleife odehraje vůbec nejslavnější tamní závod - každoroční čtyřiadvacetihodinovka. Včerejší úžasná podívaná, kterou nám dopřál Sebastian Loeb se svým speciálem pro WTCC má s víkendovým závodem spojitost přímou, dnešní novinka poněkud jižnějšího původu jen volnou. Pozoruhodná je ale ještě více, i když video s takovou podívanou ji (zatím) neprovází.

Seat se totiž pochlubil, že se svým Leonem ST Cupra či Leonem Cupra ST, prostě kombi-verzí skvělého hot hatche, dokázal pokořit právě Zelené peklo v čase rovných 7 minut a 58 sekund. Cokoli „pod 8” je na starém Ringu excelentní výsledek, v autě schopném převážet všechno možné od harampádí z půdy až po novou postel je to ale o to obdivuhodnější. A nejde jen o to.

Auto, které jsme už stihli poprvé otestovat, je totiž na Smyčce ještě rychlejší než krátká verze. Navzdory tomu, že má o 27 cm více na délku a o 45 kg vyšší hmotnost, zvládlo překonat výkon Leonu Cupra SC o 0,4 sekundy. Jak je to možné? Pilot, který má oba výkony na starosti, Jordi Gené, k tomu řekl: „V rychlých zatáčkách je zadní náprava ST progresivnější a maximální rychlost je vyšší díky nižšímu odporu vzduchu. Co ztrácíme na výjezdu z některých zatáček, získáváme v rychlých šikanách a na rovinkách.”

Dává to smysl, Nordschleife je rychlá trať a schopnost vozu chovat se dobře ve vysokých rychlostech je důležitější než v těch nízkých. Přesto nám kilogramový handicap ST přijde být nemalý a rozdíl v časech obou aut minimální. Je tedy možné, že Genému prostě jen sedlo více kolo či auto samo, což ostatně naznačují i jeho další slova. „Jezdit tady je jako hrát golf - každý den můžete na Nordschleife udělat něco lépe,” řekl Gené a dodal: „S delší karoserií si tady můžeme více hrát se zadkem, abychom auto lépe poslali do zatáčky. Je to velmi hezký pocit, když vypnete ESP.” My jen doufáme, že mu za tato politicky nekorektní slova nepřistane na stole nějaká pokuta z Bruselu. ESP se přece správně vypíná jen „na dílně”...

Ale nežertujme, tohle je vážná věc. Cupra ST se tím totiž stala vůbec nejrychlejším kombíkem na Severní smyčce, a to je při jejím „pouze” 280koňovém výkonu úctyhodné. Audi RS4 Avant B8 s 450 koňmi má na okruhu stejný výsledek (a totožně výkonné kupé je ještě o sekundu pomalejší, kdyby vás to zajímalo). RS6 Avant ztrácí dalších 7 sekund a pokud budeme považovat za kombík i předchozí RS3 Sportback, pak ten ztrácí sekund 22. Poslední kombi divize M pak není o moc lepší - M5 Touring ještě s 507koňovým desetiválcem má čas 8:13. A je tu vůbec záplava výkonnějších a dražších aut, které si tohle kombi dalo ke svačině nebo jimž se dokáže rovnat.

Pozoruhodný úspěch pro Seat a zřejmě nejlepší důkaz toho, že naše vlastní okouzlení tímto autem nemá vratké nohy. Bohužel zatím chybí video s kompletním záznamem této jízdy, ale i dva níže dostupné pohledy na ST Cupra na Ringu stojí za zhlédnutí. Více nám snad Seat poví během následujících hodin či dnů...


Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 1 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 01Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 2 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 02Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 3 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 03Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 4 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 04Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 5 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 05Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 6 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 06Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 7 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 07Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 8 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 08Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 9 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 09Seat Leon Cupra ST je nejrychlejší kombi Nordschleife, překonalo i Cupru SC - 10 - Seat Leon Cupra ST Nordschleife rekord prvni 10
Leonu Cupra ST to na Ringu sluší, jen co je pravda...

Zdroj: Top Gear

Petr Miler

Diskuze 13 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše