Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne

Tesla nikdy nepoznala roční zisk a za sebou má nejztrátovější kvartál ve své historii. Odhalení dvou novinek pak má být jen zástěrkou problematické reality.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne

20.11.2017 | Mirek Mazal | 139 příspěvků

Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla nikdy nepoznala roční zisk a za sebou má nejztrátovější kvartál ve své historii. Odhalení dvou novinek pak má být jen zástěrkou problematické reality.

Tesla plní stránky médií každý den. Elon Musk - zakladatel, hlavní akcionář a výkonný šéf v jedné osobě - ve dne v noci přemýšlí, kam firma zamíří se svými výrobky a co bude prezentovat příště. Někdy jsou jeho ambice nereálné, jindy osobně šokuje skoro hotovým produktem s úžasnými parametry. Elon Musk navzdory své nepochybné inteligenci a schopnosti vidět o pár tahů napřed někdy působí jako neřízená střela, podobně jako jeho poslední rychlý elektromobil.

Je to ale jen dílo okolností? Nemělo to přesně takto být? Ozývají se hlasy, že humbuk okolo prezentace dvou novinek je jen záměrnou zástěrkou současných problémů firmy. Elon Musk se touto cestou má snažit stůj co stůj zastavit klesající důvěru investorů, s níž firma stojí a padá. Problémy s výrobou a klesající cena akcií nejsou ta témata, která by Tesla ráda viděla média probírat - fantastické nové projekty, to je to pravé.

Jedním z hlasitých kritiků Tesly je Bob Lutz, který strávil prakticky celý svůj profesionální život ve vedení největších světových automobilek. I za situace, kdy se Tesle podaří strhnout pozornost od dnešních problémů ke světlým zítřkům, zůstává realistou a za své názory se nestydí. Po páteční prezentaci novinek Tesly tak poskytl rozhovor americké televizi CNBC, v němž byl směrem ke kalifornské automobilce - i na své poměry - neobyčejně kritický.

Prohlásil, že se Tesla navzdory poslední prezentaci blíží krachu, který přijde dříve, než by si leckdo pomyslel. Nedává jí tak ani tolik, kolik kdysi dostal bolševik v jednom slavném českém filmu - před sebou má prý jen rok života. Lutz předpovídá konec na rok 2018, protože Tesla v poslední době bezprecedentní rychlostí ztrácí vysoce postavené zaměstnance i peníze.

Mezi problémy, kterým automobilka čelí především, jsou nekontrolovaně vysoké náklady, neefektivní výroba a žádná prodejní síť. Tesla podle Lutze po faktické stránce nenabízí nic, čím by měla být výjimečná a v čem by měla nepřekonatelnou výhodu proti konkurenci. Baterie do elektromobilů umí vyrobit i jiné automobilky, dodal Bob Lutz, bývalý viceprezident General Motors. Dokonce si myslí, že v GM už dnes zvládnou vyrobit lepší baterie za nižší ceny.

Některé z těchto pohledů se zdají být nerealistické, ale je třeba si uvědomit, že nikdo jiný nenabízí podobná auta nikoli proto, že je neumí vyrobit, ale proto, že na nich neumí vydělat. To neumí ani Tesla, na rozdíl od jiných firem si to ale zatím může dovolit. Tak či onak se firma dále bude muset vyrovnávat s odlivem kapitálu, což zvládne jen za situace, kdy většina lidí bude věřit tomu, že Muskův sen o revoluci v dopravě je uskutečnitelný. A Lutz nevěří tomu, že to bude trvat déle než dalších 12 měsíců.

Pochopitelně, je to názor jednoho člověka, třebaže velmi zkušeného. Tesla se vždy tak trochu vymykala normě a už roky přežívá způsobem, který by jiné automobilky dávno zahubil. Otázkou je, jak dlouho to může vydržet. Názor Boba Lutze znáte, můžete přidat ten svůj...


Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 1 - tesla elon musk krci ramenyTesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 2 - elon musk tesla model s 01Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 3 - Elon Musk hanba 2017 Q3 Perex
Elon Musk se zdá být jednou nahoře, jednou dole...

Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 4 - Bob Lutz historicke dalsi 01Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 5 - Bob Lutz historicke dalsi 02Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 6 - Bob Lutz historicke dalsi 03Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 7 - Bob Lutz historicke dalsi 04Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 8 - Bob Lutz historicke dalsi 06Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 9 - Bob Lutz historicke dalsi 07Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 10 - Bob Lutz historicke dalsi 08Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 11 - Bob Lutz historicke dalsi 09Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 12 - Bob Lutz historicke dalsi 10Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 13 - Bob Lutz historicke dalsi 11Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 14 - Bob Lutz historicke dalsi 12Tesla krachuje, říká přes odhalení novinek Bob Lutz. Dává jí rok, dva už ani ne - 15 - Bob Lutz historicke dalsi 13
...podle Boba Lutze jsou ale ony pozitivní záchvěvy jen snahou zastřít smutnou realitu fungování Tesly

Zdroj: CNBC

Mirek Mazal

Diskuze 139 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.