Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo

Dlouhodobé testy hovořily jasně a někteří majitelé uvádějí, že v rámci záruky vozu byla vyměněna baterie. Automobilka navíc neodpovídá na dotazy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo

11.12.2015 | Marek Bednář | 34 příspěvků

Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Dlouhodobé testy hovořily jasně a někteří majitelé uvádějí, že v rámci záruky vozu byla vyměněna baterie. Automobilka navíc neodpovídá na dotazy.

Spolehlivost prvních vyrobených kusů Tesly Model S je možná horší, než se zdálo. Podle studie organizace Plug In America, která se zabývá elektromobilitou, je 60% pravděpodobnost, že během prvních 60 tisíc mil (97 tisíc kilometrů) bude Model S vyrobený v roce 2012 nebo 2013 postižen problémy s pohonným ústrojím.

Takové výsledky byly získány z dotazníku, který vyplnilo 327 majitelů Modelu S z oněch prvních let výroby. Pravděpodobnost výše je tedy alarmující, ale v oněch letech se vyrobilo asi 25 tisíc Modelů S, takže berme číslo 60 % s rezervou. Plug In America ovšem není první, kdo zpravuje o mizerné spolehlivosti Model S - tento vůz nedávno nebodoval ve studii Consume Reports a také v dlouhodobém testu amerického webu Edmunds byla spolehlivost jednoho ze starších kusů tristní.

Z problémů, které Edmunds za rok a půl testování musel řešit, vyzdvihněme zejména nutnost třikrát vyměnit elektromotor během 49 tisíc kilometrů a jednou také baterii. O výměnách elektromotorů výsledková listina oné studie, kterou si můžete prohlédnout zde, nehovoří, ale počty vyměněných baterií ukazuje. Slušnému počtu aut musela být baterie vyměněna a je tu i jeden, který dostal novou baterii už podruhé.

Podobně jako v případě dlouhodobého testu Edmunds, i zde se na většinu oprav nejspíš vztahovala záruka. Ta byla původně na 4 roky nebo 80 tisíc kilometrů, později ale byla u modelového roku 2013 rozšířena na 8 let bez omezení nájezdu, takže spousta aut je stále v záruce a ještě dlouho v ní bude. Baterie by měla vydržet aspoň 160 tisíc kilometrů a žádné z oněch 327 aut ještě tolik neujelo, maximum je cca 153 tisíc.

Máme tedy dost indicií o tom, že spolehlivost Model S je minimálně u prvních kusů nevalná. Podobně soudí také organizace Consumer Reports, která Model S také dlouhodobě testovala, třebaže taková noční můra jako u Edmunds to nebyla. Consumer Reports však na základě zkušeností čtrnácti stovek majitelů snížilo hodnocení spolehlivosti Modelu S z „průměrného” na „podprůměrné”.

Co více, na dotazy webu Green Car Reports ohledně spolehlivosti Tesla neodpovídá. Otázky nejsou nesmyslné, web se ptal např. kolik motorů Tesla vyměnila nebo jaké procento aut bude pravděpodobně potřebovat výměnu motoru dle firemních statistik spolehlivosti. Automobilka ovšem neraguje, což může naznačovat, že čísla jsou vážně špatná.

Všechny tyto popsané problémy se nicméně týkají Modelů S z let 2012 a 2013. Jsou to první roky výroby tohoto stroje a třebaže Tesla měla zkušenosti z Roadsteru, sama v minulosti přiznala, že Roadster byl šitý hodně horkou jehlou bez velké pozornosti k detailu. Je více než pravděpodobné, že novější Modely S z let 2014 a 2015 vykazují lepší spolehlivost. Počkejme si nicméně, jak si ve spolehlivosti povede Model X.


Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 1 - 2012 tesla s cerna 01Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 2 - 2012 tesla s cerna 02Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 3 - 2012 tesla s cerna 03Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 4 - 2012 tesla s cerna 04Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 5 - 2012 tesla s cerna 05Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 6 - 2012 tesla s cerna 06Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 7 - 2012 tesla s cerna 07Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 8 - 2012 tesla s cerna 08Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 9 - 2012 tesla s cerna 09Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 10 - 2012 tesla s cerna 10Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 11 - 2012 tesla s cerna 11Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 12 - 2012 tesla s cerna 12Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 13 - 2012 tesla s cerna 13Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 14 - 2012 tesla s cerna 14Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 15 - 2012 tesla s cerna 15Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 16 - 2012 tesla s cerna 16Tesla Model S může být spolehlivá ještě méně, než se dosud zdálo - 17 - 2012 tesla s cerna 17
Spolehlivost prvních kusů Tesly Model S je vážně tristní (na snímcích vůz z roku 2012)

Zdroj: Autoblog

Marek Bednář

Diskuze 34 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše