Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu

Tesla měla vyvinout speciální sklo, které odolá nadstandardní zátěži, při prezentaci jej ale dvakrát zdevastovala kovová koule. Obyčejné sklo Golfu vydrží mnohem víc, jak ukázal jeho majitel.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu

23.12.2019 | Petr Prokopec

Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tesla měla vyvinout speciální sklo, které odolá nadstandardní zátěži, při prezentaci jej ale dvakrát zdevastovala kovová koule. Obyčejné sklo Golfu vydrží mnohem víc, jak ukázal jeho majitel.

Pokud jste zhlédli pár filmů, nejspíše jste nabyli názoru, že rozbít boční okno automobilu je velmi snadné. Řadě hrdinů totiž kolikrát stačí jen pouhá pěst, a rázem jsou uvnitř. Realita je však zcela jiná, jak kupříkladu před pár lety demonstroval majitel BMW řady 5. Ten si v nouzi vzal na pomoc řadu věcí od šroubováku až po sekyru, ovšem úspěšný nebyl. I proto, že mířil na střed skla, které není pouze pevné, ale rovněž nadmíru pružné. Odolnost navíc mohla dále zvednout ochranná fólie.

V tomto kontextu se ještě ostudněji jeví selhání Tesly během prezentace pick-upu Cybertruck. Kalifornská automobilka totiž chtěla ukázat své inovativní sklo, které by mělo být pomalu neprůstřelné. Nicméně stačilo pár hodů ocelovou koulí a rázem okno pokryla řada prasklin. To je překvapivé už proto, že rány byly stejně jako ve výše popsaném případu mířeny doprostřed. Přesto však sklo neodolalo a Tesla měla rázem z ostudy kabát.

Nyní bylo selhání výrobce elektromobilů ještě umocněno, neboť na světě je další video, jenž mapuje pokusy o rozbití bočního okna běžného Volkswagenu Golf čtvrté generace. I tentokráte je přitom použita ocelová koule, dokonce o půlkilové hmotnosti. Jakkoliv je však házena proti oknu stále prudčeji, sklo plně odolává. Dochází proto na jedenačtvrtkilové kladivo, ovšem ani s ním není majitel úspěšný. Dovnitř se mu tak povede proniknout až se čtyřkilovou palicí.

Právě v této chvíli však dochází na nejzajímavější moment videa. Majitel Golfu totiž sáhne po novém sklu, jenž však nejprve opatří 1,5milimetrovou metalizovanou fólií a poté ještě 4milimetrovým ochranným filmem. Následně zopakuje veškerý test, tentokráte však již na prolomení okna nedojde. A to přesto, že je znovu použita čtyřkilová palice. Ta se však od skla pouze odrazí a málem „nafackuje“ i majiteli, což jen deklaruje použitou sílu.

Co z toho vyplývá? V prvé řadě tolik, že boční okna aut jsou opravdu neskutečně pevná. Rozbít je tak nelze zrovna snadno, jakkoliv úplně nemožné to není - stačí mířit na okraje skla, která jsou vůči poškození náchylnější. Právě tato skutečnost měla způsobit potíže Tesle, nezničitelnost nového pick-upu totiž byla nejprve demonstrována úřadováním palice na karoserii. To dle Elona Muska mělo nalomit sklo.

Zda tomu tak opravdu bylo či nikoliv, je ve hvězdách. Nicméně se ukazuje, že Tesla tentokráte napnula své úsilí skutečně špatným směrem. Jak je totiž evidentní, stačí jen pár vrstev fólie a okno je pomalu nezničitelné. Zbytečná snaha o inovaci? Nebylo by to poprvé, kdy bychom se něčeho takového od Tesly dočkali.


Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 1 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 01Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 2 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 02Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 3 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 03Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 4 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 04Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 5 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 05Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 6 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 06Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 7 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 07Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 8 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 08Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 9 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 09Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 10 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 10Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 11 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 11Pokus o rozbití obyčejného okna VW Golf jen umocňuje selhání Tesly při odhalení pick-upu - 12 - VW Golf test rozbiti skla 2019 videoscreen 12
Jakkoliv se to možná nezdá, i okno běžného Volkswagenu Golf je neskutečně pevné a nakonec podlehne až čtyřkilové palici. Stačí však pár fólií a je prakticky nezničitelné

Zdroj: CarHax@Youtube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.