To byste nevymysleli: Aktivisté si vynutili elektromobily, teď je zapalují coby hrozbu pro planetu

Pokud se mluví o nařizování elektrických aut, ve stejné větě padají slova o tom, že jde o politický akt vynucený ekologickými aktivisty. Fakt, že ekologičtí aktivisté nyní elektromobily zapalují s tím, že představují hrozbu pro planetu, je snad až směšný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

To byste nevymysleli: Aktivisté si vynutili elektromobily, teď je zapalují coby hrozbu pro planetu

16.9.2023 | Petr Prokopec

To byste nevymysleli: Aktivisté si vynutili elektromobily, teď je zapalují coby hrozbu pro planetu

/

Foto: Indymedia, tiskové materiály

Pokud se mluví o nařizování elektrických aut, ve stejné větě padají slova o tom, že jde o politický akt vynucený ekologickými aktivisty. Fakt, že ekologičtí aktivisté nyní elektromobily zapalují s tím, že představují hrozbu pro planetu, je snad až směšný.

Na ekologický aktivismus lze pohlížet z různých úhlů. Obecně vzato není nic špatného na tom, že někteří upozorňují na problémy, které si pozornost zaslouží. Taková snaha by ale měla vést ke konstruktivní debatě, na jejímž konci se nachází racionální kroky vedoucí k nápravě problematického stavu. Jenže nic takového se neděje. Ekologický a zejména pak klimatický aktivismus je dlouhodobě velmi agresivní a na cestě za jediným cílem se neohlíží na nikoho a nic jiného. V extrému tedy dochází i na poškozování cizích věcí, stejně jako je třeba omezován svobodný pohyb jiných. S něčím takovým souhlasit prostě nelze.

Lidem s aktivisty v poslední době dochází trpělivost, a tak lze každou další jejich akci vnímat jako potenciálně výbušnou. Společnost je podrážděná i bez toho a může stačit málo, aby si lidé začali na aktivistech vylévat svou frustraci. Ostatně si pusťte snímek Volný pád s Michaelem Douglasem. O klimatické změny v něm sice nejde, lidské frustrace je ale v tomto filmu spousta. Spouštěčem vlny násilí fiktivního D-Fense je pouhá dopravní zácpa. Těch přitom dnes máme více než dříve, a to i kvůli lidem lepícím se k vozovce či kráčejícím jízdními pruhy s hesly jako „Třicítka pro Prahu“.

Hnutí Poslední generace a jemu podobné organizace nicméně neobtěžují své okolí pouze u nás, ale rovněž v zahraničí. A zatímco v Česku zatím jedinými protireakcemi kromě nadávek a pár facek či kopanců bylo zformování skupiny „Třístovka pro Prahu“, která je spíše než cokoli jiného recesí, v Německu může být snadno mnohem hůř. V úterý večer bylo ve Fechenheimu ležícím na úpatí Frankfurtu zapáleno deset Tesel. Dalších pět pak bylo poškozeno, přičemž k akci se přihlásili poněkud militantnější ekologičtí aktivisté. Těm se zjevně znelíbilo to, co dříve sami prosazovali.

„Potřebné suroviny pro baterie elektromobilů, třeba lithium a kobalt, se těží v Jižní Americe a Africe za otřesných podmínek. Při výrobě a dopravě jsou navzdory všem příslibům používána fosilní paliva. Proto je Tesla jedním z našich největších nepřátel,“ uvedli v anonymním dopisu doprovázejícím celou akci. Zároveň poukázali na to, že zatímco na IAA v Mnichově se všichni opájejí novými elektromobily, svět je zachvácen záplavami či požáry. „Proto jsme dnes flambovali pár nových Tesel,“ stojí dále v dopise.

Hasiči požár zlikvidovali během jedné hodiny, nicméně shořelé či poškozené vozy zůstávají nadále pod dohledem kvůli riziku opětovného vznícení. Škoda byla odhadnuta na zhruba 12,5 milionu korun, přičemž na půl hodiny musel být pozastaven provoz na přilehlé železniční trati. Policie pak celý případ vyšetřuje jako žhářství, zatím však nejsou k dispozici žádné výsledky.

Bez ohledu na závěry vyšetřování se vzniklá situace jeví být důsledkem liknavého přístupu k samotným aktivistům, jejichž rostoucí agresivitě bylo jen přihlíženo tak dlouho, až si začali připadat jako nedotknutelní. Ať už ale bude přístup zbytku společnosti k nim jakýkoli, přístup samotných aktivistů je směšný. Nejdříve horují za elektromobily a pak je zapalují jako zlo? Co čekali, že se budou vyrábět z obláčků lásky a štěstí? Výroba těchto aut je průmyslovou výrobou jako každá jiná a její špinavá tajemství dávno tajemstvími nejsou. Je to zase jednou ukázka jejich naprosto nekoncepčního jednání.


To byste nevymysleli: Aktivisté si vynutili elektromobily, teď je zapalují coby hrozbu pro planetu - 1 - Tesla zharstvi Frankfurt 2023
Ve Frankfurtu lehlo popelem deset Tesel, dalších pět bylo poškozeno. Za touto akcí stojí ekologičtí aktivisté, kterým se nelíbí neekologická výroba elektrických aut, i když si jejich nástup sami vymohli. Foto: Indymedia, tiskové materiály

Zdroj: Indymedia, Feuerwehr Frankfurt am Main, Hessenschau@YouTube

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.